Pressinbjudan: Rapportsläpp och debatt om privat välfärd i Örebro
Hur skulle landsting och kommuner påverkas om privat verksamheter tvingas lägga ner till följd av utredningens förslag?
Almega släpper en regional rapport som i siffror belyser privata välfärdsföretags representation i Örebro läns kommuner.
Media är välkomna att ta del av rapporten och följa debatten.
Anmäl gärna deltagande via denna länk.
Tid: 7 april klockan 11:30 - 12:30
Plats: Conventum, lokal Mältaren
Olof Palmes Torg 1 702 22 Örebro
I debatten deltar:
Maria-Pia Karlsson, Solberga förskola
Fredrik Käll, Vivida Assistans
Anna-Karin Hatt, Almega
Murad Artin (V), kommunalråd
Sara Richert (MP), kommunalråd
Per-Åke Sörman (C), kommunalråd
Anders Åhrlin (M), kommunalråd
Socialdemokraterna är tillfrågade men hade ej möjlighet att delta.
Moderator:
Anna Olin
Kontakter
Almegas pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon inom Almega - ring gärna vår pressjour på tel: 08-551 140 65
Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Ny förbundsdirektör för Almega Säkerhetsföretagen22.12.2025 14:31:33 CET | Pressmeddelande
Maria Elinder blir ny förbundsdirektör för Säkerhetsföretagen. Hon kommer närmast från en tjänst som utvecklingschef inom Almega och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Tjänsteindikatorn: Jobben blir fler i tjänstesektorn16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i tjänstesektorn fortsätter att stärkas. Under det tredje kvartalet ökade produktionen med 2,6 procent jämfört med samma period i fjol, och Almegas tjänsteindikator pekar på att uppgången håller i sig även nästa kvartal.
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
