Socialdemokraterna i Stockholms stadshus-logo

Socialdemokraterna i Stockholms stadshus

Abonnera
Följ

Abonnera på pressmeddelanden från Socialdemokraterna i Stockholms stadshus

Få samtliga pressmeddelanden från Socialdemokraterna i Stockholms stadshus genom att skriva in din e-postadress nedan. Du kan avsluta ditt abonnemang när du vill.

Vi socialdemokrater vet att Stockholmsregionen kan bättre. Vi ska bekämpa segregationen och den grova brottsligheten. Vi ska ha en skola som lyfter alla barn, vård efter behov när vi behöver det och en äldreomsorg utan minutscheman. Stockholmsregionen ska vara ledande i klimatomställningen.

Här hittar du nyheter från Socialdemokraternas två partidistrikt i Stockholmsregionen, Socialdemokraterna i Stockholm och Socialdemokraterna i Stockholms län. Dessutom samlar vi nyheter som rör politiken och våra företrädare i region Stockholm och Stockholms stadshus.

Kategori

Nya skarpa insatser för att minska hot och våld i Stockholms skolor17.11.2025 15:29:00 CET | Pressmeddelande

Anmälningar om hot- och våldsincidenter i skolan blir allt vanligare. Flest anmälningar rör elever som går i lågstadiet och i anpassad grundskola. För att säkerställa att både skolpersonal och andra elever får en trygg arbetsmiljö går det rödgröna styret fram med flera skarpa insatser för att minska hot och våld i skolan – bland annat införs en mobil akutskola för elever i låg- och mellanstadiet.

Stockholm satsar på fler radhus – nytt koncept med Stockholmsradhus tas fram22.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

I Stockholms stad pågår redan planering för närmare 700 bostäder i små- eller radhus. I stadens budget för år 2026 gör det rödgröna styret en riktad satsning för nya radhus på fler platser i Stockholm. Under nästa år ska minst två nya platser för radhusbebyggelse markanvisas. Samtidigt ges ett uppdrag om att ta fram ett helt nytt koncept – Stockholmsradhus – med målet att skapa prisvärda radhus som lämpar sig för kompletteringsbebyggelse i staden.

Satsning på mindre skolor i Stockholm1.10.2025 14:39:00 CEST | Pressmeddelande

När antalet elever i skolan minskar drabbas de mindre skolorna hårdare än de större eftersom en större andel av budgeten går åt till att finansiera fasta kostnader som skolbibliotek, elevhälsa och skolledning. För att värna Stockholms mindre skolor inför nu det rödgröna styret ett likvärdighetsbidrag – ett fast bidrag till alla skolor som ska ge mer likvärdiga förutsättningar för bra undervisning i hela staden.

Pressträff med Karin Wanngård, Jonas Attenius och Katrin Stjernfeldt Jammeh om regeringens underfinansiering av välfärden16.9.2025 10:30:00 CEST | Pressmeddelande

Onsdagen den 17 september kl 14.00 håller Socialdemokraterna pressträff med anledning av statens underfinansiering av välfärden och kommunernas ekonomiska förutsättningar. Medverkar gör företrädare för Sveriges tre största städer: Karin Wanngård (S), finansborgarråd i Stockholm, Jonas Attenius (S), kommunstyrelsens ordförande i Göteborg, Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö. Tid: 14.00 Plats: Sveavägen 68, Stockholm Pressträffen går även att följa live via Socialdemokraterna i Stockholms youtube OSA till kajsa.loord@stockholm.se Presskontakt: För Karin Wanngård: Kajsa Loord, 076-122 92 47, kajsa.loord@stockholm.se För Jonas Attenius: Ruben Malmström, 070-452 57 21, ruben.malmstrom@stadshuset.goteborg.se För Katrin Stjernfeldt Jammeh: Carolina Ekman, 070-374 93 46, carolina.ekman@malmo.se

Så ska Trädgården bevaras11.9.2025 12:01:00 CEST | Pressmeddelande

Stockholms stad vill ge Trädgården långsiktiga förutsättningar att fortsätta som en uppskattad mötesplats för kultur- och nöjesliv. Trädgården har under många år bedrivit sin verksamhet med stöd av tillfälliga bygglov. När det senaste tillfälliga bygglovet nått maxtiden gav staden Trädgården ett permanent bygglov. Detta stoppades av Länsstyrelsen i Stockholm och frågan ska nu prövas i mark- och miljödomstolen.

Stockholms stad satsar 60 miljoner på att rusta upp torg i ytterstaden12.8.2025 10:32:00 CEST | Pressmeddelande

Torg är viktiga mötes- och handelsplatser och hjärtat i lokalsamhället. Men många torg och offentliga platser i ytterstaden har varit eftersatta under en längre tid. Därför satsar det rödgröna styret 60 miljoner kronor på att göra torgen och närliggande områden i stadens fokusområden mer levande, grönare och tryggare. Det rör sig om platser i Skärholmen, Hagsätra, Rågsved och Farsta. Men också i Järva, som Rinkeby, Kista och Husby.

Nu går fler föräldralediga på sfi24.7.2025 11:21:00 CEST | Pressmeddelande

Föräldraledigheten utgör för många nyanlända en lång paus från undervisningen i svenska, och kan därför försvåra både integrationen och återvändandet till arbetslivet. I Stockholm har det rödgröna styret därför satsat på att få fler föräldralediga att läsa sfi och under förra året ökade antalet studenter med 40 procent. Dessutom har nu staden återtagit stora delar av den ordinarie sfi-undervisningen i egen regi för att stärka kvaliteten.

Vi socialdemokrater vet att Stockholmsregionen kan bättre. Vi ska bekämpa segregationen och den grova brottsligheten. Vi ska ha en skola som lyfter alla barn, vård efter behov när vi behöver det och en äldreomsorg utan minutscheman. Stockholmsregionen ska vara ledande i klimatomställningen.

Här hittar du nyheter från Socialdemokraternas två partidistrikt i Stockholmsregionen, Socialdemokraterna i Stockholm och Socialdemokraterna i Stockholms län. Dessutom samlar vi nyheter som rör politiken och våra företrädare i region Stockholm och Stockholms stadshus.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye