Tv-spel ska få fler att vilja låna böcker på biblioteken

Under vecka 9 erbjuder Sigtuna kommun över 30 olika aktiviteter för skollediga barn och unga. Och, eftersom det är just sportlov, är många av aktiviteterna fysiska. Men den som vill kan också variera sig med att aktivera hjärnan och utmana sin kreativitet.
Biblioteken arrangerar såväl workshops i animation och stop-motion som tv-spelsturnering i Fifa och filmvisning. Allt för att få fler att vilja läsa böcker.
Henrik Thureson, bibliotekschef i Sigtuna kommun, förklarar kopplingen:
- Om vi kan få ungdomarna att komma till biblioteket genom att spela spel och umgås, kan det också leda till att de lånar hem en bok eller två. Under hela 2023 har vi en ungdomssatsning för att locka unga invånare till biblioteken, där utgångspunkten är berättelser. Genom att få upp intresset för berättandet, som ju kan ske genom exempelvis film, dataspel, brädspel, tidningar och böcker, hoppas vi kunna uppmuntra och inspirera ungdomar till mer läsning.
Henrik Thureson berättar att klyftan blir allt större mellan ungdomar som läser mycket och de som inte läser alls. De som gillar att läsa läser mer än tidigare, medan intresset minskat ytterligare hos de som inte hittat läslusten. Han säger:
- Vi vill förbättra vårt utbud för de ungdomar som inte läser alls eller läser lite och det kan vi göra på många olika sätt, exempelvis genom inbjudande lokaler och ett relevant utbud. Med allt från bokprat och studiemöjligheter till filmvisningar och workshops vill vi motivera till läsande och berättande. Vi vill utveckla biblioteket som plats för unga att trivas, mötas, verka och inspireras på och tar tacksamt emot idéer från ungdomarna själva.
Nyckelord
Kontakter
Anna Jernberg CarlsonPressansvarig Sigtuna kommun
Tel:073-666 53 36anna.jernberg-carlson@sigtuna.seBilder



Länkar
Om
I Sigtuna kommun bor 50 000 invånare. De bor i någon av tätorterna Märsta, Sigtuna, Rosersberg eller på den levande landsbygden. Sigtuna är Arlandakommunen med Sveriges största flygplats.
Följ Sigtuna kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sigtuna kommun
Sigtuna kommun planerar att köpa Humlegården7.6.2023 20:03:35 CEST | Pressmeddelande
Läget är unikt längs med Sveriges äldsta gata, Stora gatan. Möjligheterna är många och spännande. Därför föreslår kommunstyrelsen att Sigtuna kommun ska köpa Humlegården i Sigtuna stad.
Senaste teknologin på Nordens största naturligt renade utomhusbad5.6.2023 10:52:26 CEST | Pressmeddelande
Naturligt, miljövänligt – och rent. Den 9 juni planerar Sigtuna kommun att öppna Midgårdsbadets utomhusbassänger för säsongen. Och det efter en helrenovering av det unika reningssystemet som är det enda i sitt slag i Norden.
Förbättrade betyg för företagsklimatet i Sigtuna kommun23.5.2023 09:30:02 CEST | Pressmeddelande
Företagarna i Sigtuna kommun har fått tycka till om företagsklimatet – och de är mer nöjda än tidigare. De flesta betyg har gått upp ett eller flera snäpp och mest ökar omdömet kring Sigtuna kommuns service och bemötande.
Så här ska Sigtuna kommun och polisen samarbeta9.5.2023 09:06:40 CEST | Pressmeddelande
Sigtuna kommun lägger stora resurser på att minska brottsligheten och öka tryggheten i kommunen. Nu har en ny överenskommelse arbetats fram tillsammans med polisen kring hur parterna ska samverka för att nå bästa resultat.
Populär park är årets vinnare av arkitekturpriset4.5.2023 09:53:39 CEST | Pressmeddelande
En mötesplats för alla åldrar. En park som känns välkomnande oavsett tid på året. En trygg och upplyst plats dygnet runt. Så beskrivs Borgmästarängen - som är vinnare av Sigtuna kommuns arkitekturpris. Parken utgör dessutom en stilbildande entré till Sveriges äldsta gata.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum