Borås Stadsteater-logo

Borås Stadsteater

Abonnera
Följ

Abonnera på pressmeddelanden från Borås Stadsteater

Få samtliga pressmeddelanden från Borås Stadsteater genom att skriva in din e-postadress nedan. Du kan avsluta ditt abonnemang när du vill.

Borås Stadsteater

På Borås Stadsteater skapas konsten i ögonblicket. Vi är en plats för dig som vill bli berörd, utmanad och få nya perspektiv. Teatern är inte bara föreställningar, utan en levande mötesplats för tanke, gemenskap och samtal.

Vi tror på scenkonstens kraft att förändra. Scenkonsten är för oss en demokratisk kraft – ett forum där olika röster får höras, där samtal uppstår och där vi möts som medmänniskor. Med mod som drivkraft utforskar vi svåra frågor, utmana normer och tar risker – allt för att skapa berättelser som speglar vår samtid och rör vid både hjärta och tanke.

Allt vi gör växer fram under ett och samma tak. I våra verkstäder och ateljéer skapas kulisser, kostymer, rekvisita, ljus och ljud av skickliga hantverkare och konstnärer. Det är ett arbete som präglas av stolthet, professionalism och kärlek till teatern – och som genomsyrar varje föreställning vi möter publiken med.

Vi är den enda institutionsteatern i Västra Götaland utanför Göteborg med uppdraget att skapa scenkonst i eget hus och på andra spelplatser i regionen. Varje år producerar vi ett antal egna föreställningar och erbjuder en mångfald av gästspel, samtal och föreläsningar. Sedan 2021 har vi även ett regionalt turnéuppdrag och tar vår scenkonst ut i hela Västra Götalandsregionen.

Borås Stadsteater är en del av Borås Stads kulturförvaltning och vi bär med stolthet vårt uppdrag att berika människors liv genom teater. Vår dörr står alltid öppen – välkommen att dela upplevelsen med oss!

Besök vår YouTubekanal här: https://www.youtube.com/user/BorasStadsteater 

Kategori

Teateråret 2026/2027 på Borås Stadsteater28.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande

Nu släpps programmet för teateråret 2026/2027 på Borås Stadsteater. Ett teaterår som spänner från storslaget kostymdrama med gotiska inslag och nyskrivet om identitet, tillhörighet och livsavgörande möten till en drömsk familjeföreställning i sagans gränsland och en musikalisk nostalgitripp genom folkhemmets brytpunkt. Berättelser om motståndskraft, gemenskap och längtan – förr och nu. Varmt välkommen till teateråret 26/27 på Borås Stadsteater!

Välkommen på Säsongsöppning 2025/202627.8.2025 16:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den 5 september inviger Borås Stadsteater teateråret 25/26 – och du är varmt välkommen att närvara när vi presenterar säsongens föreställningar och gästspel. Under ledning av konstnärlige ledaren Mikael Dahl får du ta del av exklusiva förhandsglimtar av årets produktioner. Det blir en kväll där vi lyfter fram vad publiken kan förvänta sig under säsongen. 5 september kl. 18:00 – på Stora scenen och i foajén Foajé och bar öppnar redan kl. 17:00 med mingel och överraskningar. Vi hoppas att du vill vara med och ta del av starten på ett nytt spännande teaterår i Borås! För pressbiljetter kontakta: Christian Dahlquist, christian.dahlquist@boras.se, 0734 32 85 28

Borås Stadsteater presenterar teateråret 2025/2615.5.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

En säsong med fokus på makt och strukturer Ridån går upp för en ny säsong på Borås Stadsteater. Efter ett framgångsrikt 60-årsjubileum 2024/25 presenterar teatern nu programmet för 2025/26. Teaterns konstnärlige ledare Mikael Dahl har komponerat ett program som tar avstamp i vår samtid: - Kommande teaterår tar bland annat upp teman som makt och strukturer. Om hur några få mäktiga individer kontrollerar och formar världen och hur deras beslut påverkar oss alla. I en tid där dessa strukturer blir alltmer synliga och påträngande, söker vi svar genom teatern. Och i dessa speglingar, i dessa berättelser, kan vi kanske förstå det system vi alla är en del av, säger Mikael Dahl. Höstens premiärer Säsongen inleds med Shakespeares klassiker Macbeth, en tidlös berättelse om maktens frestelser. Regissören Helena Sandström Cruz och scenografen Josefin Hinders återvänder till Borås Stadsteater med en anakronistisk och sagobetonad estetik som gör Macbeth lika aktuellt idag som när det skrevs för över

Borås Stadsteater lanserar ny visuell identitet30.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Borås Stadsteater genomgår en visuell förvandling. I samband med lanseringen av teateråret 2025/26 presenteras en ny visuell identitet som bättre speglar teaterns själ och uppdrag. Den nya logotypen är inspirerad av belysningen i teatersalongen – en symbol för mötet mellan scen och publik. Den nya visuella identiteten markerar en ny era för Borås Stadsteater. Förra året fyllde teatern 60 år. I år firar kulturhuset, där teatern har sin hemvist, 50 år. Under lång tid har teatern endast haft ett ordmärke som logotyp. Med den nya symbolen och den visuella identiteten kommer teatern bli mer tydlig som avsändare och en starkare röst i kulturutbudet. - Med vår nya identitet vill vi tydligare förmedla teaterns roll som en mötesplats där vi tillsammans utforskar olika perspektiv på att vara människa, säger teaterchefen Marie Nyman. Den nya visuella identiteten kommer att släppas i samband med att programmet för teateråret 2025/26 lanseras den 15 maj kl. 12.00. För mer information, vänligen kont

Nypremiär för Kabul Sthlm Paris - turné i Göteborg och Borås i vår.26.3.2025 15:54:00 CET | Pressmeddelande

Föreställningen Kabul Sthlm Paris, producerad av Angereds Teater, har nypremiär i maj och kommer turnera i Göteborg och Borås i samarbete med Borås Stadsteater. När 23 000 ensamkommande barn flydde från Afghanistan till Sverige 2015 för att söka asyl deklarerade Sveriges statsminister ”Mitt Europa bygger inte murar, vi hjälps åt när nöden är stor”. Men strax därefter skulle den svenska politikens strävan efter ett andrum bli ett väntrum för de asylsökande. I detta väntrum skulle många ensamkommande barn bli vuxna och deras chanser att få uppehållstillstånd i Sverige gå om intet. I föreställningen Kabul Sthlm Paris möter vi en grupp unga, svensktalande afghaner som alla delar en och samma erfarenhet. De hade skapat sig ett liv i Sverige, fått avslag från Migrationsverket och tvingats fly än en gång och då hamnat i Paris. Väl där försöker de skapa sig en ny tillvaro, med ett nytt språk, en ny kultur, ett nytt socialt sammanhang. Vissa pluggar, vissa jobbar, en del gör både och. Många lev

På Borås Stadsteater skapas konsten i ögonblicket. Vi är en plats för dig som vill bli berörd, utmanad och få nya perspektiv. Teatern är inte bara föreställningar, utan en levande mötesplats för tanke, gemenskap och samtal.

Vi tror på scenkonstens kraft att förändra. Scenkonsten är för oss en demokratisk kraft – ett forum där olika röster får höras, där samtal uppstår och där vi möts som medmänniskor. Med mod som drivkraft utforskar vi svåra frågor, utmana normer och tar risker – allt för att skapa berättelser som speglar vår samtid och rör vid både hjärta och tanke.

Allt vi gör växer fram under ett och samma tak. I våra verkstäder och ateljéer skapas kulisser, kostymer, rekvisita, ljus och ljud av skickliga hantverkare och konstnärer. Det är ett arbete som präglas av stolthet, professionalism och kärlek till teatern – och som genomsyrar varje föreställning vi möter publiken med.

Vi är den enda institutionsteatern i Västra Götaland utanför Göteborg med uppdraget att skapa scenkonst i eget hus och på andra spelplatser i regionen. Varje år producerar vi ett antal egna föreställningar och erbjuder en mångfald av gästspel, samtal och föreläsningar. Sedan 2021 har vi även ett regionalt turnéuppdrag och tar vår scenkonst ut i hela Västra Götalandsregionen.

Borås Stadsteater är en del av Borås Stads kulturförvaltning och vi bär med stolthet vårt uppdrag att berika människors liv genom teater. Vår dörr står alltid öppen – välkommen att dela upplevelsen med oss!

Besök vår YouTubekanal här: https://www.youtube.com/user/BorasStadsteater 

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye