Välkommet besked från regeringen om bostadsägande

- Redan idag använder flera företag olika typer av hyrköps- eller delägarmodeller för att hjälpa hushåll som har svårt att ta sig över tröskeln in på bostadsmarknaden. Att regeringen nu möter upp och vill stärka initiativen från statligt håll är välkommet, säger Anna Broman, bostadspolitisk expert, Byggföretagen.
Sverige har under en lång tid saknat en bostadspolitik för den som varken har kapital, kötid eller kontakter. Läget på bostadsmarknaden förvärras ytterligare av den pågående byggkrisen som mer än halverat antalet påbörjande bostäder sedan 2021.
- Förstagångsköpare som tittar efter sitt första boende har fått det ännu kärvare i takt med att räntorna stiger och rörligheten i det befintliga beståendet sjunker, säger Anna Broman
Samtidigt visar en ännu inte publicerad Novus-undersökning, genomförd på uppdrag av Byggföretagen, att en stor majoritet unga vuxna föredrar ägda boendeformer. Bland 18-29-åringar vill sju av tio äga sin bostad. Ber man dem titta tio år framåt i tiden vill 75 procent bo i småhus och 20 procent i bostadsrätt eller ägarlägenhet. Endast fyra procent föredrar hyresrätten
- Unga vill äga. Dagens besked från regeringen är ett litet steg mot att ge fler möjligheten att uppfylla sina bostadsdrömmar, säger Anna Broman.
Byggföretagen har under fem års tid genomfört projektet Bostadsresan med fokus på unga vuxnas etablering på bostadsmarknaden. Slutrapporten publiceras inom kort.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seBilder

Om
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Byggföretagens utbildning i sund konkurrens blir gratis för alla7.6.2023 12:53:17 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps Byggföretagens nya utbildning ”Sund konkurrens online” fri till alla aktörer i och kring bygg- och anläggningssektorn. Utbildningen ger kunskap, kompetens och konkreta råd och tips som minskar risken för fusk och oegentligheter. Därmed skapas förutsättningar för framgångsrika, sunda och säkra byggprojekt.
Stölder från byggarbetsplatser ökar – tidigare nedgång bruten5.6.2023 08:33:13 CEST | Pressmeddelande
Antalet stölder från byggarbetsplatser ökar enligt ny statistik från Brottsförebyggande Rådet, Brå. Under 2022 anmäldes 4 707 inbrottsstölder från byggarbetsplatser. – Det är en ökning med nästan 200 stölder jämfört med 2021. Nu gäller det för både rättsstaten och branschen att hålla emot, säger Tanja Rasmusson, näringspolitisk chef, Byggföretagen.
Så vill byggbranschen förbättra kommunernas företagsklimat30.5.2023 10:19:46 CEST | Pressmeddelande
När företagare i byggbranschen sätter betyg på kommunernas företagsklimat blir betygssnittet 3,3 på en sexgradig skala. Det är näst lägst av samtliga branscher i Svenskt Näringslivs undersökning av företagsklimatet 2023.
Mer än var tredje ung vuxen oroar sig över framtida boende24.5.2023 05:45:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadsbristen är efter psykisk ohälsa den största utmaningen i samhället kopplat till unga människor. Det visar en ny undersökning genomförd på uppdrag av Byggföretagen. - Den dysfunktionella bostadsmarknaden är ett generationssvek, säger Anna Broman, bostadspolitisk expert, Byggföretagen.
Hon blev Årets byggkvinna 202311.5.2023 07:02:21 CEST | Pressmeddelande
Vinnaren av Årets byggkvinna 2023 är Mariam Mohammedamin, vars motto är "Ingenting i världen är omöjligt, det omöjliga tar bara lite längre tid".
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum