Transportstyrelsens har kartlagt besiktning i glesbygd
15.1.2021 08:30:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Transportstyrelsen har på regeringens uppdrag kartlagt och analyserat besiktningsmarknadens möjligheter att besikta fordon i hela landet och särskilt i glesbygd. I dag överlämnades rapporten till regeringen.
– Antalet besiktningsstationer har ökat över tid sedan avregleringen. Det har förbättrat tillgängligheten för besiktning. Förbättringarna har även kommit bilägare i glesbygdskommuner till del, om än inte i lika hög utsträckning som för landet som helhet, säger Josefin Hallenberg, utredare på Transportstyrelsen.
I år kommer Svensk Bilprovning att upphöra med den mobila besiktningsverksamhet som bedrivits på sju orter i norra Sverige. Nedläggningen berör 9 600 bilägare som därmed får påtagligt längre till närmsta besiktningsstation.
– De mobila stationerna har funnits på respektive ort ett fåtal veckor varje år. Således handlar det om en tillgänglighetsförsämring mellan två och sex veckor per år, säger Josefin Halleberg.
2010 hade 94,6 procent av landets bilägare som mest 25 kilometer till närmsta besiktningsstation. 2019 var motsvarande siffra 97,3 procent.
I glesa landsbygdskommuner har medelavståndet minskat från 19,4 till 15,2 kilometer mellan 2010 och 2019. I mycket glesa landsbygdskommuner har medelavståndet i stort sett varit oförändrat kring 26 kilometer under samma tidsperiod.
Ur ett glesbygdsperspektiv har tillgängligheten generellt sett förbättrats mer i Götaland- och Svealandsregionerna. I glesbygdskommunerna i Norrlandsregionerna finns vissa områden med klart längre avstånd till närmsta besiktningsstation.
Transportstyrelsens bedömer att det finns förutsättningar att bedriva besiktningsverksamhet i glesbygd med lönsamhet inom ramen för nuvarande regler. Verksamheten i glesbygd kan behöva anpassas efter de förutsättningar som råder där.
– Flera besiktningsföretag har gett uttryck för att de har konkreta planer på hur man framöver kan anpassa och utvidga verksamheten i glesbygd. Det kan handla om såväl nya tekniska lösningar som organisatoriska anpassningar, säger Josefin Hallenberg.
Läs rapporten: Fordonsbesiktning i glesbygd
Nyckelord
Kontakter
Josefin Hallenbergutredare
Tel:010-495 63 31josefin.hallenberg@transportstyrelse.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Introduktionsutbildningen tas bort – det här behöver du ha koll på30.7.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 augusti 2026 slopas kravet på introduktionsutbildning för handledare och elever vid privat övningskörning för behörighet B. – Det ställs fortfarande krav på både handledare och elev. Den som ska handleda behöver skicka in en ansökan till Transportstyrelsen och uppfylla kraven för att bli godkänd som handledare. Eleven behöver ha ett giltigt körkortstillstånd, säger Katarina Norén, enhetschef vid Transportstyrelsen.
Transportstyrelsen ser över elsparkcykelregler27.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har påbörjat ett arbete med att se över de regler som styr användning av elsparkcyklar. Syftet är undersöka om dagens regler är ändamålsenliga eller om de behöver revideras och kompletteras.
Utbildningen för yrkesförare förnyas1.7.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu genomförs förändringar för att modernisera yrkesförarutbildningen: – Det kommer att bli möjligt med distansundervisning som inte är lärarledd, det som kallas e-lärande, och en del av körträningen kommer att kunna göras i en avancerad simulator, säger Mats Hjälm, utredare vid Transportstyrelsen
A-traktorer i Sundsvall och mopedbilar i Kungsbacka – hur ser det ut i resten av Sverige?29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sundsvalls kommun är den kommun i landet med överlägset flest registrerade A-traktorer. Kungsbacka kommun i Hallands län toppar ligan när det gäller antal registrerade mopedbilar. Var mer i landet finns det många fordon med LGF-skyltar? Transportstyrelsen har svaret.
70 personer omkom i vägtrafiken årets första månader16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Preliminär statistik från Transportstyrelsen visar att 70 personer miste livet i vägtrafiken under perioden januari–maj 2026. – Tyvärr ser vi ingen minskning jämfört med tidigare år. Antalet omkomna ligger på samma nivå som medel för de senaste fem åren, säger Khabat Amin, statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
