Film i Väst

Stjärntrio i rollerna till filmatiseringen av Bränn alla mina brev

28.6.2021 10:00:14 CEST | Film i Väst | Pressmeddelande

Dela
Den unga trion i rollerna som Karin Stolpe, Sven Stolpe och Olof Lagercrantz kommer att gestaltas av Asta Kamma August, Bill Skarsgård och Gustav Lindh. Regissör är internationellt erkända och prisbelönade Björn Runge, filmen är baserad på Alex Schulmans kritikerrosade och bästsäljande bok med samma namn, manus är skrivet av Veronica Zacco. Filmen kommer att spelas in under hösten 2021 i Västra Götaland och på Sigtunastiftelsen i Stockholm.
Bill Skarsgård – Photo: TT
Asta Kamma August – Photo: Michella Bredahl
Gustav Lindh – Photo: Matthias Huss
Bill Skarsgård – Photo: TT Asta Kamma August – Photo: Michella Bredahl Gustav Lindh – Photo: Matthias Huss

Bränn alla mina brev är ett passionerat drama baserat på verkliga händelser där en kärleksaffär leder till oanade konsekvenser. En gripande kärlekshistoria som sammanflätar tre tidsperspektiv och visar hur passion, svartsjuka och vrede kan skapa svallvågor över årtionden och generationer. Den centrala karaktären är Karin Stolpe som bär hela historien och dess vingslag på sina axlar. Filmen skildrar hennes komplexa relation till maken Sven Stolpe och passionerade kärleksaffär med Olof Lagercrantz som inleds under 1930-talet och hur de val hon gör påverkar kommande generationer.

De internationellt uppmärksammade skådespelarna Asta Kamma August (Pakten, Sex, Follow The Money) Bill Skarsgård (It: Kapitel 1 & 2, Deadpool) och Gustav Lindh (Rättfärdighetens ryttare, Älska mig, Hjärter Dam), som nyligen blivit utnämnd till European Shooting Star på Berlinale International Film Festival 2021, kommer att porträttera huvudrollskaraktärerna Karin, Sven och Olof under 1930-talet.

Den här filmen är Karins berättelse och upprättelse! Jag är så glad för möjligheten att porträttera Karin och som en del av processen med karaktären har jag fördjupat mig i hur det var att leva som ung kvinna 1932. Hur man såg på kvinnan i samhället, i vardagen, hennes intellekt, maktbalansen gentemot män, men också om sexualitet och klass. Det har varit lärorikt och ett viktigt verktyg för mig i arbetet med att nu kunna få ge Karin en stark röst i filmen”, säger Asta Kamma August, skådespelare.

För regi står den internationellt hyllade och prisbelönade regissören Björn Runge (The Wife, Om jag vänder mig om). Bränn alla mina brev kommer vara en dramatiserad bearbetning av boken med ett manus skrivet av Veronica Zacco (Top Dog, Störst av allt, Bron).

”Som regissör kan jag inte tänka mig bättre medresenärer än dessa skådespelare. Att göra film är ett samspel. Vi ska lyckas med den spännande utmaningen att göra en fascinerande film av en väldigt bra bok”, säger Björn Runge, regissör.

Bränn alla mina brev produceras av SF Studios med producenterna Annika Sucksdorff och Jonathan Ridings i spetsen med stöd från Svenska Filminstitutet och i samproduktion med Film i Väst, SVT, Film Stockholm och Meta Film. Filmen har utvecklats med stöd från EU:s Kreativa Europa MEDIA-program.

”Äntligen får vi presentera våra fantastiska skådespelare som ska axla rollerna i detta episka kärleksdrama och ge dem liv på vita duken. Filmatiseringen av Bränn alla mina brev är inget annat än ett drömprojekt! I augusti påbörjar vi inspelningarna med en magisk ensemble och den fantastiska Björn vid rodret. Det slår gnistor om Asta, Bill och Gustav när de jobbar tillsammans. Jag längtar till att publiken ska få ta del av denna film,” säger säger Annika Sucksdorff, Head of Film Production Sweden på SF Studios och producent för filmen.

Filmen kommer att påbörja inspelning i augusti 2021 och spelas in under hösten på Sigtunastiftelsen i Stockholm och i Västra Götaland. SF Studios hanterar nordisk distribution och filmen kommer att ha premiär på svenska biografer under hösten 2022.

För mer information, vänligen kontakta:
Johanna Strand, presskontakt, johanna.strand@kultpr.se, 070-7327366

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Bill Skarsgård – Photo: TT
Asta Kamma August – Photo: Michella Bredahl
Gustav Lindh – Photo: Matthias Huss
Bill Skarsgård – Photo: TT Asta Kamma August – Photo: Michella Bredahl Gustav Lindh – Photo: Matthias Huss
Ladda ned bild

Om

Film i Väst
Film i Väst
Åkersjövägen 4
46153 Trollhättan

0708-643736http://www.filmivast.se

Film i Väst är en av Europas mest framgångsrika regionala filmfonder och efter Svenska Filminstitutet näst största finansiären av svensk film och tv-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat fler än 1 000 svenska och internationella långfilmer, tv-drama, dokumentär- och kortfilmer. Samproduktionerna har vunnit Oscar, Golden Globe, Emmy och European Film Awards. Även på världens främsta filmfestivaler som Berlin och Cannes har Film i Västs samproduktioner varit framträdande. Sammanlagt har Film i Västs samproduktioner vunnit 150 Guldbaggar. Till det kommer ytterligare 295 nomineringar. Film i Väst är en del av Västra Götalandsregionen, Sveriges ledande filmregion.

Följ Film i Väst

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Film i Väst

10 Oscarnomineringar för Film i Västs samproduktioner22.1.2026 15:23:44 CET | Pressmeddelande

Sentimental Value av Joachim Trier har idag fått nio Oscarnomineringar; Actress in a Supporting Role (Elle Fanning och Inga Ibsdotter Lilleaas), Actor in a Supporting Role (Stellan Skarsgård), Original Screenplay (Eskil Vogt och Joachim Trier), International Feature Film, Film Editing (Olivier Bugge Coutté), Actress in a Leading Role (Renate Reinsve), Directing (Joachim Trier) och Best Picture (producenter Maria Ekerhovd och Andrea Berentsen Ottmar). Dessutom fick The Ugly Stepsister en Oscarnominering i kategorin Makeup and Hairstyling (Thomas Foldberg and Anne Cathrine Sauerberg).

Stjärnspäckad ensemble i Niki Lindroth von Bahrs nya kortfilm11.12.2025 14:21:06 CET | Pressmeddelande

Den hyllade konstnären och regissören Niki Lindroth von Bahr är tillbaka med en ny stop motion-animerad kortfilm, The Rose, producerad av Malade AB. Filmen, som just nu befinner sig i produktion, samlar några av Nordens och Europas mest framstående skådespelare i rollistan. I rollistan hörs bland andra: Noomi Rapace, Tuva Novotny, Alexander Skarsgård, Arja Saijonmaa, Denis Lavant, Kevin Rowland, Carl Johan De Geer, Marianne Lindberg De Geer, Johannes Kuhnke och Anna Mouglalis.

Han är mottagare av Film i Västs nya pris Den Gyllene Räkan27.11.2025 11:20:33 CET | Pressmeddelande

Film i Väst instiftar ett nytt årligt pris, Den Gyllene Räkan, som ska uppmärksamma och hylla personer som gjort betydande insatser för filmen i Västra Götaland. Priset delades ut för första gången under Produktionsbolagsdagen den 26 november. Premiäråret 2025 går priset till producenten Lars Jönsson, en av svensk films mest tongivande kreatörer och en central kraft i den västsvenska filmvågen, från Film i Västs allra första dagar och fram till idag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye