Sommarens vägarbeten gör framtidens resor smidigare och säkrare
20.5.2020 07:00:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande

I Sverige finns cirka 10 000 mil statliga vägar och under sommaren genomförs ett omfattande arbete på våra vägar. Det finns flera anledningar till att arbetena utförs på sommaren, dels är vi beroende av sommarvädret för många av arbetsmomenten, dels är arbetspendlingen och yrkestrafiken inte lika intensiv som under resten av året.
– Volymen på våra vägarbeten i sommar är ungefär detsamma som tidigare år, säger Jonas Eliasson, tillgänglighetsdirektör på Trafikverket. Vägarbetena genomförs i hela landet för att öka tillgänglighet, trafiksäkerhet och även förbättra för kollektivtrafiken.
Mest trafikpåverkande vägarbetena
Här är ett urval av de arbeten som kan komma att påverka dig som trafikant i högre grad om du väljer att resa på vägarna i sommar. Följ regeringen och Folkhälsomyndihetens rekommendationer för inrikesresor.
- I Göteborg, som växer, där bygger vi om och bygger nytt. Den som ska ta sig fram i Göteborg under sommaren är ett bra tips att ta god tid på sig. Många projekt på liten yta gör att man behöver hitta nya vägar. Västlänken bygger en järnvägstunnel med tre centrala stationer, Älvsborgsbron renoveras, Gullbergstunneln byggs i centralenområdet och dessutom pågår en mängd andra arbeten som underlättar för framtida resor när tillgängligheten ökar.
- Längre söderut bygger vi ut E4an förbi Ljungby i Småland till motorväg. Det gör att sträckan blir mindre känslig för störningar och att mängden trafik kan öka, vilket skapar ett smidigt flöde för trafikanter och näringsliv.
- I Stockholmsområdet gör vi bland annat förbättringar på Essingeleden och för kollektivtrafiken längs E18 Stocksund – sträckan mellan Danderyds kyrka och Lahäll – där körfälten breddas för att bussar ska komma fram snabbare och säkrare, och trafiken flyta bättre.
- Vi bygger om korsningen Ekebykorset på E18 i Karlskoga för att förbättra framkomligheten och öka trafiksäkerheten. Vi gör en ny cirkulationsplats och en gång- och cykeltunnel.
- Vi gör flera beläggningsåtgärder och även något brounderhåll längs norrlandskusten, E4 mellan Gävle och Örnsköldsvik för att det ska bli smidigare att ta sig fram framöver.
- I Norrbotten görs flera arbeten på den normalt sett intensiva pendlarsträckan längs väg 97, bland annat genomförs arbeten med mittseparering för att öka trafiksäkerheten.
Alla vill komma hem från jobbet, även de som jobbar på vägen
Planera resan och var utvilad. Håll hastigheten och kör försiktigt vid trafikarbetsplatser – öka säkerheten för dig, dina medtrafikanter och de som jobbar på vägarna.Ta god tid på dig – på grund av trafikarbeten kan resan ta lite längre tid än planerat, om vägen exempelvis leds om. Ta reda på var och när arbetena sker via trafikinformationen på vår hemsida.
Läs mer om dom mest trafikpåverkande vägarbetena i hela landet
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Bilder



Dokument
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Nu öppnar återställda banan för trafik mellan Göteborg och Borås16.7.2026 09:06:38 CEST | Pressmeddelande
Efter insatser under tre intensiva veckor öppnar nu den påverkade sträckan för trafik. Trafikverket har ersatt närmare 700 meter bana, slipers, räl och kontaktledning och nu kan både gods- och persontrafik rulla på banan igen.
Underhåll förbereder spår 21 i Olofström inför framtidens byggnation av Sydostlänken15.7.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar kommer Trafikverket underhålls enhet byta ut rälen på spår 21 i Olofström. Rälen har idag stort behov av underhåll och arbetet kan inte vänta. För att skapa bästa och smidigast förutsättning för vår kund och samtidigt minimera framtidens spårbrott förbereder vi spår 21 inför en kommande byggnation av Sydostlänken. En lösning som är den mest kostnadseffektivaste för att skapa ett tillförlitligt system.
Kraftig värme påverkar väg- och järnvägstrafiken14.7.2026 15:50:08 CEST | Pressmeddelande
De närmaste dagarna varnar SMHI för höga temperaturer. Värmen påverkar vissa järnvägssträckor, där blir det sänkt hastighet och färre avgångar. På vägarna ökar risken för blödande asfalt, alltså att bindemedlet mjukas upp, utvidgas och stiger upp i vägytan som svarta, blanka fläckar eller blödningar. Det kan göra vägbanan hal.
Avstängningen av Brunnsgatan i Nyköping förlängs till 16 augusti14.7.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan den 13 juni är delar av Brunnsgatan i Nyköping avstängd. För att kunna riva den norra järnvägsbron har vi varit tvungna att stänga av och leda om trafiken och enligt planering skulle vi kunna öppna Brunnsgatan igen den 19 juli.
Trafikverket förbereder OPS i nytt regeringsuppdrag14.7.2026 08:14:33 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda för genomförande av statlig transportinfrastruktur genom offentlig-privat samverkan (OPS) och att utreda förutsättningarna för att genomföra fyra utpekade objekt genom OPS. Uppdraget ska redovisas senast den 4 maj 2027 och under hösten intensifieras dialogen med marknaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
