Sista chansen för gamla meriter

Kravet på förarbevis för vattenskoter trädde i kraft för precis ett år sedan. Sammanlagt har Transportstyrelsen nu utfärdat 90 581 stycken. Av dem har 12 500 vattenskoterförare gått en ny utbildning, medan 78 000 har ansökt på det som kommit att kallas för gamla meriter.
Det kan beskrivas som olika intyg för att få framföra fritidsbåtar eller fartyg på sjön. Dessa är förarintyg för fritidsbåt, kustskepparintyg, manöverintyg för högfartsbåt eller en yrkesutbildning till fartygsbefäl klass VIII eller högre. De första tre utfärdas av Nämnden för båtlivsutbildning.
”Går in på upploppet”
– Nu går vi in på upploppet och det här är sluttampen för övergångsreglerna, så har man gamla meriter gäller det att passa på. Ansökan måste vara registrerad hos oss senast den 30 april, säger Jonathan Stillman.
Intresset för att ansöka om förarbeviset har under det gångna året varit stort.
– Jag skulle nog säga att det har varit över förväntan. Stundtals har vi fått in över 1 200 ansökningar om dagen så vi har verkligen fått kraftsamla för att hinna med, men det har gått vägen, säger Jonathan Stillman.
Dags att boka utbildning
Även den som har tänkt gå en utbildning i sommar bör redan nu förbereda sig och boka in sig, tipsar handläggaren. En lista över godkända utbildare finns på transportstyrelsen.se.
Utbildningen är både teoretisk och praktisk, tar ungefär två dagar och innehåller ett prov. Det finns ett krav och det är att man har fyllt 15 år, vilket också är åldersgränsen för att köra vattenskoter.
Efter godkänd utbildning sker ansökan digitalt på Transportstyrelsens webbplats och därefter utfärdas förarbeviset, även det i digital form. Att ansöka om förarbeviset kostar 300 kronor och den som dessutom vill ha ett plastkort kan beställa det för en extra kostnad på 200 kronor. Det är däremot upp till varje utbildare att själv bestämma priset för utbildningen.
FAKTA - Övergångsregler för vattenskoter
- Alla behöver inte gå en ny utbildning för att ta förarbevis, utan det går också bra att söka på gamla meriter.
- Den som har andra intyg på sjön, utfärdade före den 1 maj 2022, kan ansöka om förarbevis för vattenskoter direkt – utan att gå någon ny utbildning. Det gäller till och med den 30 april 2023.
- Övergångsreglerna gäller fyra behörigheter: förarintyg för fritidsbåt, kustskepparintyg, manöverintyg för högfartsbåt eller en yrkesutbildning till fartygsbefäl klass VIII eller högre. De första tre utfärdas av Nämnden för båtlivsutbildning.
- Under övergångstiden får personer med dessa behörigheter köra vattenskoter utan förarbevis. Därefter måste alla som vill köra vattenskoter gå en ny utbildning.
Nyckelord
Kontakter
Jonathan StillmanHandläggare
Tel:010-495 32 23jonathan.stillman@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Tvätt- och diskvatten hotar Östersjön24.4.2025 11:46:34 CEST | Pressmeddelande
Utsläpp till följd av tvätt, dusch och köksanvändning på fartyg innehåller en mängd farliga föroreningar. Förbättrad rening och minskad plastanvändning ombord är åtgärder som Chalmers tekniska högskola föreslår i en rapport, som tagits fram på uppdrag av Transportstyrelsen.
Tappet för inrikesflyget fortsätter23.4.2025 08:58:55 CEST | Pressmeddelande
Antalet passagerare som reser med inrikesflyg fortsätter att minska. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets första kvartal jämförs med samma period året innan.
Nytt klimatpaket för sjöfarten15.4.2025 09:34:01 CEST | Pressmeddelande
Den internationella sjöfartsorganisationen International Maritime Organization (IMO) har tagit ett första viktigt steg mot ett nytt klimatpaket. Fartyg ska börja använda drivmedel som ger mindre utsläpp – eller betala en hög avgift. Regelpaketet ska leda till att målen om nettonollutsläpp av växthusgaser inom den internationella sjöfarten nås till 2050.
Halvljus – vanligaste felet vid besiktning9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Defekta halvljus är fortfarande den vanligaste anmärkningen vid besiktning av personbilar. Över 287 000 nedslag meddelades vid förra årets kontrollbesiktningar. Ungefär var fjärde bil underkändes med krav på efterkontroll vid besiktningen och olika anmärkningar på bilbelysningen toppar Transportstyrelsens statistik.
Antal skadade i olyckor med elsparkcykel ökar kraftigt3.4.2025 13:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2024 omkom 5 personer och 4 599 personer skadades i elsparkcykelolyckor. Olyckorna har ökat med drygt 30 procent jämfört med året innan. Det framkommer i Transportstyrelsens preliminära sammanställning av olyckor för fem olika fordonstyper: A-traktor, mopedbil, fyrhjuling, snöskoter och elsparkcykel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum