Vi behöver en halv miljon nya kollegor – så klarar vi välfärden
29.6.2022 11:16:44 CEST | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande

”Facken i välfärden” representerar mer än 1,2 miljon medlemmar. Målet är att gemensamt påverka politik och arbetsgivare för en bättre kompetensförsörjning – fler kollegor med rätt kompetens – och bidra med fackens förslag på lösningar. Både ansvariga ministrar och arbetsgivarorganisationen Sveriges Kommuner och Regioner SKR kommer att uppvaktas.
Akademikerförbundet SSR, Kommunal, Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Vision och Vårdförbundet startar ett samarbete med målet är att stärka det fackliga arbetet för välfärdens professioner och yrkesgrupper. Möt oss i Almedalen: Måndag 4 juli, klockan 15 - 16 i Sävesalen, Gotlands Museum, Strandgatan 14 i Visby. Sänds även på YouTube.
Ett urval av prioriterade frågor är:
- Prioritera arbetsmiljöarbetet – dagens tuffa arbetsmiljö i välfärden avskräcker studenter och nya kollegor.
- Tydliga karriärvägar och möjlighet till kompetensutveckling under hela arbetslivet behövs.
- Låt proffsen vara proffs! Vi representerar professioner och yrkesgrupper med eftertraktad kunskap och kompetens, som måste användas smartare.
Vi har utarbetade medarbetare, underbemanning och detaljstyrning som ger oss allt från vårdköer till social utsatthet och en skola som inte ger alla barn chansen. Tillsammans har vi en välfärdsskuld som undergräver tilliten till och tryggheten i välfärden.
”Facken i välfärden” uppmanar såväl regering och riksdag som välfärdens arbetsgivare att möta oss i ett nödvändigt välfärdslyft.
Läs mer på DN Debatt ”Bristerna i välfärdssektorn har blivit en kronisk sjukdom”
För mer information:
Pressjourer till samtliga förbund
Akademikerförbundet SSR Cecilia Sandahl, kommunikationschef: 070 687 32 42
och 070 690 44 23
Akademikerförbundet SSR Victor Harju, presschef (fr.o.m. augusti): tfn 070 690 44 23
Kommunals pressjour: 010 442 71 30
Lärarförbundets pressjour: 08 737 69 02
Lärarnas riksförbunds pressjour: 08 613 25 55
Vision Maria Martinsson, t.f. presschef 070 655 50 48
Vårdförbundet Anna E Olsson, presschef: 070 310 30 09
Nyckelord
Kontakter
Cecilia SandahlKommunikationschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 687 32 42Tel:070 690 44 23cecilia.sandahl@akademssr.seBilder
Om
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Våra 76 000 medlemmar strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens. Ett etiskt förhållningssätt är utmärkande för vårt arbete och våra relationer.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Akademikerförbundet SSR över 85 000 medlemmar2.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har nu 85 700 medlemmar, varav 70 000 är yrkesverksamma. Sedan årsskiftet har förbundet vuxit med nästan 3 200 medlemmar, vilket redan är fler än under hela 2025. Förbundet är därmed på väg mot sitt 68:e år i rad med växande medlemsantal.
Strejken avblåst på King24.9.2026 19:55:39 CEST | Pressmeddelande
Ikväll har King efter strejkhot från Sveriges Ingenjörer, Unionen, Akademikerförbundet SSR, DIK och Naturvetarna tecknat kollektivavtal. Detta innebär att vi uppnått vårt mål med strejkvarslet och drar därför tillbaka den aviserade strejken som för Akademikerförbundet SSR:s del skulle ha brutit ut tisdag 29:e september klockan 05:00.
Sympatistrejk mot King17.9.2026 10:16:18 CEST | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har beslutat att i sympati med Sveriges Ingenjörer och Unionen varsla om stridsåtgärder mot spelbolaget King (Midasplayer AB). Om fackförbund och arbetsgivare inte kommer överens om ett kollektivavtal kommer även Akademikerförbundet SSR:s medlemmar hos King att omfattas av stridsåtgärder och total arbetsnedläggelse. Detta trots att företaget vägrat ta emot konflikthandlingarna. Om kollektivavtal inte träffats träder Akademikerförbundet SSR:s sympatiåtgärder i kraft 29 september klockan 05:00.
Vinnaren av årets HR-forskningspris16.9.2026 10:15:46 CEST | Pressmeddelande
HR-forskningspriset för 2026 tilldelas Johanna Finnholm vid Göteborgs universitet för avhandlingen HR i förändring – Emotionshantering och förändringskompetens i ett devolverat HR-arbete.
Akademisk frihet måste skyddas från politiken20.8.2026 14:33:06 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterades utredningen om stärkt skydd av den akademiska friheten. Akademikerförbundet SSR är positiva till förslagen att stärka lärosätenas självständighet samt att en ny utredning för att grundlagsskydda den högre utbildningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



