Bukowski Auktioner AB-logo

Bukowski Auktioner AB

Bukowskis - Nordens ledande auktionshus

År 1870 grundade Henryk Bukowski auktionshuset Bukowskis i Stockholm. Under 150 år har Bukowskis erbjudit kvalitetsauktioner till säljare och köpare runt om i världen och är idag Nordens ledande auktionshus. Tillsammans med våra ägare Bonhams når vi en global marknad med miljontals kunder via gemensamma digitala plattformar och auktionshus. Bukowskis verksamhet består av Live auktioner, Online only auktioner och privatförsäljning med kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö och Helsingfors.

BONHAMS STRENGTHENS NORDIC BUSINESS AND COLLABORATION29.4.2024 12:30:00 CEST | Pressmeddelande

London - Bonhams has appointed Louise Arén as CEO of Bonhams Nordics in a move to further strengthen the Nordic business and collaboration between Bukowskis, based in Stockholm and Helsinki, and Bruun Rasmussen based in Copenhagen. The two auction houses were acquired by Bonhams in 2022, and closer ties between Bukowskis and Bruun Rasmussen come after two years of successful integration with the Bonhams Network and is a continuation of Bonhams’ European expansion strategy and digital focus.

Samtida konst i världsklass på Contemporary Art & Design8.4.2024 15:26:53 CEST | Pressmeddelande

Nordens ledande auktion för samtida konst och design är tillbaka med konst av internationella toppnamn som Alex Katz, James Rosenquist, David Hockney, Yves Klein och grafiska verk av Keith Haring och Andy Warhol. Inom den svenska konsten hittar vi uppmärksammade konstnärer som Mamma Andersson, Nathalie Djurberg & Hans Berg och Andreas Eriksson samt eftersökta favoriter som Lena Cronqvist, Rolf Hansson och Ola Billgren. Designavdelningen bjuder denna säsong på ett spännande urval samtida formgivare som Alexis Verstraeten & Pauline Montironi, David Taylor, Nick Ross och Lindsey Adelman, samt en samling möbler av Mats Theselius och Jonas Bohlin för Källemo - bland dem Bohlins brutalistiska designklassiker ”Iron Concrete”.

Bukowskis presenterar katalogen för Important Winter Sale21.11.2023 16:18:00 CET | Pressmeddelande

Bukowskis har glädjen att presentera Important Winter Sale, säsongens största kvalitetsauktion som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer med det bästa av de bästa och ett högklassigt utbud av konst, möbler, konsthantverk, mattor och smycken. Höjdpunkter inkluderar betydande verk av Anders Zorn, Bruno Liljefors och Carl Larsson, möbler av mästaren Haupt och flera imponerande privata samlingar smycken, silver och asiatiskt konsthantverk.

Katalogen är här – Bukowskis Modern Art + Design31.10.2023 16:25:00 CET | Pressmeddelande

Bukowskis presenterar höstens upplaga av Modern Art + Design - Nordens största auktion för modern konst och design. Auktionen innehåller verk av svenska banbrytande konstnärer som Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Gösta Adrian-Nilsson samt internationellt betydande namn som Matisse, Picasso och Henry Moore. Bukowskis designavdelning bjuder vidare på eftertraktade föremål från Josef Frank, Axel Einar Hjorth och Otto Schulz samt textilier av Märta Måås-Fjätterström.

Bukowskis presenterar höstens katalog för Contemporary Art & Design10.10.2023 18:19:00 CEST | Pressmeddelande

Nordens ledande auktion för samtida konst och design är tillbaka, höjdpunkter från höstens upplaga inkluderar konst av Jim Nutt, Mamma Andersson, Gunnel Wåhlstrand och Ola Billgren, foto av Terry O’Neill och Maria Friberg samt grafik av Andy Warhol, Banksy och Roy Lichtenstein. Designavdelningen bjuder på internationella designikoner från 60-, 70- och 80-talet samt ett spännande urval samtida svenska formgivare.
  • 1
  • 2
  • Sista
  • >>

HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye