Svensk Handel

Uttalande från Svensk Handels stämma

Dela

2007-05-10



Uttalande från Svensk Handels stämma

Svensk Handel vill få bort brottsrubriceringen "snatteri"

Brott som kostar handeln 7 miljarder varje år anses som ringa. Om en person stjäl för 800 kronor vid upprepade tillfällen och dessa sammanlagt uppgår till exempelvis 10 000 kronor anses de fortfarande som ringa. Det är inte rimligt.

Dessutom är butiksstölder ofta de första brotten i en ung människas brottskarriär.

Handeln drabbas av 20 miljoner tillgreppsbrott varje år och kostnaden för dessa är minst 7 miljarder. Det stora flertalet av brotten inom handeln är snatterier och dessa brott hanteras idag av lagstiftaren på ett sätt som skickar signalen att det rör sig om en bagatell.

När en åklagare skall åtala en person för många snatterier på en gång väljs en bråkdel av brotten ut och åtal väcks bara för dessa, de andra skrivs av. När ungdomar begår brotten används inte sällan åtalsunderlåtelse, något som ungdomar tolkar som ett frikännande.

Brott mot handeln måste tas på mycket större allvar.



Svensk Handels stämma kräver därför: - att brottsrubriceringen snatteri tas bort och endast stöld och grov stöld behålles - att åtalsunderlåtelser används sparsamt - att det totala antalet brott skall beaktas



__________________________________________________________________________ För eventuella frågor eller intervjuer kontakta: Margareta Ternell, pressekreterare på Svensk Handel, 070-642 00 16, 08-762 77 50 Svensk Handel Regeringsgatan 60 103 29 Stockholm Telefon 08-762 77 00 Fax 08-762 77 77 www.svenskhandel.se

Kontakter

Om

Svensk Handel
Svensk Handel
Regeringsgatan 60
103 29 Stockholm

010-47 18 500http://www.svenskhandel.se

Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.

Ordförande är Anders Svensson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.

Följ Svensk Handel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye