Välj inte bort utebelysningen i advent
24.11.2022 00:00:00 CET | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Årets mörkaste period är här och oupplysta hus och trädgårdar kan innebära en ökad risk för inbrott. Kring första advent finns en tradition att hänga upp utebelysning som lyser upp kring entréer och mörka partier, även på offentliga platser. Med dyra elpriser kan det kännas lockande att dra ned på belysningen. Men det är inget som försäkringsbolaget If rekommenderar.
– Vi passar faktiskt på att slå ett slag för julbelysnigen i år. Belysning är viktig för att skapa trygga miljöer och för att försvåra för tjuvar som ofta slår till i mörkret. Det går att använda en tidsinställd timer för att minska energiförbrukningen, säger Jenny Rudslätt, skadechef på If.
De senaste åren har bostadsinbrotten minskat, en positiv utveckling som If hoppas håller i sig. Ändrade beteenden med hemarbete kan vara en bakomliggande orsak som stärkt trenden som faktiskt började redan innan restriktionerna infördes med hemmajobb.
– Inbrottsfrekvensera minskade redan före pandemin och ser ut att fortsätta nedåt. Vi noterade redan förra året att andelen inbrott i bostad minskar men att inbrott i källare och vind har ökat, säger Jenny Rudslätt.
Tips: Så stoppar du tjuven i vinter
Ha ett lås avsett för ytterdörrar och ha gärna dörren låst även om du är hemma.
Bor du i hus eller har lägenhet i markplan ska du ha lås även på fönster, balkong- och altandörrar.
Skaffa bra utomhusbelysning vid alla entréer till huset. Det finns sensorstyrda lampor som tänds när någon närmar sig dörren. Ledlampor eller ljusstyrd belysning är andra alternativ.
Lägg inte värdesaker framme så att de syns genom fönster och altandörrar. Det ökar risken för inbrott.
Låt bostaden se bebodd ut även om du inte är hemma. Använd timer till belysning, låt kläder och tidningar ligga framme. Be någon ta hand om posten, lägga sina sopor i din soptunna och skotta snö.
Hur gäller försäkringen vid inbrott? Läs mer på: Inbrott hemma – Så skyddar du bostaden från inbrott | If
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder

Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
If i Almedalen lyfter stress, ensamhet och klimatanpassning17.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
If finns på plats i Almedalen i år med fokus på tre aktuella samhällsutmaningar: stress och psykisk ohälsa i arbetslivet, den växande ensamheten och hur samhället kan skydda människor när klimatförändringarnas konsekvenser blir allt tydligare.
Inför midsommar: Här är vägarna att köra extra försiktigt på16.6.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Dödsolyckorna i midsommartrafiken har halverats de senaste decennierna. Samtidigt är sommaren den mest olycksdrabbade tiden på året. If har kartlagt var det sker flest sommarolyckor.
Nu ökar risken för skyfallsskador – så förbereder du huset15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är högsäsong för intensiva regnoväder. Skadestatistik från If visar att nästan två tredjedelar av årets alla skyfallsskador inträffar under juni, juli och augusti. Nu uppmanas husägare att förbereda sig inför sommarens kraftiga regn.
Sociala medier skapar stor framtidsoro bland föräldrar12.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Barnens hälsa är den fråga som oroar föräldrar mest inför framtiden. Men sociala medier kommer inte långt efter. I Ifs nya nordiska hälsorapport uppger 43 procent av de svenska föräldrarna att de är bekymrade över hur sociala medier kommer att påverka barnens psykiska hälsa och sociala liv. Oron är särskilt stor bland föräldrar till barn i låg- och mellanstadieåldern.
Många husägare känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda mot väderskador3.6.2026 11:24:58 CEST | Pressmeddelande
Stormarna Johannes och Dave har det senaste halvåret orsakat omfattande skador och tusentals skadeanmälningar runt om i Sverige. Samtidigt visar en ny undersökning från If att endast 13 procent av svenska husägare känner till om den egna kommunen har en klimatanpassningsplan. Fler än var tredje husägare uppger också att de känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda invånarna mot väderskador.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
