Kungliga Operan

Young Choreographers ger plats för nya steg i Kungliga Baletten

Dela
Sju dansare prövar sina vingar som koreografer i årets upplaga av Kungliga Balettens satsning Young Choreographers. Under tre utsålda föreställningar i Rotundan den 16 samt 18 mars får publiken chansen att se nya verk av morgondagens koreografer.
Young Choreographers, Kungliga Baletten. Foto: Kungliga Operan/Nils Emil Nylander
Young Choreographers, Kungliga Baletten. Foto: Kungliga Operan/Nils Emil Nylander

 Åter igen får dansare från Kungliga Baletten chansen att agera koreografer åt danskompaniet. I år är det William Dugan, Daniel Goldsmith, Elisa Fossati, Felicia Andersson, Jérémie Neveu, Joao Felipe Santana och Sarah Erin Keaveney som står för koreografin i var sitt verk.

Young Choreographers får dansare från Kungliga Baletten skapa nytt, undersöka idéer och gå djupare in i den koreografiska processen. Publiken möter framtidens koreografer i ett intimt format i Rotundan på Kungliga Operan.

Young Choreographers ges den 16 samt den 18 mars.

Program:

Mechanical
KOREOGRAFI João Felipe Santana
DANSARE Gabriel Barrenengoa, Yuki Nukada, Benjamin Meslier,
Maya Schonbrun, Rikako Shibamoto, Celine Urquhart

Flying in Unison

KOREOGRAFIFelicia Andersson
DANSARELouise Camelbeke, Lorenzzo Fernandes, Carl Sjögren

Finite District
KOREOGRAFISarah Erin Keaveney
DANSARELuiza Lopes, João Felipe Santana

Where we go
KOREOGRAFIJérémie Neveu
DANSAREAnna Cecilia Meyer, Yuki Nukada, Benjamin Meslier, Lorenzzo Fernandes

So far yet so close
KOREOGRAFIElisa Fossati
DANSARECamille Chanial, Coralie Aulas
SLAGVERKRoger Svedberg

Mozart's House
KOREOGRAFIWilliam Dugan
DANSARECalum Lowden, Kentaro Mitsumori, Madeline Woo,
Alessa Rogers, Taylor Yanke, Pauline Simon, Rikako Shibamoto

KOSTYMMayumi Yamaguchi

Affinity
KOREOGRAFIDaniel Goldsmith
DANSAREAdi Abudureheman, Louise Camelbeke, Anna Cecilia Meyer,
Gabriel Sinclair Jahnke, Abby Morgan, Arthur Erlanson
(samt i finalen: Gabriel Barrenengoa, Alessa Rogers, Camille Chanial, Carl Sjögren, Celine Urquhart, Coralie Aulas, Maya Schonbrun, Rikako Shibamoto, Taylor Yanke, Yuki Nukada)

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Young Choreographers, Kungliga Baletten. Foto: Kungliga Operan/Nils Emil Nylander
Young Choreographers, Kungliga Baletten. Foto: Kungliga Operan/Nils Emil Nylander
Ladda ned bild
Sarah Erin Keaveney. Foto: Kungliga Operan
Sarah Erin Keaveney. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
Daniel Goldsmith. Foto: Kungliga Operan
Daniel Goldsmith. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
Joao Felipe Santana. Foto: Kungliga Operan
Joao Felipe Santana. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
Felicia Andersson. Foto: Kungliga Operan
Felicia Andersson. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
Elisa Fossati. Foto: Kungliga Operan
Elisa Fossati. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
William Dugan. Foto: Kungliga Operan
William Dugan. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild
Jérémie Neveu. Foto: Kungliga Operan
Jérémie Neveu. Foto: Kungliga Operan
Ladda ned bild

Om

Kungliga Operan
Kungliga Operan
Box 16094
103 22 Stockholm

08-791 43 00https://www.operan.se/

Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.

Följ Kungliga Operan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan

Passion och pengar - allt sätts på spel i Tjajkovskijs Spader dam16.3.2023 15:29:41 CET | Pressmeddelande

Hovsångerskan Anne Sofie von Otter är tillbaka på Kungliga Operan, nu i rollen som grevinnan i en konsertant uppsättning av Spader dam. Med sig på scenen har hon bland andra den internationellt hyllade sopranen Yana Klein i rollen som Lisa och tenoren Kristian Benedikt, som med kort varsel ersätter Aleksandrs Antonenko i rollen som Herman. Kungliga Hovkapellet leds av musikchef Alan Gilbert.

Roland Pöntinen möter Alan Gilbert och Kungliga Hovkapellet21.2.2023 10:03:51 CET | Pressmeddelande

Världspianisten Roland Pöntinen gästar Kungliga Hovkapellet under ledning av Alan Gilbert för två konserter på Kungliga Operans stora scen den 11 och 15 mars. »Pianokonsert nr 22 är en av Mozarts finaste, men av någon anledning spelas den inte så ofta. Verket är dock en riktig pärla och vid uruppförandet begärde publiken att få höra den vackra andra satsen en gång till«, säger Roland Pöntinen.

Christina Nilsson tar sig an både Tosca och Puccini för första gången när den älskade klassikern får nypremiär på Kungliga Operan15.2.2023 11:40:33 CET | Pressmeddelande

Världssopranen Christina Nilsson ─ som Kungliga Operans publik senast såg i Ariadne på Naxos ─ gör nu sin första tolkning av huvudrollen i Tosca, ett av operavärldens mest kända verk med musik av Giacomo Puccini. För Christina är det också första gången hon sjunger ett verk av Puccini, medan Malin Byström, som alternerar i huvudrollen, är något av en veteran.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum