Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för pojkar på söndagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare.

Matcherna kan ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/ 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

6/9 Västmanland-Hälsingland            1-0 (1-0, 0-0)                                       227

6/9 Ångermanland-Norrbotten          1-3 (0-1, 1-2)                                       311

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland     3-5 (2-2, 1-3)                                                        327

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen   5-0 (1-0, 4-0)                                                        214

7/9 Värmland-Hälsingland                   2-0 (0-0, 2-0)                                                       187

7/9 Västmanland-Ångermanland         1-2 (1-2, 0-0)                                                        211

7/9 Hälsingland-Norrbotten                   3-5 (3-3, 0-2)                                       355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland  0-8 (0-7, 0-1)                                                 359

7/9 Värmland-Västmanland                               1-3 (0-2, 1-1)                                       185

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Hälsingland-Ångermanland 1-6 (1-2, 0-4)
Period 1: EQ 1-0 (00:56) Erik Müller (Noel Nordh, Svante Sjödin), EQ 1-1 (18:07) Vilmer Grundström (Elias Hallin, Nils Öberg), EQ 1-2 (18:32) Fabian Schulze (Rasmus Hedkvist)
Skott: 2-18.
Period 2: EQ 1-3 (02:12) Rasmus Hedkvist (Tim Hägglund, Fabian Schulze), PP2 1-4 (07:22) Pelle Engström (Tim Bergström), SH1 1-5 (15:30) Helmer Styf, EQ 1-6 (18:09) Klas Jonsson (Charlie Krånglin Hedberg)
Skott: 4-17. Totalt: 6-35.
Utvisningar: Hälsingland 5x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Jesper Karlsson, Örebro
Publik: 220

8/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen 5-3 (1-1, 4-2)
Period 1: EQ 0-1 (07:58) Simon Engström, EQ 1-1 (19:32) Roman Shamsutov
Skott: 18-6.
Period 2: EQ 1-2 (02:46) Axel Björklund (Tim Wilhelmsson), EQ 2-2 (04:54) Felix Ramberg (Emil Niclasson), EQ 2-3 (09:31) Olle Eklund (Joel Jonsson), PP1 3-3 (14:41) Emil Niclasson, PP1 4-3 (16:09) Liam Engström (Felix Ramberg), PP1 5-3 (16:30) Petter Eriksson (Melvin Joona)
Skott: 23-7. Totalt: 41-13.
Utvisningar: Västmanland 2x2 min., 1x10, Jämtland/Härjedalen 3x2 min., 1x5, 1x10, 1 matchstraff
Domare: Johan Wiklander, Örebro
Publik: 263

8/9 Värmland-Norrbotten 5-3 (3-2, 2-1)
Period 1: EQ 0-1 (00:20) Elias Callgren (Kalle Strömbäck), EQ 1-1 (06:04) Eric Olsson (Linus Sköldstrand), EQ 2-1 (07:28) Teo Nilsson (Leo Carlsson, Theo Johansson), EQ 3-1 (13:20) Aksell Bakken (Anton Eriksson, Linus Sköldstrand), EQ 3-2 (18:23) Fabian Ledin (Frans Haara)
Skott: 9-16.
Period 2: EQ 4-2 (04:58) Edwin Sandahl (Philip Josefsson), EQ 4-3 (10:09) Fabian Ledin (Edvin Norman, Karl Larsson), EQ 5-3 (19:10) Teo Nilsson (Albin Törnkvist)
Skott: 7-8. Totalt: 16-24.
Utvisningar: Värmland 1x2 min., Norrbotten 1x2 min.
Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall
Publik: 159

8/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0)
Efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 1-0 (06:18) Dennis Bergsten (Joel Jonsson)
Skott: 13-13.
Period 2: SH1 1-1 (16:21) Erik Müller (Svante Sjödin)
Skott: 9-21.
Overtime:
Skott: 4-5.
Straffar: 1-0 (2-1) Malte Häggström
Skott: 1-0. Totalt: 27-39.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 4x2 min., Hälsingland 7x2 min.
Domare: Jesper Karlsson, Örebro
Publik: 303

8/9 Norrbotten-Västmanland 4-0 (2-0, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:27) Elias Callgren (Joel Kant), PP1 2-0 (10:22) Olle Skogfält (Oskar Lundkvist, Johannes Mäki)
Skott: 19-5.
Period 2: EQ 3-0 (11:22) Fabian Ledin (Ludwig Elfving, Olle Skogfält), EQ 4-0 (12:05) Svante Koivuniemi (Frans Haara, Oscar Bramberg)
Skott: 16-3. Totalt: 35-8.
Utvisningar: Norrbotten 2x2 min., Västmanland 1x2 min.
Domare: Johan Wiklander, Örebro
Publik: 285

8/9 Ångermanland-Värmland 4-0 (2-0, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (14:46) Nils Öberg (Vilmer Grundström, Elias Hallin), EQ 2-0 (15:56) Anton Boström (Tim Bergström)
Skott: 7-12.
Period 2: EQ 3-0 (18:45) Helmer Styf (Nils Öberg, Filip Larsson), EQ 4-0 (19:31) Helmer Styf
Skott: 13-13. Totalt: 20-25.
Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Värmland 1x2 min.
Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall
Publik: 255

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

6/9 Medelpad-SIF-laget                                    3-1 (1-0, 2-1)                                       362

6/9 Dalarna-Gästrikland                                    1-3 (0-3, 1-0)                                       302

6/9 Örebro län-Västerbotten                               0-8 (0-3, 0-5)                                       225

7/9 Gästrikland-Örebro län                                 6-3 (2-2, 4-1)                                       275

7/9 Västerbotten-SIF-laget                                                4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)       304

Efter Overtime och straffar

7/9 Medelpad-Dalarna                                        2-5 (2-2, 0-3)                                       425

7/9 SIF-laget-Gästrikland                     1-6 (1-3, 0-3)                                                       189

7/9 Örebro län-Dalarna                                         5-2 (2-0, 3-2)                                       175

7/9 Västerbotten-Medelpad                                 5-1 (2-1, 3-0)                                       312

Söndagen den 8 september 2019

8/9 SIF-laget-Dalarna 0-6 (0-4, 0-2)
Period 1: EQ 0-1 (01:46) Alfred Thors (Marwin Wedemo Nordkvist, Hugo Hedvall), EQ 0-2 (07:39) Erik Olhans-Lind (Ludwig Laband), EQ 0-3 (08:11) Ludwig Laband (Hampus Malm, Jens Nilsson), EQ 0-4 (16:47) Axel Eriksson
Skott: 5-26.
Period 2: SH1 0-5 (13:12) Elias Nordberg, EQ 0-6 (19:23) Martin Åkerström (Walter Reimer, Lukas Lagerberg)
Skott: 7-17. Totalt: 12-43.
Utvisningar: SIF-laget 2x2 min., Dalarna 1x2 min.
Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn
Publik: 105

8/9 Medelpad-Örebro län 4-1 (2-0, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:30) Adrian Zetterberg, EQ 2-0 (17:36) Oskar Kårström (Emil Abrahamsson)
Skott: 9-8.
Period 2: EQ 3-0 (07:39) Lukas Vesterlund (Adrian Zetterberg, Linus Lindman), EQ 4-0 (08:47) Vilgot Lindström, PP1 4-1 (14:50) Amill Andersson (Jack Bodin, Albin Arvidsson)
Skott: 14-12. Totalt: 23-20.
Utvisningar: Medelpad 3x2 min., Örebro län 1x2 min.
Domare: Johan Ohlsson, Leksand
Publik: 155

8/9 Västerbotten-Gästrikland 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (02:35) Tim Barkemo (Tobias Oskarsson), EQ 1-1 (03:04) Isak Åhrlin (Emil Lund, Tom Wikman), EQ 2-1 (05:29) Ivar Johnson (Tobias Oskarsson, Sebastian Kjellen), SH1 2-2 (07:02) Anton Ohlsson (Felix Jansson), EQ 2-3 (15:09) Leon Pettersson (Jonathan Karlsson)
Skott: 7-14.
Period 2: EQ 3-3 (06:21) Ludvig Öhlund (Oskar Vuollet, Hugo Mikaelsson)
Skott: 5-11.
Overtime:
Skott: 3-6.
Straffar:1-0 (4-3) Robin Hägglund
Skott: 1-0. Totalt: 16-31.
Utvisningar: Västerbotten 5x2 min., Gästrikland 4x2 min.
Domare: Michael Fellström, Östersund
Publik: 210

8/9 Örebro län-SIF-laget 1-2 (1-1, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (05:57) Filip Eriksson (Axel Blom), EQ 1-1 (15:06) Alexander Dahlgren (Anton Davidsson, Noah Karaga)
Skott: 13-9.
Period 2: PP1 1-2 (07:05) Albin Fjelling (Alex Sahlberg, Joel Winblad)
Skott: 12-9. Totalt: 25-18.
Utvisningar: Örebro län 3x2 min., SIF-laget 0x2 min.
Domare: Jonatan Norman, Äsvsbyn
Publik: 118

8/9 Gästrikland-Medelpad 3-1 (2-0, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (02:27) Olle Hammarqvist (Filip Kihlström), EQ 2-0 (08:19) Felix Jansson (Tom Wikman)
Skott: 14-8.
Period 2: EQ 2-1 (17:42) Lukas Vesterlund (Adrian Zetterberg, Melker Wiström), EQ 3-1 (18:55) Tom Wikman
Skott: 14-10. Totalt: 28-18.
Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Medelpad 5x2 min.
Domare: Johan Ohlsson, Leksand
Publik: 148

8/9 Dalarna-Västerbotten 6-0 (1-0, 5-0)
Period 1: EQ 1-0 (15:05) Axel Eriksson (Elias Nordberg, Eric Hultgren)
Skott: 27-4.
Period 2: PP1 2-0 (01:46) Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson, Ludwig Laband), EQ 3-0 (03:17) Erik Olhans-Lind (Alfred Thors), PP1 4-0 (07:20) Ludwig Laband (Axel Eriksson, Hampus Malm), EQ 5-0 (07:57) Eric Hultgren (Anton Gudmundsson, Adam Gudmundsson), EQ 6-0 (08:07) Alfred Thors
Skott: 22-7. Totalt: 49-11.
Utvisningar: Dalarna 1x2 min., Västerbotten 4x2 min.
Domare: Michael Fellström, Östersund
Publik: 84 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal        6-4 (5-2, 1-2)                                                        573

6/9 Småland-Göteborg                                        3-2 (1-1, 2-1)                                       602

6/9 Västergötland-Stockholm Syd      1-6 (1-4, 0-2)                                                        304

6/9 Södermanland-Småland                                2-4 (0-1, 2-3)                                       247

6/9 Göteborg-Västergötland                                3-2 (0-2, 2-0, 1-0)                                201

Efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal       7-3 (5-2, 2-1)                                                        152

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg                                 2-4 (0-0, 2-4)                                       113

7/9 Västergötland-Småland                                 2-5 (1-3, 1-2)                                       250

7/9 Stockholm Syd-Södermanland      2-5 (1-2, 1-3)                                                        250

7/9 Bohuslän/Dal-Småland                                  1-6 (1-1, 0-5)                                       220

7/9 Södermanland-Västergötland       4-3 (3-2, 1-1)                                                        150

7/9 Stockholm Syd-Göteborg                              8-3 (3-3, 5-0)                                       120

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Västergötland-Bohuslän/Dal 2-3 (1-2, 1-1)
Period 1: EQ 0-1 (01:33) Natanael Lindholm (Lukas Sagranden, Otto Stenberg), PP1 0-2 (09:19) Otto Stenberg (Albin Johansson, Natanael Lindholm), PP1 1-2 (19:04) Albin Sterner (Filip Kristiansson, Melvin Elofsson)
Skott: 10-6.
Period 2: PP1 1-3 (09:04) Albin Johansson (Lukas Sagranden, Otto Stenberg), PP2 2-3 (16:29) Karl Sterner (Melvin Elofsson, Albin Sterner)
Skott: 16-5. Totalt: 26-11.
Utvisningar: Västergötland 4x2 min., Bohuslän/Dal 6x2 min.
Domare: Joakim Flink, Skärholmen
Publik: 270
Matchens lirare:
Västergötland: Albin Sterner
Bohuslän/Dal: Otto Stenberg

8/9 Göteborg-Södermanland 2-4 (1-2, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:29) Noah Östlund (Arvid Bergström, Jonathan Lekkerimäki), SH1 1-1 (06:56) Noah Dower Nilsson, PP1 1-2 (09:21) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius)
Skott: 10-19.
Period 2: PP1 2-2 (01:45) Theo Widsén (Albin Sundin, Otto Stahre), EQ 2-3 (14:23) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Calle Odelius), EQ 2-4 (15:08) Fabian Wagner (Andreas Wagner, Isac Boberg)
Skott: 13-17. Totalt: 23-36.
Utvisningar: Göteborg 6x2 min., Södermanland 3x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 389
Matchens lirare:
Göteborg: Oskar Blomgren
Södermanland: Noah Östlund

8/9 Småland-Stockholm Syd 3-1 (0-0, 3-1)
Period 1:
Skott: 15-11.
Period 2: EQ 0-1 (08:09) Caesar Björk (Anton Johansson, Albin Grahn), PP1 1-1 (10:21) Hugo Fransson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg), EQ 2-1 (18:53) Wiking Malmunger (Matteus Söderbom, Alexander Suzdalev), EQ 3-1 (19:47) Alexander Labraaten (Alexander Suzdalev, Max Forsell)
Skott: 14-15. Totalt: 29-26.
Utvisningar: Småland 3x2 min., Stockholm Syd 5x2 min.
Domare: Oskar Niklasson, Skövde
Publik: 440
Matchens lirare:
Småland: Matteus Söderbom
Stockholm Syd: Lukas Swedin

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                           2-1 (2-1, 0-0)                                       347

6/9 Stockholm Nord-Uppland                              3-1 (1-1, 2-0)                                       328

6/9 Gotland-Skåne                               1-8 (1-4, 0-4)                                                       504

6/9 Östergötland-Stockholm Nord      4-2 (1-0, 3-2)                                                        330

6/9 Uppland-Gotland                                          8-3 (2-0, 6-3)                                       359

6/9 Skåne-Blekinge                              5-1 (1-1, 4-0)                                                       160

7/9 Blekinge-Uppland                                         2-7 (1-4, 1-3)                                       169

7/9 Gotland-Stockholm Nord            2-15 (0-8, 2-7)                                                        411

7/9 Skåne-Östergötland                       2-4 (1-1, 1-3)                                                       248

7/9 Blekinge-Stockholm Nord                              0-4 (0-3, 0-1)                                       307

7/9 Östergötland-Gotland                    3-2 (2-2, 1-0)                                                       310

7/9 Skåne-Uppland                              1-7 (1-4, 0-3)                                                       245

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Gotland-Blekinge 2-7 (1-5, 1-2
Period 1: PP1 0-1 (02:26) Oliver Erlandsson (Isac Jonasson, Linus Rönnberg), SH1 0-2 (06:16) Isac Nielsen (Isac Jonasson), PP1 1-2 (10:30) Felix Adman (Gabriel Melin), EQ 1-3 (11:29) Rasmus Haag (Elias Knoester, Isac Nielsen), EQ 1-4 (12:17) Karl Petersson (William Rasmussen), EQ 1-5 (19:48) William Rasmussen (Rasmus Haag)
Skott: 5-25.
Period 2: PP1 1-6 (05:15) Elias Knoester (Isac Jonasson, Sixten Sjöstrand), EQ 2-6 (07:20) Gabriel Melin (Felix Adman, Gustav Pettersson), PP1 2-7 (18:32) Elias Knoester (Isac Jonasson, Sixten Sjöstrand)
Skott: 10-23. Totalt: 15-48.
Utvisningar: Gotland 6x2 min., Blekinge 7x2 min., 1 matchstraff
Domare: Marcus Råberg, Kalmar
Publik: 303

8/9 Uppland-Östergötland 2-1 (1-1, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (05:51) Ludvig Siljesvärd (Tim Almgren, William Rosenfors), PP1 1-1 (13:34) Daniel Rehn (Vilgot Andersson)
Skott: 18-9.
Period 2:
Skott: 8-14.
Overtime: EQ 2-1 (03:43) Leo Krantz
Skott: 2-0. Totalt: 28-23.
Utvisningar: Uppland 5x2 min., 1x5, 1x10, 1 matchstraff, Östergötland 1x2 min.
Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg
Publik: 400

8/9 Stockholm Nord-Skåne 2-1 (0-1, 2-0)
Period 1: EQ 0-1 (12:00) Axel Smeds (Viktor Smeds, Elton Möller)
Skott: 17-13.
Period 2: PP1 1-1 (04:48) Hannes Hellberg (Emil Thorèn, Rasmus Rudslätt), EQ 2-1 (17:35) Elias Kumlin (Rasmus Rudslätt, Oscar Pantzare)
Skott: 12-11. Totalt: 29-24.
Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Skåne 4x2 min.
Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad
Publik: 402

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

Torsdagen den 31 oktober 2019
Kvartsfinal 1
31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2
31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3
31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4
31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand 

Lördagen den 2 november 2019
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand
Semifinal 1
2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand
Semifinal 2
2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand 

Söndagen den 3 november 2019
Match om sjunde plats
3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Match om tredje plats
3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats
3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final
3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET
Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark
Informationsassistent

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum