Unionen

1 av 4 kvinnor skippar lunchen för att hinna med jobbet

20.3.2019 06:55:00 CET | Unionen | Pressmeddelande

Dela
En av fyra kvinnor väljer att hoppa över lunchen för att de har för mycket att göra på jobbet. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Unionen. – Att äta lunch med kollegorna är inte bara trevligt, det är något du rätt till och det är också viktigt för att behålla hälsan på lång sikt, säger Marina Åman 2:e vice ordförande Unionen.

Lunchrasten är inte bara ett tillfälle att få i sig mat, den ger också det avbrott vi behöver för att orka koncentrera oss på eftermiddagen.

Men nu visar en ny undersökning från Novus, gjord på uppdrag av Unionen, att bland det första många gör när de känner sig stressade är att skippa lunchen. Så många som en av fyra kvinnor väljer att hoppa över lunchen med kollegorna en eller flera gånger i veckan på grund av hög arbetsbelastning. Ännu värre ser det ut bland tjänstemän som har en chefsbefattning. Där uppger var tredje chef att de en eller flera gånger i veckan arbetar i stället för att äta lunch.

– För att orka med en hektisk arbetsdag är det viktigt att ta en rast. Att äta lunch med kollegorna är inte bara trevligt, det är också något som du som jobbar har rätt till. Är du chef behöver du även tänka på vilka signaler du skickar till dina medarbetare. Om chefen jobbar i stället för att ta en lunchrast kommer medarbetarna tro att även de förväntas jobba på lunchen, säger Marina Åman.

Undersökningen visar även att det är vanligt att kvinnliga tjänstemän och tjänstemän i chefsbefattning ställer in fritidsaktiviteter för man helt enkelt är för trött efter en stressig arbetsvecka.

En av fyra kvinnor uppgav att det har hänt att de, en eller fler gånger i månaden, har ställt in en fest eller aktiviteter med familjen för att kunna återhämta sig. För tjänstemän i chefsbefattning var siffran en av fem.

– Det är inte rimlig att vara så utmattad av jobbet att man inte orkar med sin fritid. Det är arbetsgivarens ansvar att se till att medarbetarna har en rimlig arbetsbelastning där det är möjligt att äta lunch och ta rast. Man ska inte vara helt utmattad vid dagens slut, säger Marina Åman.

Om undersökningen

Undersökningen om hur vanligt det är att jobba på lunchen är en del av Unionens Stressundersökning som genomförts av Novus i december/januari 2018/19. Totalt har 2 483 personer svarat på undersökningen.

Johanna Gréen
Pressekreterare
08-504 150 53
johanna.green@unionen.se

Unionen – vi skapar framgång genom utveckling, trygghet och glädje i arbetslivet.

Unionen är Sveriges största fackförbund med 650 000 medlemmar. Följ oss på www.unionen.se – www.twitter.com/unionen – https://www.facebook.com/unionensverige - http://unionenopinion.se/

Kontakter

Bilder

Om

Unionen
Unionen
Olof Palmes gata 17
105 32 Stockholm

08-504 151 00http://www.unionen.se/opinion

Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 30 500 förtroendevalda på drygt 16 000 arbetsplatser.

Vi finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden.

Unionen finns i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar.

Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.

 

Följ Unionen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Unionen

Krigsångesten har flyttat in på jobbet – 68 procent känner oro12.3.2026 13:05:28 CET | Pressmeddelande

Krig och konflikter i omvärlden påverkar inte bara nyhetsflödet – utan också arbetslivet. En ny medlemsundersökning från Unionen visar att 68 procent av tjänstemännen upplever krigsångest, och över sex av tio tror att krig och konflikter kommer att påverka deras arbetsliv framöver. – När världsläget känns instabilt stannar inte oron hemma. Den följer med in på jobbet och påverkar både koncentration, trygghet och framtidstro, säger Peter Hellberg, förbundsordförande i Unionen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye