Stor okunskap kring lagstiftning om visselblåsning

– Våra medlemmar känner inte till lagen och skyddet som den ger. Vi ser också att det finns brister i tilltron med systemet för visselblåsning och om det kan leda till förändring, vilket är problematiskt. Det finns rädsla för att rapportera och oro över anonymitet men också vad det kan ge för effekter. Arbetsgivare behöver i högre grad arbeta med att skapa en arbetsmiljö där medarbetare vågar slå larm och där det finns trygga och fungerande inrapporteringskanaler, säger Anna Nitzelius, sakkunnig på Akavia.
Akavia har genomfört en medlemsundersökning om visselblåsning där medlemmar har svarat på frågor kopplade till kunskap om lagstiftning, om det finns rutiner för rapportering av missförhållanden på arbetsplatsen, om de vet hur de ska rapportera med mera. Resultatet av undersökningen visar att 78 procent anser att det är mycket viktigt att det finns system för att rapportera missförhållanden på arbetsplatsen. Men 44 procent av medlemmarna uppger att inte finns fungerande rutiner kring rapportering.
– Det är också oroväckande att 18 procent uppger att de avstått från att rapportera om missförhållanden, och att många uppger att de är rädda för repressalier. En utmaning är att lagen är svår att förstå. I förlängningen kan det leda till att lagen inte uppnår sitt syfte: att komma till rätta med oegentligheter och andra missförhållanden. Medlemmarna måste ha rätt kunskap för att systemet ska fungera och här spelar både lagstiftare och arbetsgivare en viktig roll, säger Anna Nitzelius.
Undersökningen visar också att det förekommer en rad olika typer av missförhållanden som inte alltid omfattas av visselblåsarlagen. Majoriteten av svaren från dem som rapporterat handlar om olika missförhållanden i arbetsmiljön, diskriminering, bristande ledarskap, kränkande särbehandling, mobbing eller sexuella trakasserier. Några av svaren handlar dessutom om lagbrott som kan leda till fängelse som jäv, korruption och ekonomiska oegentligheter.
Resultaten av undersökningen presenteras i en rapport som går att läsa här.
Fakta:
2 179 medlemmar svarade på undersökningen.
22% känner till skyddet som lagen ger och 49% s säger till viss del. Men många gånger känner de inte till när de är skyddade.
74 procent har inte upplevt missförhållanden på arbetsplatsen under de senaste tre åren.
Nyckelord
Kontakter
Caroline CederquistPressansvarig
Tel:070-665 29 55caroline.cederquist@akavia.seBilder

Länkar
Om
Akavia är fack- och professionsförbundet för dig som vill mer, som tror på din kompetens och förmåga att få saker att hända. För dig som kunnigt och tryggt driver utvecklingen framåt, för en upplyst framtid. Förbundet bildades av Civilekonomerna och Jusek 2020 och samlar i dag 144 000 ekonomer, jurister, samhällsvetare, it-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Akavia är partipolitiskt obundet och det tredje största förbundet inom Saco.
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
Ny förbundsstyrelse för Akavia utsedd26.11.2025 13:45:39 CET | Pressmeddelande
Under onsdagen avslutades Akavias fullmäktige, förbundets högsta beslutande organ, med val av ordförande och styrelse för de kommande tre åren. Under fullmäktige klubbades också Agenda Akavia, förbundets långsiktiga riktning och strategi.
Akavia inrättar Techdelegation – ska stärka akademiker i techbranschen23.10.2025 10:34:33 CEST | Pressmeddelande
Akavia inrättar en Techdelegation bestående av representanter från techbranschen. Tillsammans med övriga förbundet ska delegationen skapa bättre förutsättningar för ökad facklig närvaro och stärka akademikers inflytande i en snabbt växande bransch där facklig organisering fortfarande är låg.
Akavia och Saco-S Polisen kommenterar Riksrevisionens granskning av Polisreformen22.10.2025 13:26:04 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade Riksrevisionen sin granskning av Polisreformen från 2015 då Polismyndigheten blev en myndighet. Riksrevisionen riktar i sin rapport skarp kritik mot att arbetet inte varit tillräckligt effektivt och inte lett till bättre resultat.
Akavia stärker arbetet för framtidens arbetsmarknad med ny rekrytering20.10.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Fack- och professionsförbundet Akavia har gjort klart med en ny rekrytering. Pelle Ahlin Olofsson blir ny sakkunnig för arbetsmarknadsfrågor på förbundet. Pelle kommer senast från Demoskop där han var Affärsområdeschef för Samhälle & Arbetsliv.
Akavia ingår i nytt råd om AI:s påverkan på arbetsmarknaden13.10.2025 07:04:14 CEST | Pressmeddelande
För att möta den snabba AI-utvecklingen på svensk arbetsmarknad lanseras nu Arbetsmarknadens AI-råd. På initiativ av AI Sweden samlas Akavia och andra arbetsmarknadsparter i ett första forum av sitt slag för att genom analys och konkret handling tillsammans stärka Sveriges omställningsförmåga och kompetensförsörjning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
