Sweco pilotprojekt: klimatbesparing på 97 procent för återvunnet stål
12.7.2023 08:00:00 CEST | Sweco Sverige AB | Pressmeddelande
För drygt ett år sedan påbörjades samarbetet mellan Sweco, Tibnor och DEKRA, för att undersöka potentialen i att återanvända stålprofiler från rivningsprojekt. Nu har det första återbrukade stålet sålts och monterats, och resultatet är positivt: en klimatbesparing på 97 procent, samtidigt som priset inte överstiger det för nytt stål.

Malmös gamla svävarterminal blev den första byggnaden att bidra med stålprofiler som monterades ned, fraktades till lager, kvalitetskontrollerades och såldes vidare. När stålet hade landat på hyllan, redo för ny försäljning, kunde man konstatera att klimatbesparingen blev hela 97 procent, jämfört med att köpa nytt stål.
- Vi har lagt en viktig pusselbit för att gå mot en cirkulär ekonomi och minska byggsektorns utsläpp. Nu hoppas vi att det här blir vardag, att det blir lika självklart för den som river en byggnad att sälja tillbaka sitt begagnade stål till stålförsäljaren som det är att lämna sina kläder till second hand, säger Emma Danielsson, hållbarhetschef Energy & industry och uppdragsledare på Sweco, och en av initiativtagarna till projektet.
En farhåga som fanns innan projektets start var att det inte skulle bli tillräckligt lönsamt att återbruka, men siffrorna från pilotprojektet visade att slutpriset blev detsamma som för nya balkar.
- Vi är väldigt nöjda med resultatet. Vårt mål var att undersöka modellen och få igång processen, och det har vi lyckats med. Nu kan man för första gången köpa återbrukat stål på samma plats där man kan köpa nytt stål. Balkarna från Svävarterminalen var först ut, men fler rivningsprojekt är på väg in, säger Emma Danielsson.
Det lyckade resultatet innebär att Tibnor går vidare med att sälja återbrukat stål från rivningsprojekt även fortsättningsvis. Samtidigt har Sweco anpassat sina ritningar och konstruktioner så att den som bygger lättare ska kunna använda de olika varianter av återbrukade stålprofiler som finns tillgängliga.
Stålbalkarna blir en del i Stockholms avloppsvattenrening
Stålbalkarnas nya ägare blev Stockholm Vatten och Avfall, som har använt materialet i arbetet att göra Henriksdals reningsverk i Stockholm till ett av världens mest moderna.
- Det är alltid fantastiskt när vi kan återanvända material och minska vårt klimatavtryck. Jag tror att det här är en nisch som utvecklas ännu mer och sättas i större system på marknaden, säger Magnus Biderheim projektledare för Stockholms framtida avloppsrening hos Stockholm Vatten och Avfall.
- Vi behöver nya ögon och sätta samman helt skilda teknikområden och fortsätta dela erfarenheter med varandra. Det här är ett område där nyutbildade kan mer än många av oss som jobbat länge i branschen. Varje kilo återvunnet stål är en vinst för vår planet, säger Magnus.
Nyckelord
Kontakter
Press Sweco Sverige
Tel:010-484 50 20press@sweco.seBilder






Följ Sweco Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sweco Sverige AB
Karin Alexandersson blir ny COO och HR-chef i Sweco Sverige26.8.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sweco Sverige rekryterar Karin Alexandersson till den kombinerade rollen som Chief Operating Officer (COO) och HR-chef, med övergripande ansvar för affärsstöd, HR och krisledning. Karin blir en del av Sweco Sveriges ledningsgrupp och tillträder den 1 november.
Sweco fullföljer förvärvet av Sitowise Sverige AB31.7.2026 12:19:28 CEST | Pressmeddelande
Samtliga villkor har uppfyllts och Sweco har den 31 juli 2026 fullföljt det tidigare offentliggjorda förvärvet av Sitowise Sverige AB. Sweco har därmed förvärvat samtliga aktier i bolaget.
Sweco Sverige levererar ett bra resultat och lönsam tillväxt17.7.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade Sweco-koncernen kvartalsrapporten för 2026 års andra kvartal. För affärsområdet Sweco Sverige uppgick den organiska tillväxten till 4 procent och EBITA ökade med 10 procent, justerat för kalendereffekter. Förvärvad tillväxt bidrog med 6 procent. Marknaden var överlag stabil och i stort sett i linje med föregående kvartal.
Sweco och Link Arkitektur vinner uppdraget för planeringen av nytt akutsjukhus i Helsingborg17.6.2026 07:05:57 CEST | Pressmeddelande
Arkitektur- och teknikkonsultbolaget Sweco har, tillsammans med Link Arkitektur, Sydväst arkitektur och landskap och Diana Uppman, fått i uppdrag av Region Skåne att ta fram programhandling för ett nytt sjukhusområde i Helsingborg. Arbetet sker i nära samverkan med berörda verksamheter och blir en integrerad i del i den nya stadsdelen Östra Ramlösa.
Sweco Sverige stärker informationssäkerheten – certifierat enligt ISO/IEC 2700111.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sweco Sverige har certifierats enligt ISO/IEC 27001 – den internationella standarden för ledningssystem för informationssäkerhet. Certifieringen bekräftar Swecos systematiska och långsiktiga arbete med att skydda information och stärker bolagets roll som en trygg samhällsaktör och pålitlig partner för kunder med höga krav på informationssäkerhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum