Topplista: Det här äter svenskarna helst under Alla hjärtans dag

Det sägs att vägen till hjärtat går genom magen. Något som många tar fasta på under Alla hjärtans dag, oavsett om det handlar om att uppvakta en familjemedlem, vän eller partner. När Lidl Sverige tar tempen på Sveriges invånare inför högtiden delar svenskarna även med sig av vad de helst äter för en lyckad Alla hjärtans dag. Klassikern oxfilé kniper förstaplatsen, följt av skaldjur och toast skagen. Bland rätterna som svenskarna helst undviker på matbordet, toppar soppa listan följt av korv med bröd, kebab och ostron.
– Vi älskar alla högtider där maten står i fokus. Vår undersökning visar tydligt att Alla hjärtans dag är en högtid då svenskarna önskar sig riktiga klassiker. Hos oss finns produkter av högsta kvalitet till lägsta pris. Perfekt om man vill sätta guldkant på vardagen, säger Nahir Aslan, presschef på Lidl Sverige.
Undersökningen visar även på skillnader mellan män och kvinnor. Närmare en femtedel av männen föredrar en oxfilé på alla hjärtans dag, medan endast en av tio av kvinnorna väljer det. Skillnaden är också tydlig bland de vegetariska alternativen. En av tio kvinnor uppger att de skulle vilja äta vegetariskt under alla hjärtans dag, något som endast 4 procent av männen håller med om.
Topp 5: Det här äter svenskarna helst under Alla hjärtans dag
- Oxfilé 14 %
- Skaldjur 12%
- Toast skagen 8%
- Sushi 7%
- Vegetariskt 6%
Topp 5: Det här vill svenskarna helst inte äta
- Soppa 0%
- Korv med bröd 1%
- Köttbullar 1%
- Kebab 1%
- Ostron 1%
Nyckelord
Kontakter
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Bilder

Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl officiell sponsor av UCI WorldTour-lag Lidl-Trek30.5.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl går in och blir ny sponsor av cykelstallet Lidl-Trek som sedan tidigare har UCI WorldTour-status.
Bäst i test: Grillost från Lidl hyllas av panelen29.5.2023 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
I Svenska Dagbladets stora test av grillost utsågs Lidls egna Eridanous cypriotiska grillost till testvinnare med fem av sex i betyg. Även grillosten från Lidls eget varumärke Matriket topptestades och tilldelades en delad andraplacering. Vinnaren beskrevs som fantastisk och saftig med ”perfekt balans mellan smakerna”.
Lidls färdiga pizzadeg topptestas25.5.2023 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att skörda framgångar i oberoende smak- och kvalitetstester. I Nya Wermlands-Tidningens nya test av färdig pizzadeg hamnar Lidls egen i topp. Med omdömen som lätt att öppna och rulla ut, god smak, bra konsistens och fluffig med krispiga kanter tog Lidls pizzadeg hem en andraplacering med 4 av 5 betyg.
Lidl Sverige förlänger och utökar prissänkningarna till 270 varor – över 10% av sortimentet får sänkt och fryst pris24.5.2023 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige förlänger sitt initiativ att sänka och frysa priserna på en rad livsmedel till åtminstone sista juni. Dessutom adderas ytterligare livsmedel till listan inom ramen för prissänkningsinitiativet – från och med första juni sänks priset på ytterligare ett 50-tal populära varor som ofta återfinns på midsommarborden. Totalt omfattar listan med varor som fått sänkt och fryst pris nu över 270 varor sedan prisinitiativet lanserades i mars, vilket är mer än var tionde vara i hela sortimentet i Lidls butiker.
Lidl Sverige och Diggiloo firar 20 år genom huvudpartnerskap17.5.2023 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige går in som huvudpartner till Diggiloo när båda firar 20 år. Den populära sommarturnén med folkkära artister samlar i år 150 000 besökare i 24 städer över hela Sverige från början av juli till slutet av augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum