

Ulricehamn Ski Center fullbokat hela vecka 7

– Intresset har varit större än vad vi hade räknat med inför säsongen, med tanke på omständigheterna. Vi rekommenderar därför alla som vill besöka oss att förboka liftkort i god tid för att säkra en plats, säger Per Johansson, platschef på Ulricehamn Ski Center.
Ulricehamn Ski Center har vidtagit flera åtgärder för att säkerställa att gästernas besök blir så tryggt som möjligt. En av åtgärderna är ett maxtak för antalet besökare.
– Det är många som vill komma hit och på grund av corona har vi infört ett maxtak i år. Det innebär att det är en hel del som tyvärr inte hinner boka innan det är fullbokat. Vi önskar så klart att vi kunde ta emot alla som vill komma hit, men vi befinner oss i speciella tider och vi måste anpassa oss efter situationen.
För att säkra en plats krävs det att gästerna förbokar liftkort på Ulricehamn Ski Centers hemsida, vilket även gäller för hyrutrustning.
– I skiduthyrningen har vi i år tidsbokning för att undvika trängsel i lokalen. Det innebär att gästen bokar en specifik uthämtningstid på vår hemsida. Då det bara finns ett visst antal platser och tider är det viktigt att man bokar utrustning i samband med liftkortsbokningen för att undvika att den ena av dem blir fullbokad.
Även på Ulricehamn Ski Centers systeranläggningar Vallåsen och Kungsberget har Branäsgruppen infört begränsningar av antalet besökare som en följd av coronarestriktioner. På Branäsgruppens största och Sveriges fjärde största skidanläggning, Branäs, planeras det dock inte för någon begränsning. Anläggningen har övervägande boendegäster och få dagsgäster och med den stängda norska och danska gränsen är antalet gäster automatiskt lägre.
Nyckelord
Kontakter
Mikael ElfordMarknads- och försäljningschef
Tel:054-13 26 30mikael.elford@branasgruppen.seBilder

Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.
Branäsgruppen