Välkommet budgetbesked för Sveriges elförsörjning
I budgetpropositionen ger regeringen besked om att effektskatten på kärnkraft fasas ut till 2018 och att fastighetsskatten på vattenkraft sänks i fyra steg fram till och med 2020.
- Det är bra att arbetet nu startats med att fullfölja den energiöverenskommelse, som slöts mellan fem riksdagspartier i juni i år och vi välkomnar de budgetbesked regeringen gett idag, säger Anna Holmberg, energidirektör SKGS.
- Skattesänkningarna gör att det bör finnas förutsättningar för att köra de sex yngre kärnkraftsreaktorerna sina tekniska livslängder och för att göra nödvändiga återinvesteringar i vattenkraften, säger Anna Holmberg, energidirektör SKGS.
- Nu vill vi också se att regeringen går vidare med de övriga delarna av överenskommelsen. Dit hör bland annat vattenkraftens tillståndsprövningar och utbyggnaden av förnybar elproduktion. Det vore bra både för att värna Sveriges klimatsmarta elsystem och för jobben i basindustrin, avslutar Anna Holmberg.
För frågor, kontakta Anna Holmberg, 072-722 72 44.
Nyckelord
Om
SKGS är ett samarbete mellan de fyra branschföreningarna Skogsindustrierna, IKEM, SveMin och Jernkontoret. SKGS arbetar med den svenska basindustrins elfrågor.
Följ SKGS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SKGS
Industrins elbehov fortsatt omfattande – trots osäkerhetsfaktorer21.5.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Industrin behöver mellan 66 och 81 TWh el till år 2035. Det visar SKGS nya analys av utvecklingen av svensk industris elbehov som publicerades idag i samband med ett seminarium. Resultatet understryker behovet av skyndsamma investeringar i både elproduktion och elnät över hela landet.
Göran Björkman ny ordförande för SKGS17.2.2025 13:56:55 CET | Pressmeddelande
Göran Björkman, vd för Alleima, har valts till ny ordförande för SKGS, ett samarbete mellan de fyra branschorganisationerna Skogsindustrierna, IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige, Svemin och Jernkontoret. SKGS arbetar med den svenska basindustrins energifrågor.
Bråttom att säkra industrins elektrifiering - 5 TWh mer el varje år till 203517.6.2024 12:50:00 CEST | Pressmeddelande
Kapacitetsbrister gör att industrin hindras ställa om i den takt som planerats. För att svensk industri ska vara konkurrenskraftig och kunna genomföra den nödvändiga klimatomställningen krävs både mer el och utbyggd infrastruktur. Och det är bråttom. Det framkommer i en ny rapport från SKGS, den elintensiva industrins samarbetsorganisation.
Pressinbjudan: SKGS presenterar kartläggningen Industrins elbehov till 203512.6.2024 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Hur ser industrins elbehov ut till 2035? Gäller prognosen om 70 TWh till år 2030 fortfarande? Rimmar nuvarande utbyggnad av elproduktion med industrins investeringsplaner och den gröna omställningen? Måndagen den 17 juni håller SKGS en pressträff för att presentera kartläggningen av industrins elbehov till 2035 och en uppdaterad lägesbild av elbehoven till 2030.
Martin Lindqvist ny ordförande för SKGS19.12.2023 10:11:18 CET | Pressmeddelande
Martin Lindqvist har valts till ny ordförande för basindustrins elsamarbete SKGS. Han ser fram emot att arbeta tillsammans med Sveriges basindustrier för att möjliggöra elektrifieringen och klimatomställningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
