Spendrups drar tillbaka Melleruds Utmärkta Pilsner Eko 4,5% 33 cl flaska med felaktig buketikett

2.8.2021 10:28:14 CEST | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande

Dela

I ett parti Melleruds Utmärkta Pilsner Eko 4,5 % 33 cl flaska med bäst-före-datum 2022-07-07 kan det finnas flaskor som har fel buketikett (framsidesetikett). Kartongen är korrekt märkt med 4,5%.

På buketiketten står det ”alkoholfri” medan på baksidesetiketten anges den rätta informationen dvs 4,5%. Det är ett tekniskt problem i produktionen som har orsakat detta.

Vi tar händelsen på största allvar och har vidtagit åtgärder för att liknande inte ska inträffa framöver samt beklagar det inträffade.  

Om

Spendrups Bryggeri AB
Spendrups Bryggeri AB
Sankt Eriksgatan 121
11343 Stockholm

08-672 77 00http://spendrups.se

Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1 100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik och Hellefors Bryggeri. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se

Följ Spendrups Bryggeri AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB

Loka lanserar Apelsin Mandarin – citrusfavoriten som möter årets stora smaktrend8.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande

Loka, Sveriges mest älskade varumärke för kolsyrat vatten, inleder 2026 med en frisk nyhet och fortsätter att överraska med nya smakupplevelser. I januari lanseras Loka Apelsin Mandarin – ett kolsyrat vatten med en perfekt balans av solmogna mandariner och uppfriskande apelsin. En fräsch kombination som ger både sötma och friskhet – bäst njuter du den väl kyld.

Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande

Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye