Vattenkraften bidrar i den svåra elsituationen
Speciellt svårt är läget i södra Sverige inom de så kallade elområdena SE3 och SE4. I SE3 kan Tekniska verkens 20 elproducerande vattenkraftstationer, vid främst Vättern, Sommen och Åsunden/Järnlunden, bidra med viktigt tillskott.
- I år kommer vi att tänka lite annorlunda. För att göra vad vi kan för att minska risken för elbrist och, i förlängningen, verka för att hålla nere det redan höga elpriset kommer vi att producera mer el än vi normalt hade gjort i motsvarande situation. Det medför dock en risk för lägre vattennivåer i sjöarna under 2023, säger Ola Palmquist, affärsenhetschef, Vattenkraft, Tekniska verken.
- Den extra produktionen kommer att ske fram till mars. Exakt när vi kommer att öka produktionen går inte att säga just nu. Det beror dels på hur elmarknaden utvecklas och dels på vädermässiga förhållanden. Exempelvis hur kallt det kommer att vara och hur mycket nederbörd som kommer under vintern.
Vattendomar anger hur vattnet från sjöarna får och ska tappas
Domarna ger dock vissa möjligheter att tappa mer vatten till exempel när behovet av el är som störst.
Vattennivåerna är just nu generellt ganska låga i sjöarna eftersom det kommit mindre nederbörd än normalt under en längre period. Ett vanligt år hade Tekniska verken hållit tillbaka tappningen under vintern för att försöka få upp vattennivåerna till en nivå som är så normal som möjligt inför sommaren då det är många människor som uppskattar att vistas vid eller på sjöarna.
- Det vi planerar kan innebära en ökad risk för ovanligt låga vattennivåer i de aktuella sjöarna till sommaren 2023. Om det blir så går dock inte att säga redan eftersom även det är beroende på hur mycket nederbörd som kommer under vintern och våren, avslutar Ola Palmquist.
För mer information, kontakta gärna:
Ola Palmquist, affärsenhetschef Vattenkraft, Tekniska verken i Linköping: 13-20 81 64 eller ola.palmquist@tekniskaverken.se
Nyckelord
Länkar
Om
Tekniska verken-koncernen bygger världens mest resurseffektiva region genom att erbjuda smarta och effektiva lösningar som bidrar till en enkel och hållbar vardag för våra 211 000 privat- och företagskunder. Tillsammans med våra kunder tar vi hand om och nyttjar jordens resurser på ett bättre sätt, med mer nytta och mindre påverkan på miljön. Vi erbjuder tjänster inom elnät och elhandel, avfall, biogas, effektiva energilösningar, vatten och avlopp, fjärrvärme, fjärrkyla, bredband, belysning och laddlösningar. Välkommen att läsa mer på vår webbplats.
Följ Tekniska verken i Linköping
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tekniska verken i Linköping
Svensk Biogas tar halva skattesmällen på egna tankstationer8.3.2023 14:07:25 CET | Pressmeddelande
Efter gårdagens besked att skattebefrielsen för biogas inte längre beviljas, beslutar nu Svensk Biogas att höja priset på de egna tankstationerna med enbart halva den tillkommande skatten. Beslutet gäller från och med imorgon den 9 mars.
Rekordresultat för Tekniska verken genererar stor nytta för kunder och invånare28.2.2023 05:33:39 CET | Pressmeddelande
Årets bokslut visar på en vinst om en miljard kronor för Tekniska verken i Linköping. Det är den största vinsten i företagets historia, och kommer i en tid när den behövs som bäst för att skapa både stabilitet och betydande nytta för Linköpings invånare och andra som berörs av Tekniska verkens tjänster. En större andel av vinsten än någonsin tidigare – 300 miljoner kronor – föreslås gå tillbaka till kommuninnevånarna via Linköping Stadshus AB.
Tekniska verken kraftsamlar kring biogas genom att förstärka vd-roll8.2.2023 10:37:57 CET | Pressmeddelande
Anna Lövsén, idag vd för Svensk Biogas, axlar från och med 1 mars även en renodlad roll som chef för affärsområdet Biogas inom Tekniska verken-koncernen. Genom denna satsning rustar sig organisationen för att möta marknadens omfattande utveckling och behålla en ledande position inom området.
Linköpingsbornas julgranar spelar roll för elproduktionen6.1.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Varje julgran som kan hämtas och köras till Gärstad kraftvärmeverk för återvinning, bidrar till fjärrvärme och el. Inför den traditionella julplundringshelgen, uppmuntrar Tekniska verken alla Linköpingsbor att återvinna sin julgran.
Jesper Svensson ny vd för Mjölby kraftnät28.12.2022 09:27:49 CET | Pressmeddelande
Från och med årsskiftet tar Jesper Svensson över efter Sven Petersson som vd för Mjölby kraftnät (MKN) som är det lokala elnätsföretaget i Mjölby och en del av Mjölby-Svartådalen Energi (MSE). Skiftet borgar för kontinuitet och fortsatt fokus på tillväxt på orten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum