Pressmedd. Kvinnorna bär upp modehandeln
PRESSMEDDELANDE
Kvinnorna bär upp modehandeln
Varje år gör tidningen Sko&Mode en kartläggning av modeåret som gått. Mer om de största företagen på den svenska modemarknaden och om hur svenskarna shoppar, finns att läsa i det senaste numret av tidningen.
Dominansen av kvinnor som arbetar i modehandeln är slående. Hela 82 procent av dem som arbetade i klädbutik förra året var kvinnor. I skobutikerna var andelen ännu högre, 86 procent.
– Utan tvekan kan vi konstatera att det är kvinnorna som står för ruljangsen i modehandeln. De både handlar mest mode och är de som står bakom disken i sko- och klädbutikerna, kommenterar Harriet Lindesmark, chefredaktör på Svensk Handels branschtidning Sko&Mode.
Deltidsarbete är också mycket vanligt när det gäller kvinnor. Hälften av de anställda i klädbutikerna jobbar deltid och över 70 procent i skohandeln, enligt statistik från Handelsanställdas förbund.
När det gäller löneligan har nu kvinnornas löner i skohandeln gått förbi männens. Förra året var medelmånadslönen för kvinnor 22 294 kronor medan männens var 22 014 kronor, enligt Svensk Handel.
I konsumtionsledet är det är också kvinnorna som leder. De lägger ner mer pengar på kläder och skor än män. I snitt handlade en svensk kvinna kläder och skor för 5 680 kronor, enligt statistik från SCB för år 2006. Genomsnittsmannen nöjde sig med att lägga ut 2 710 kronor på kläder och skor.
Drygt fyra femtedelar av vad kvinnor spenderar på mode hamnar hos klädbutiken. Resten går åt till skoköp.
Fakta: Totalt var 25 344 anställda inom klädhandeln år 2007. I skohandeln var det totalt 3 969 anställda. (Kvinnor och män.) Klädhandeln hade 7 313 butiker 2007 och skohandeln 1 182 butiker.
Den totala konsumtionen av kläder och skor oavsett inköpsställe var drygt 71 miljarder kronor år 2007.
________________________________________________________________________ För eventuella frågor kontakta: Harriet Lindesmark, chefredaktör för tidningen Sko& Mode, 08-762 76 20, 070-881 36 50 Margareta Ternell, pressekreterare Svensk Handel 08-762 77 50, 070-642 00 16
Svensk Handel Regeringsgatan 60 103 29 Stockholm Telefon 08-762 77 00 Fax 08-762 77 77 www.svenskhandel.se
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Carl Cason-stipendiet till fyra unga talanger inom mode15.12.2025 14:16:06 CET | Pressmeddelande
Carl Casons stipendium är en möjlighet för modetalanger att accelerera sina karriärer inom modebranschen och genom det bidra till modeindustrins utvecklingstakt. Hanna Lind, Albin Söderberg, Josephine Lönnqvist och Sly Wolters tilldelas Carl Casons stipendium 2025.
Ny rapport: se upp för falska webbsidor15.12.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är i full gång och Svensk Handel varnar nu i en ny rapport om digital brottslighet för en fortsatt ökning av falska webbsidor, som orsakar betydande skador för både konsumenter och företag.
Lyft för modehandeln i november12.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en svagare utveckling i oktober fick modehandeln ny fart under november. Både kläd- och skohandeln visade positiva siffror inför julhandelsperioden. Försäljningen av kläder ökade med 7,5 procent och skoförsäljningen steg med 1 procent jämfört med samma månad föregående år.
Julklappar för 24,5 miljarder kronor under granen11.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets viktigaste försäljningsperioder är i full gång. Enligt Svensk Handels prognos kommer julklappsförsäljningen att öka jämfört med föregående år med en total omsättning på 24,5 miljarder kronor. Men fortsatt köps många julklappar från Temu och Shein.
Svenskt Mode 2025: En bransch i omställning – men fortsatt motor för tillväxt och export9.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska modebranschen spelar en central roll för Sveriges ekonomi, både som kreativ kraft och som exportdriven miljardindustri. Enligt rapporten Svenskt Mode 2025 uppgick modebranschens omsättning år 2023 till 178 miljarder kronor, samtidigt som den genererade 22 miljarder kronor i skatteintäkter, vilket motsvarar var hundrade skattekrona i Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
