E-handel och tjänster framtidsfrågor för detaljhandeln

– Internet och e-handel håller på att revolutionera våra konsumtionsvanor. Det kommer innebära stora utmaningar för vår bransch, men öppnar samtidigt gränslösa möjligheter att nå ut till nya och gamla kunder, säger Dag Klackenberg, vd för Svensk Handel.
När 200 butikschefer och butiksägare får ange detaljhandelns främsta utmaning de kommande åren svarar 27 procent e-handeln. När det gäller den egna butiken är det istället konkurrensen från externa köpcentrum som lyfts fram som den främsta utmaningen (37 procent) bland de som har svarat.
Inom dagligvaruhandeln anger ungefär en fjärdedel (23 procent) att kunna locka och behålla kompetent personal är den främsta utmaningen.
Handlarna ser allmänt mycket ljust på framtiden de kommande tio åren. Nästan åtta av tio (79 procent) tror att detaljhandel kommer att utvecklas lika bra eller bättre jämfört med den senaste tioårsperioden.
Den största utvecklingspotentialen för framtiden är enligt handlarna att utveckla service och tjänster tillsammans med försäljningen av varor. Bland handlarna anger 58 procent det som den största utvecklingspotentialen.
Undersökningen har gjorts av HUI Research. Den finns med som en bilaga till detta pressmeddelande.
Den 7 maj håller Svensk Handels årsstämma. Temat för stämman är i år: ”Vart är handeln på väg? Utmaningar och möjligheter för framtidens handel.”
För intervjuförfrågningar eller mer information kontakta gärna:
Erik Boman, pressekreterare, Svensk Handel
010-471 86 50
erik.boman@svenskhandel.se
Svensk Handel är till medlemsantalet den största organisation inom Svenskt Näringsliv. Vi har 13 000 medlemsföretag med sammanlagt 23 000 arbetsplatser, där 300 000 människor är verksamma i olika branscher inom parti-, detaljhandel och import.www.svenskhandel.se
Nyckelord
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Carl Cason-stipendiet till fyra unga talanger inom mode15.12.2025 14:16:06 CET | Pressmeddelande
Carl Casons stipendium är en möjlighet för modetalanger att accelerera sina karriärer inom modebranschen och genom det bidra till modeindustrins utvecklingstakt. Hanna Lind, Albin Söderberg, Josephine Lönnqvist och Sly Wolters tilldelas Carl Casons stipendium 2025.
Ny rapport: se upp för falska webbsidor15.12.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är i full gång och Svensk Handel varnar nu i en ny rapport om digital brottslighet för en fortsatt ökning av falska webbsidor, som orsakar betydande skador för både konsumenter och företag.
Lyft för modehandeln i november12.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en svagare utveckling i oktober fick modehandeln ny fart under november. Både kläd- och skohandeln visade positiva siffror inför julhandelsperioden. Försäljningen av kläder ökade med 7,5 procent och skoförsäljningen steg med 1 procent jämfört med samma månad föregående år.
Julklappar för 24,5 miljarder kronor under granen11.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets viktigaste försäljningsperioder är i full gång. Enligt Svensk Handels prognos kommer julklappsförsäljningen att öka jämfört med föregående år med en total omsättning på 24,5 miljarder kronor. Men fortsatt köps många julklappar från Temu och Shein.
Svenskt Mode 2025: En bransch i omställning – men fortsatt motor för tillväxt och export9.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska modebranschen spelar en central roll för Sveriges ekonomi, både som kreativ kraft och som exportdriven miljardindustri. Enligt rapporten Svenskt Mode 2025 uppgick modebranschens omsättning år 2023 till 178 miljarder kronor, samtidigt som den genererade 22 miljarder kronor i skatteintäkter, vilket motsvarar var hundrade skattekrona i Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

