Lejonfastigheter bygger framtidens skola i Brokind
Lejonfastigheter är stolta över att få vara med och skapa framtidens Linköping. Skolbyggnaden vi bygger i Brokind kommer att vara i två plan, och rymma 250-300 elever samt en personalstyrka på 45 personer. Byggnaden är på 2750 kvadratmeter.
Byggnaden kommer att innefatta både en förskola för barn i åldern 1-5 år, och en grundskola för klasserna F-6. Förskoleverksamheten bedrivs på bottenplan och skolverksamheten på övriga plan. Dock ska båda verksamheterna ha möjlighet att nyttja hela lokalen.
-Det är en modern och flexibel förskola och skola, med lokaler som går att ändra om utifrån storleken på barngrupperna, säger Per Svedberg, fastighetsutvecklare vid Lejonfastigheter.
All mat kommer att tillags från grunden i skolans kök och eleverna kommer att äta sina måltider i matsalen i flera matlag. Undervisning i idrott kommer att bedrivas i separat byggnad, som kommer att handlas upp på separat tomt.
Skolan kommer att ligga intill Brokinds idrottsplats och vara omgiven av en spännande och omfattande utemiljö. Här tar man tillvara på befintlig skog och äng och tillför roliga gångar, kullar och en pedagogisk lekmiljö för eleverna. Lusthus kommer att byggas liksom grillhus, odlingslådor med mera.
Byggstart av Brokinds nya skola sker till hösten 2015 och inflytt beräknas
till 2016-11-01.
För ytterligare information, välkommen att kontakta:
Per Svedberg, Ansvarig Fastighetsutveckling, telefon 013-20 56 21 eller via e-post till per.svedberg@lejonfastigheter.se
Kontakter
Angelica FalkKommunikationschef
Tel:013 - 20 52 38angelica.falk@lejonfastigheter.seHanna BorglundKommunikatör
Tel:013 - 20 54 55anna.borglund@lejonfastigheter.seOm
Lejonfastigheter ABBox 1943, Industrigatan 5
581 18 Linköping
013-20 52 20http://www.lejonfastigheter.se
Lejonfastigheter äger, utvecklar och förvaltar samhällsfastigheter i Linköpings kommun. Vi ägs av Linköpings Stadshus AB och vårt uppdrag fokuserar på fastigheter för skola, omsorg, sport, kultur och andra former av samhällsservice – till exempel räddningstjänst och bibliotek. Med andra ord är våra hus viktiga för många kommunala verksamheter och för alla Linköpingsbor – genom hela livet.
Följ Lejonfastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lejonfastigheter AB
Lejonfastigheters Vd Micael Antamo lämnar sitt uppdrag hösten 20263.12.2025 14:12:11 CET | Pressmeddelande
Lejonfastigheter AB:s verkställande direktör, Micael Antamo, har meddelat bolagets styrelse att han lämnar sitt uppdrag på egen begäran.
Ny styrelseordförande till Lejonfastigheter2.12.2024 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett beslut i fullmäktige den 22 oktober övertar Peter Vestberg (M) ordförandeklubban för det kommunala fastighetsbolaget efter avgående Stefan Bogren. Skiftet trädde i kraft den 1 december.
Lejonfastigheter AB utökar sitt fastighetsinnehav – förvärvar samhällsfastigheter av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (SBB)30.6.2023 13:50:00 CEST | Pressmeddelande
Idag blev det klart att Lejonfastigheter förvärvar åtta samhällsfastigheter av SBB.
Lejonfastigheter välkomnar ny styrelse5.5.2023 12:11:53 CEST | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige har tillsatt en ny styrelse för Lejonfastigheter, vars representation speglar dess partipolitiska sammansättning. Den nya styrelsen tillträder den 5 maj 2023.
Nu invigs Tinnerbäcksbadet – Sveriges modernaste simhall21.4.2023 11:01:52 CEST | Pressmeddelande
Lejonfastigheter har på uppdrag av Linköpings kommun byggt Tinnerbäcksbadet. Sveriges modernaste simhall står redo att välkomna Linköpingsborna på invigningen den 22 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum