Fredrik Ekblom tog ännu en seger

Den femte deltävlingen i STCC blev en blandning mellan körning på blött och torrt. Under lördagens regniga kval dominerade Johan Kristoffersson med sin Volkswagen Golf GTI TCR med två pole position. I Q2 blev det dessutom en trippel för Volkswagen och KMS genom Kristoffersson, Fredrik Ekblom och Fredrik Blomstedt.
Johan Kristoffersson tog starten i söndagens första race, men åkte av i slutet på första varvet och tvingades bryta. Robert Dahlgren tog över och gick mot seger följd av Fredrik Ekblom. Fredrik Blomstedt fick hjälp av banan av Daniel Haglöf men hämtade upp några placeringar och slutade nia.
Johan Kristoffersson, med mest extravikt i lådan, försvann tidigt också i andra racet, rentav före start.
- Det hände redan på formationsvarvet. När jag la i tvåan så rök en drivaxel, berättade Kristoffersson.
Teamkompisarna Fredrik Ekblom och Fredrik Blomstedt försvarade i Johans frånvaro Volkswagen Dealer Teams ära på bästa sätt. Ekblom rullade i ensamt majestät först över mållinjen med Blomstedt som lika klar tvåa i sin Golf GTI TCR.
- Det är synd om Johan att det där händer. Han är en bra kompis både på och utanför banan, påpekade Ekblom om den något grumlade segerglädjen.
I race tre var Johan Kristoffersson tillbaka i matchen och utmanade Robert Dahlgren som tog täten från första spår. Kristoffersson var också uppe i ledning en kort stund.
- Jag hann tre gånger genom depån före racet så däcken blev varma. Därför fick jag en jättebra start och kunde utmana, berättade Kristoffersson som ändå inte trivs med det hårdare gummit.
- Det är anpassat för fyrtio plusgrader och längre race som man kör utomlands. Här kör vi i +13 grader och korta race.
När Johan kom utanför banan, kort efter att ha passerat Dahlgren, så gick Fredrik Ekblom upp som trea bakom Daniel Haglöf och stannade där fram till sin tredje pallplats för dagen.
Helt nöjd var förstås inte mästerskapsjagande Ekblom ändå eftersom han tappade i sammandraget till Dahlgren, 281 mot 241 poäng.
- Körningen har funkat bra och jag har inte haft några problem med bilen, men vi har ändå inte åkt tillräckligt fort, tyckte Ekblom.
Fredrik Blomstedt jagade placeringar efter en dålig start och tog sig till sist upp till sjätteplatsen.
- Det var struligt i början och jag försökte ta mig runt på yttern, berättade Blomstedt, som hade ett komplicerat första varv med ett par bilbesök i sidan.
- En pallplats blev det i alla fall under helgen, men det hade varit väldigt skönt med tre stycken.
För Johan Kristoffersson var det här sista STCC-racet eftersom tävlingarna på Anderstorp och Mantorp går samtidigt som rallycross-VM.
- Jag hade hoppats att gå upp i mästerskapsledning den här helgen och det såg ju bra ut efter kvalet. Nu blev det inte så, men jag tror att körningen i STCC har gett mig en hel del till rallycrossen, summerade VM-ledaren i den andra disciplinen han kör för Volkswagen.
Stallchefen i Volkswagen Dealer Team Sweden, Tommy Kristoffersson, summerade en helg där allt inte gick riktigt som det skulle, men där ledningen i teammästerskapet fortfarande är stor, 509 poäng mot 440 för PWR.
- Det är såna här gånger man inser att det är små marginaler och att man behöver ha marginalerna på sin sida för att kunna vinna. Kanske måste man också ha en sån här helg ibland för att komma vidare. Det är ingen i det här laget som gillar att förlora och vi kommer att knyta näven och jobba ännu hårdare, lovade Tommy Kristoffersson.
Bland övriga Volkswagen-förare nådde Albin Wärnelöv, Experion, och med Lestrup Racing Team i ryggen, högst i resultatlistan. En femteplats i första racet var personbästa för Wärnelöv.
- Jag lär mig mer och mer och har blivit bättre på att föra dialog med ingenjörerna i teamet. Tyvärr missade jag i Ejes kurva. Annars hade det kunnat bli en pallplats, summerade Wärnelöv som också fick med sig två niondeplatser och nu ligger tolva i mästerskapet.
Robin Fredriksson debuterade i STCC med två elfteplatser och en trettonde i Lestrup Racings Volkswagen GTI TCR.
- Wärnelöv fick till det riktigt bra, kvalade femma i regnet, men gjorde tyvärr något misstag också. Robin gör det okej för att vara debutant och inga skador har vi på bilarna, summerade en halvnöjd Fredrik Lestrup.
Hos Micke Kågered Racing var det verklig berg-och-dalbana när Andreas Ahlberg först var fyra på träningen, men därefter missade i kvalet och slutade sextonde.
- Vi gick bort oss totalt i regnet, medgav Ahlberg, som sedan bjöd på en stark omkörningskavalkad när han tog sig upp till sjunde plats i de båda första racen efter en snygg styrning.
- Totalt tjugo omkörningar på två race och inte en skråma på bilen. Om vi hade startat längre fram hade vi kört om pallen, konstaterade Ahlberg nöjt.
Dalmasen försökte på nytt i tredje racet, men då tog det lite stopp på vägen med en elfteplats som följd.
Den näst sista deltävlingen i STCC går på Anderstorp 3 september.
Är du journalist och önskar ytterligare information? Kontakta då Marcus Thomasfolk, Informationschef, 08-553 867 97 eller 070-35 896 57, marcus.thomasfolk@volkswagen.se
Facebook: www.facebook.com/VolkswagenSverige, Twitter: http://twitter.com/VWSverige, YouTube:www.youtube.com/user/VolkswagenSverige, Instagram: www.instagram.com/volkswagensverige
År 2016 levererade Volkswagen 5 987 000 personbilar till kunder i över 150 länder. På den svenska marknaden inregistrerades under 2016 totalt 57 832 personbilar från Volkswagen vilket ger en marknadsandel på 15,5 procent. Volkswagens modeller täcker de flesta segment på bilmarknaden. Volkswagen är ledande importmärke i Sverige och marknadsför personbilsmodellerna up!, Polo, Golf, Golf Sportscombi, Golf Sportsvan, Beetle, Beetle Cabriolet, Tiguan, Touran, Passat, Passat Sportscombi, Arteon, Sharan, Caddy, Multivan, Touareg och Amarok.
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkInformationschef
Tel:08-553 867 97 070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder






Dokument
Om
Volkswagen Personbilar finns på mer än 150 marknader över hela världen och tillverkar bilar på 50 platser i 14 länder. Under 2024 levererade Volkswagen 4,8 miljoner personbilar, bland annat storsäljare som ID.7/ID.7 Tourer, ID.4, ID.3, T-Roc, Golf, Tiguan och Passat.
På den svenska marknaden inregistrerades under 2024 totalt 29 156 nya personbilar från Volkswagen, vilket gav en marknadsandel på 10,8 procent. Av dessa var 39 procent en helt eldriven bil.
Volkswagens modeller täcker de flesta segment på bilmarknaden. Volkswagen är ledande importmärke i Sverige och näst största elbilsmärke på den svenska marknaden.
Idag är ca 218 000 personer sysselsatta inom Volkswagen över hela världen. Företaget har också 7 700 återförsäljare med ca 74 000 anställda.
Volkswagen bedriver ett kontinuerligt arbete med att vidareutveckla tillverkningen av bilar. Elektrisk mobilitet, smart mobilitet och digital omställning av varumärket är de viktigaste strategiska frågorna inför framtiden.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Global storsäljare blir eldriven – Volkswagen ID. Polo på väg att bli produktionsklar15.12.2025 13:21:35 CET | Pressmeddelande
Nedräkningen till nya ID. Polo har startat. Fem månader före världspremiären har en vagnpark med nästan produktionsklara ID. Polo-prototyper kört de sista testkilometerna i flera regioner över hela världen. Målsättningen är att uppnå högsta kvalitet och perfektion in i minsta detalj samt för att finjustera köregenskaperna.
Nya Volkswagen T-Roc får fem stjärnor i Euro NCAP11.12.2025 10:21:18 CET | Pressmeddelande
Med nya T-Roc har ytterligare en Volkswagen-modell uppnått det högsta betyget på fem stjärnor i Euro NCAP:s säkerhetstester. Betyget är ett bevis på att kompaktsuvens helhetskoncept för säkerhet uppfyller de senaste och särskilt krävande testkraven. T-Roc är därmed en av de säkraste bilarna i sin klass.
Volkswagen ökade nyregistreringarna i november1.12.2025 13:30:28 CET | Pressmeddelande
November blev ytterligare en stark månad för Volkswagen i Sverige. Märkets registreringar av nya personbilar ökade med 8,3 procent, medan totalmarknaden sjönk med 15 procent jämfört med samma månad förra året.
Volkswagen samlar skidskytte- och längdlandslagen i unik tävling – se Skidduellen14.11.2025 14:22:21 CET | Pressmeddelande
Vad händer när två av Sveriges mest folkkära landslag möts i en duell ingen riktigt kan träna på? Volkswagen tog reda på det genom att samla skidskyttar och längdåkare i tre oväntade grenar i Volkswagen Skidduellen på Östersunds skidstadion. Resultatet? En uppgörelse fylld av skratt och imponerande tävlingsinstinkt.
Volkswagen avslutar nuvarande Touareg-generation med en ”Final Edition”5.11.2025 15:01:50 CET | Pressmeddelande
Produktionen av nuvarande generation av Touareg upphör 2026. För att markera detta lanserar Volkswagen nu ”Touareg Final Edition”. Specialmodellen kan nu beställas på den svenska marknaden i versionerna R-Line och laddhybriden R.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
