Utrikeshandeln – på väg tillbaka
16.9.2021 10:25:55 CEST | Kommerskollegium | Pressmeddelande
Sveriges handel med andra länder drabbades förra året hårt av coronapandemin och av de åtgärder som sattes in för att bekämpa smittspridningen. Mörkast siffror stod andra kvartalet 2020 för.
– Därför ser vi den allra största ökningen under andra kvartalet i år. Jämför med andra kvartalet 2020 ökade varuhandeln med 25 procent, både när det gäller importen och exporten, säger Petter Stålenheim, handelsstatistisk expert på Kommerskollegium.
Men det är just varuhandeln som återhämtat sig starkt under den senaste tiden. Tjänstehandeln släpar fortfarande efter. Under det första halvåret ökade tjänsteexporten bara marginellt, med 0,1 procent och tjänsteimporten minskade med 3,6 procent.
Att tjänstehandeln släpar efter i återhämtningen har dock sina naturliga orsaker.
– Delar av tjänstehandeln är starkt kopplad till resor och transporter. Eftersom turismen fortsatt ligger på väldigt låga nivåer så fortsätter den att dra ner tjänstehandeln. Tjänsteresorna har inte heller kommit igång ordentligt och sammantaget är det därför inte så märkligt.
För mer information
Petter Stålenheim
08-690 48 49
fornamn.efternamn@kommerskollegium.se
Nyckelord
Kontakter
Presstelefon
Tel:08-6904900Länkar
Om
Kommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
@kommerskoll
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
Utmaningar för europeiska företag i Kina – risker med dataflöden18.2.2026 09:23:22 CET | Pressmeddelande
De gränsöverskridande dataflödena mellan EU och Kina är begränsade på grund av regelverk och säkerhetsrelaterade överväganden. EU måste hantera skillnaderna så att kostnader och risker minskar för europeiska företag – det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Sverige behöver lösningar för mobilbetalningar över nationsgränserna3.2.2026 10:05:27 CET | Pressmeddelande
Sverige saknar i dag fungerande lösningar för gränsöverskridande mobila betalningar och riskerar att halka efter andra EU-länder. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Svensk export till USA kan minska om Trumps nya tullar införs20.1.2026 15:44:21 CET | Pressmeddelande
Om amerikanska tilläggstullar på 10 procent införs kan svensk export till USA minska med 16 procent, vid 25 procent kan den minska ytterligare till cirka 28 procent. Det visar Kommerskollegiums nya simuleringar.
Stora möjligheter till ökad export för fordonsindustrin med Mercosur-avtalet19.1.2026 11:29:56 CET | Pressmeddelande
Den 17 januari undertecknades det nya handelsavtalet mellan EU och Mercosur av EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen på plats i Paraguay. Svensk fordonsindustri får möjlighet att öka exporten.
Kina vinner mark inom standarder för AI, telekommunikation och kritiska råvaror4.12.2025 09:15:33 CET | Pressmeddelande
Kina intar en allt mer framträdande roll i internationell standardisering, framför allt inom artificiell intelligens, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit. Europeiska länder riskerar att tappa inflytande och hamna i en beroendeställning till Kina, visar ny analys från Kommerskollegium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
