Eriksson skadad - missar VM-kval
15.6.2018 14:32:35 CEST | Svenska Basketbollförbundet | Pressmeddelande

I de avslutande två matcherna i VM-kvalets första runda möter Sverige Lettland hemma och Turkiet borta. Efter en vinst och tre förluster behöver Sverige förmodligen vinna mot Lettland med minst 10 poäng för att ha chans att ta sig vidare. Att Marcus Eriksson - en av Sveriges bästa spelare i hemmavinsten mot Turkiet- inte är med är självklart ett bakslag. Landslagsansvarig Fredrik Joulamo framhåller dock lagets betydelse i matchen.
– Vi har utöver Marcus en hel femma i spanska ACB, vi har spelat allt fler matcher på denna höga nivå och är det något som kännetecknar oss är det lagspelet, sedan kommer många vilja avskriva våra chanser men det finns mycket hjärta i den här gruppen, säger Joulamo.
Viktor Gaddefors är barndomskamrat med Marcus Eriksson och en av nyckelspelarna i Sverige. – Jag vet hur mycket han vill spela med landslaget och det är väldigt tråkigt eftersom han är an av de bästa spelarna också. Men oroa er inte, jag och resten av laget kommer att vara mer än redo. Vi behöver samma stämning som mot Turkiet senast och vi går in i denna match med en bra känsla, säger Gaddefors som är mer än peppad inför denna utmaning.
Forwarden avslutade säsongen i franska Pro A där han snabbt blev en av Antibes Sharks viktigaste spelare och hjälpte klubben att bibehålla platsen i den högsta ligan. Mot Turkiet tog Gaddefors hela 12 returer vilket placerar honom som elfte bästa någonsin i en landskamp.
Sverige samlas i Södertälje den 18 juni för de första träningarna. Varje kväll kommer Svenska Basketbollförbundet att sända live på Facebook efter träningarna för att ta pulsen på laget och för att ni ska kunna följa laget hela vägen fram till den 28 juni.
Matcher i sista omgången:
| 28 juni | |
| Sverige - Lettland Hovet kl 18:30 | Turkiet-Ukraina |
| 1 juli | |
| Turkiet-Sverige (TV10) | Ukraina-Lettland |
Så här går Sverige vidare i VM-kvalet:
- Vinst med mer än 10 poäng mot Lettland och lettisk förlust mot Ukraina den 1 juli
- Vinst med mindre än 10 poäng mot Lettland och vinst borta mot Turkiet givet att Turkiet även förlorar mot Ukraina den 28 juni.
- Förlust mot Lettland och vinst mot Turkiet borta den 1 juli givet att Turkiet även förlorar mot Ukraina den 28 juni
- Vinst mot Lettland och vinst mot Turkiet, dock kan det innebära att alla fyra lag hamnar på 3 vinster och det blir målskillnad mellan alla fyra lag.
För mer information, nyheter, bilder, tabeller, resultat, statistik:
http://www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019/european-qualifiers
Nyckelord
Kontakter
Robin SvenssonMediaansvarig landslagen
Mediaansvarig/media officer
VM-kval herrar
EM-kval damer
Accreditations senior national team
Fredrik JoulamoLandslagsansvarig
Ansvarig för landslagsverksamheten herr,dam,ungdom, 3x3, rullstol
Bilder

Om
Svenska Basketbollförbundet, som bildades 1952, har i uppgift att leda utvecklingen av basket i Sverige. Prioriterade områden är tävling, utveckling/utbildning och landslagsverksamheten. Vi vill vara Sveriges mest tillgängliga nationalsport.
Följ Svenska Basketbollförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Basketbollförbundet
Stark Stockholmsprägel på Sveriges HU18‑landslag – sex spelare från Fryshuset och Södertälje uttagna3.4.2026 05:29:32 CEST | Pressmeddelande
I dag reser Sveriges HU18‑landslag i basket till Mannheim i Tyskland för spel i den anrika Albert Schweitzer Tournament, en av världens mest prestigefyllda ungdomsturneringar. Truppen har en tydlig Stockholmsprägel – med hela sex spelare från Fryshuset och Södertälje.
Tre spelare från Södertälje uttagna när Sveriges HU18‑landslag spelar klassisk turnering i Tyskland3.4.2026 05:25:49 CEST | Pressmeddelande
I dag reser Sveriges HU18‑landslag i basket till Mannheim i Tyskland för spel i den anrika Albert Schweitzer Tournament – en av världens mest prestigefyllda ungdomsturneringar.
Malbas‑coach och spelare i hetluften när Sveriges HU18‑landslag spelar klassisk turnering i Tyskland3.4.2026 05:21:34 CEST | Pressmeddelande
I dag reser Sveriges HU18‑landslag i basket till Mannheim i Tyskland för spel i den anrika Albert Schweitzer Tournament – en av världens mest prestigefyllda ungdomsturneringar. Laget leds av förbundskapten Joakim Källman och i truppen finns även spelaren Valter Lindstedt, båda till vardags i Malbas.
Framtidens basketstjärnor samlas i Kista31.3.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1–9 augusti 2026 förvandlas Kistamässan till Europas samlingspunkt för framtidens basketstjärnor när FIBA Youth EuroBasket 2026 för damer U18 avgörs i Stockholm. Mästerskapet samlar Europas främsta unga spelare och markerar samtidigt starten på en större internationell basketsatsning i Sverige.
Ordinarie generalsekreterare för Svenska Basketbollförbundet utsedd24.3.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Basketbollförbundet går vidare med en välkänd och etablerad kraft i svensk basket. Efter en rekryteringsprocess med många kvalificerade sökande står det nu klart att tf generalsekreterare Peter Öqvist kliver in som ordinarie generalsekreterare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
