Unionen stämmer Klarna på 1 300 000 kr i Arbetsdomstolen
14.12.2022 11:48:43 CET | Unionen | Pressmeddelande

– Vi stämmer Klarna på ett ovanligt stort skadestånd. Det beror på att stämningen berör ett stort antal medlemmar och att Unionen är av uppfattningen att det är ett allvarligt brott mot lagen om medbestämmande i arbetslivet, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef Unionen.
Enligt lagen ska arbetsgivaren förhandla med alla berörda arbetstagarorganisationer i frågor som rör uppsägning på grund av arbetsbrist. Det ska ske redan när arbetsgivaren överväger eller planerar kollektiva uppsägningar.
– När Klarna i våras gjorde omfattande neddragningar av personalen varken förhandlade eller informerade de klubben om uppsägningarna. Då menar vi att de inte uppfyllt sina skyldigheter i lagen om medbestämmande, säger Martin Wästfelt.
Det hör inte till vanligheterna att ett fackförbund stämmer företag för brott mot MBL.
– Det beror på att de allra flesta företag i Sverige har kollektivavtal. Och de som inte har det väljer oftast att tolka reglerna som vi gör. Nu får AD avgöra hur reglernas ska tolkas, säger Martin Wästfelt.
Fakta: Vad händer nu?
- Efter att Unionen lämnat in stämningsansökan till Arbetsdomstolen utfärdar domstolen en stämning mot Klarna. Klarna får två till tre veckor på sig att svara på stämningen.
- Sedan sker en skriftlig växling mellan parterna och efter det träffas man för ett fysiskt möte. Under denna tid kan parterna enas om en lösning på tvisten. Om det inte sker tas ärendet upp i Arbetsdomstolen. Ärendet beräknas att behandlas strax innan sommaren, men mest troligt är att det sker först under hösten 2023.
- Dom meddelas ett par veckor efter att ärendet behandlats i AD
Notera att en dom i Arbetsdomstolen (AD) är att likställa med en dom i Högsta domstolen (HD). En dom i HD kan inte överklagas. Det kan inte heller en dom i AD.
Kontakter
Unionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Bilder

Om
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 30 500 förtroendevalda på drygt 16 000 arbetsplatser.
Vi finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden.
Unionen finns i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar.
Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Unionen skickar facket till helvetet i nytt kommunikationskoncept5.10.2026 09:20:58 CEST | Pressmeddelande
Hur visar man vilken skillnad facket gör när mycket av det facket kämpat för i dag tas för givet? Unionens svar är att lämna vår värld. I det nya kommunikationskonceptet ”Alla jobb behöver Unionen” flyttar förbundet arbetslivet till helvetet, ett fantasy-kungarike och en framtid där mänsklighetens öde står på spel.
Unionen kräver högre lön, kortare arbetstid och ökat inflytande inför Avtal 202729.9.2026 12:31:49 CEST | Pressmeddelande
Unionens förbundsråd för avtalsfrågor har beslutat om inriktningen inför Avtal 2027. Beslutet bygger på en rekordstor medlemsinsamling där över 21 000 medlemmar deltog. Högre reallöner, kortare arbetstid och ökat fackligt inflytande är de viktigaste prioriteringarna som nu ska bli konkreta krav i avtalsförhandlingarna.
Från nedläggningshot till Årets Klubb29.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Unionenklubben på Esri Sverige får Unionens HEJA!-pris 2026 i kategorin Årets Klubb. På två år har klubben gått från att diskutera nedläggning till att bygga en växande riksklubb med representation på sex kontor. Priset delas ut i samband med Unionens avtalsförbundsråd 28-29 september.
Ida Sköldenklevs kreativa satsning gav Unionenklubben nytt liv, blir Årets Förändrare29.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ida Sköldenklev, valberedare i Unionenklubben på Galderma/Q-Med, får Unionens HEJA!-pris 2026 i kategorin Årets Förändrare. Priset delas ut i samband med Unionens avtalsförbundsråd 28-29 september.
Byggde fackligt inflytande i internationellt spelbolag, prisas som årets Årets Eldsjäl29.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Clément Pirelli, klubbordförande på EA Digital Illusions i Stockholm, får Unionens HEJA!-pris 2026 i kategorin Årets Eldsjäl. Priset delas ut i samband med Unionens avtalsförbundsråd 28-29 september.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
