Skansen stänger sina entréer – för första gången på 129 år
Nästa fredag stänger Skansen entréerna och Jul på Skansen ställs in. Med anledning av statsminister Stefan Löfvens pressträff och tydliga budskap tidigare i veckan, ”Ställ in”, ser Skansen ingen annan möjlighet än att stänga ner verksamheten helt och hållet. Detta för att ta ansvar i enlighet med de nya riktlinjerna där alla personer uppmanas att ta eget ansvar och inte träffa fler än åtta personer, inom familjen.

Skansen har, genom att vara en utomhusarena, haft möjlighet att ha öppet i enlighet med rådande restriktioner och på ett säkert sätt för gästen sedan Covid-19 slog till. Att hålla öppet, tillsammans med de stöd som tillfallit Skansen, har varit avgörande för att överleva under året som gått.
- Att nu ta ett beslut om att stänga ner Skansen känns svårt men rätt. Vi befinner oss i en extremt allvarlig ekonomisk situation där vi kämpar för vår överlevnad. Tidigare har vi gjort bedömningen att vi kan ha öppet för att vi är ett utomhusmuseeum, samtidigt som vi begränsat antalet besökare och anpassat vår verksamhet för att göra det säkert för våra gäster. Men när vi nu ser att utvecklingen går åt fell håll, och i kombination med regeringens tydliga besked i veckan, så bedömer vi att vi bör stänga för att ytterligare bidra till en minskad smittspridning och ett tryggt samhälle för alla, säger John Brattmyhr, VD för Skansen.
Skansen finansieras till en fjärdedel av staten, vilket innebär att intäkter om vanligtvis 200 MSEK ska säkerställas av egen kraft, där entréintäkterna är i särklass den största intäktskällan. Under pandemin har Skansen fått tillfälliga stödpaket men det löser inte det allvarliga i den ekonomiska situationen på längre sikt.
- Vi måste överleva här och nu men samtidigt måste vi vara mer innovativa än någonsin för att utveckla vårt erbjudande till gäst och skapa nya intäkter. Utmaningen att ställa om verksamheten samtidigt som medarbetarna är permitterade, och att grundläggande ekonomiska förutsättningar för utveckling inte finns, är extremt svårt att lösa, fortsätter John Brattmyhr.
Entréerna på Skansen stängs från och med fredagen den 27 november. Har du funderingar och frågor vänligen ta del av våra vanligaste frågor och svar på skansen.se/skansenstanger. Frågor och svar uppdateras löpande.
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder
Länkar
Om
Skansen är världens äldsta friluftsmuseum. Det grundades 1891 av Artur Hazelius för att visa hur människor bott och verkat i Sverige under äldre tid. Cirka 150 byggnader har flyttats hit från hela Sverige. I djurparksdelen visas skandinaviska vilda djur och på en del av gårdarna tamboskap. Skansen-Akvariet har exotiska djur. Dessutom finns här scener, restauranger, lekparker och butiker. Varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till Skansen.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Skansens vd träffade facebookgruppen Rädda Skansen – deras stöd har resulterat i en fotobok15.1.2021 13:39:31 CET | Pressmeddelande
I slutet av mars 2020 blev det känt att Stiftelsen Skansen var nära konkurs. På mindre än 24 timmar slöt trogna Skansenanhängare upp i Facebookgruppen Rädda Skansen och förvandlade kris till gemenskap. Nu har Skansens vd träffat en av administratörerna för att tacka för deras insatser, och fick samtidigt ta emot det första exemplaret av gruppens fotobok.
Skansen höjer priset på årskortet1.12.2020 07:59:13 CET | Pressmeddelande
Idag höjs priset på Skansens årskort från 295 kronor per år till 365 kronor per år. Även om Skansen stängde i fredags går det att stödja verksamheten genom att köpa ett årskort som i praktiken börjar gälla ett år framåt från den dagen Skansen öppnar igen.
Skansen erbjuder en trygg julupplevelse med förköpsbiljetter11.11.2020 07:35:00 CET | Pressmeddelande
I år bjuder Stiftelsen Skansen in till en julvandring genom historia och djurpark där gäster kan njuta av julens mat och handla årets julklappar. För att skapa en trygg julupplevelse behöver alla som besöker Skansen under adventshelgerna förboka sin biljett. Årskortsinnehavare behöver kostnadsfritt boka sin plats.
Skansen gör digital kampanj om nytt årskortspris3.11.2020 06:45:00 CET | Pressmeddelande
Skansen höjer årskortspriset från och med den 1 december, 2020 från 295 kronor till 365 kronor per år. Nya årskortspriset presenteras i en digital kampanj ”Passa på sen – 365 kronor”. Prishöjningen är en följd av det allvarliga ekonomiska läge Skansen hamnat i på grund av Covid-19.
Höstlov på Skansen – en deckargåta i historisk miljö15.10.2020 11:32:52 CEST | Pressmeddelande
Under höstlovet bjuder Skansen sina besökare på Mysteriet i Stadskvarteren – ett interaktivt äventyr bland Skansens historiska miljöer. Genom att leta efter ledtrådar och lösa gåtor blir barnen själva en del av en historia om två försvunna barn och ett mystiskt elixir som sägs ge evig ungdom.
Nytt samarbete möjliggör för elever att besöka Skansen i höst – Sveriges största utomhusklassrum4.9.2020 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Skansens gedigna skolprogram har länge varit ett uppskattat inslag för Stockholms skolelever. Rundvandringarna i Sveriges största utomhusmuseum ger en unik utbildning i det svenska djur- och kulturarvet. För att elever på ett tryggt sätt under hösten ska kunna ta del av visningarna, och åka till Skansen utan att belasta kollektivtrafiken erbjuder Skansen och EkmanBuss Flexibussitet nu visningar med egen busstransport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum