Skogsägarrörelsen enade om frivillighet som naturskydd: ”Kan Norge så kan Sverige”
22.11.2022 08:00:00 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

- Tillsammans representerar vi cirka hälften av landets 315 000 skogsägare. Vi lägger nu det här förslaget på Skogsstyrelsens och Naturvårdsverkets bord. Ge oss möjligheten att värna och utveckla den biologiska mångfalden utan risken att förlora vår mark. Kan Norge så kan även Sverige jobba på det här sättet, säger Paul Christensson, ordförande, LRF Skogsägarna.
Skogsstyrelsen och Naturvårdsverket har sedan juni 2022 ett uppdrag från regeringen att ta fram en ny strategi för hur Sverige arbetar med att skydda skog. I uppdraget står det att frivillighet ska vara en utgångspunkt och huvudsakligt arbetssätt för myndigheterna. Det förslag som skogsägarrörelsen presenterar idag är ett förslag över hur det nya arbetssättet kan se ut.
- För mig personligen är detta historiskt. Jag minns när jag engagerade mig i LRF för 30 år sedan och kämpade för frivillighet. Nu står en enad skogsägarrörelse bakom en modell för hur detta ska gå till i praktiken. Vi hoppas att myndigheterna lyssnar på oss. Det är vi skogsbönder, som i generationer byggt upp höga naturvärden, som också borde vara dem som förvaltar det vidare.
Inspiration till modellen kommer från norska motsvarigheten ”Frivilligt vern” som sedan 2003 är den etablerade arbetsmodellen för norska myndigheter vid skydd av skog, vilket har bidragit till en minskad konfliktnivå mellan stat och skogsägare.
Nyckelord
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Förlängt tillstånd för säsongsarbetskraft stor framgång för LRF18.3.2026 17:02:04 CET | Pressmeddelande
På onsdagen röstade riksdagen äntligen ja till att förlänga tillståndstiden för säsongsarbetare från länder utanför EU, från 6 till 9 månader. Det är ett glädjande besked för att kunna fortsätta producera inte minst mer livsmedel.
I en osäker tid kan Sveriges livsmedelsproduktion växa18.3.2026 06:27:54 CET | Pressmeddelande
Sverige kan inom tio år öka livsmedelsproduktionen med tiotals procent, skapa 19 000 nya jobb i hela landet och samtidigt stärka livsmedelsberedskap, klimatarbete och biologisk mångfald. Det visar rapporten och branschens nya plan för ”Grön uppväxling” som i dag överlämnas till regeringen av Lantmännen, LRF, Arla, Livsmedelsföretagen och Scan Sverige.
Skogspropositionens lagrådsremiss kan skapa tydlighet, rättssäkerhet och växande skogsnäring17.3.2026 10:52:16 CET | Pressmeddelande
Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) välkomnar att regeringen nu presenterar lagrådsremissen för skogspropositionen. Ett viktigt steg för att stärka skogsägarnas möjligheter att bruka sin skog, investera i tillväxt och naturvård samt bidra till klimatomställningen och Sveriges beredskap.
LRF-koncernen visar starkt ekonomiskt resultat för 202517.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
LRF-koncernen fortsätter att uppvisa en stabil ekonomi och redovisar för 2025 ett resultat efter skatt på 124 mkr (93 Mkr 2024). Årets resultat bygger på fortsatt stabila medlemsintäkter, en tydlig kostnadsmedvetenhet, väl avvägda prioriteringar och en positiv utveckling av finansavkastningen.
Investeringar inom lantbruket bromsas9.3.2026 07:08:00 CET | Pressmeddelande
Grönt näringslivsindex för kvartal 1 2026 visar på en tydlig avmattning i de gröna näringarna. Indexet faller från 100,7 (kvartal 4 2025) till 91,8 (kvartal 1 2026). Fyra av fem av de gröna näringarnas branscher backar. Sveriges lantbruksföretag agerar på en mer fluktuerad marknad, med ökade priser på insatsvaror och lägre betalt för sin produktion. Samtidigt råder det avsaknad av flera politiska prioriteringar för att stärka livsmedelsberedskapen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
