If Skadeförsäkring

Facebook vapen i jakten på båttjuvar

Dela
Facebook-sidan ”Polisen Båtsamverkan Väst” har över 9 000 följare och drivs av polisen på Västkusten. Här lägger sidans medlemmar ut bilder av stulna båtar och upphittade båtar med okänd ägare. Polisen lägger löpande ut information om stulna båtar och båtmotorer.
Så här såg de ut efter att motortjuvar varit igång natten till den 30 maj i Ljungskile, söder om Strömstad. Tjuvarna kapade kättingar och tog båtarna till land, där motorerna togs av. (Foto: Polisen Båtsamverkan Väst)
Så här såg de ut efter att motortjuvar varit igång natten till den 30 maj i Ljungskile, söder om Strömstad. Tjuvarna kapade kättingar och tog båtarna till land, där motorerna togs av. (Foto: Polisen Båtsamverkan Väst)

– Facebook har blivit ett effektivt sätt att nå ut med budskap. Vi har nu många fall där folk har fått tillbaka sina stulna ägodelar, allt från 4 hästars båtmotorer till en båt värd 1,7 miljoner, säger polisinspektör Thomas Andersson i region Väst polisdistrikt.

Båtexperten Dan Falconer på försäkringsbolaget If menar också att Facebook kan vara en bra metod.

– Det är ofta någon som har sett eller vet något när en båt eller båtmotor blir stulen. Sociala medier är många gånger effektiva kanaler i jakten på stulna båtar. Om informationen snabbt blir tillgänglig för många ökar möjligheten att hindra tjuvgodset att lämna landet, säger Dan Falconer.

Båtintresserade tipsar gärna andra båtintresserade, också de som inte finns på Facebook.

– Ett tips på en sida med 9 000 följare kan därför innebära att 50 000 uppmärksamma håller ögonen öppna efter en stulen båt, fortsätter han.

God effekt

I maj drar säsongen för båtstölder igång på allvar. De första sker redan innan båtarna kommit i vattnet.

Förebyggande åtgärder är fortfarande det viktigaste för att förhindra båtstölder. Skrov och motor ska märkas, och motorn ska säkras med bra lås och fastdragna bultar.

Stölderna av båtmotorer i Sverige har ökat med 27 procent hittills i år enligt Brå. Men i polisregion Väst, där man sedan två år jobbar aktivt med Båtsamverkan, har de sjunkit.

– Där båtägare är aktiva och samverkar upphör de flesta stölder. Man ser efter varandras båtar och tipsar om man ser något misstänkt. Tjuvar gillar inte uppmärksamhet, säger Dan Falconer.

Så säkrar du båten

1. Gravera in ID-märkning på flera ställen i skrov och motor, t ex med Securmarks eller Stöldskyddsföreningens stöldskyddsmärkning.

2. Utombordsmotorer måste vara fastlåsta med godkänt motorlås. Använd också gärna ett bultlås och lås fast båten vid bryggan med kätting och kraftigt hänglås.

3. Ha båten liggande i en hamn med bevakning och kameraövervakning. Välj gärna en hamn som trygghetscertifierats med Säker Hamn, där medlemmarna bl a ronderar om man har kontroll över andrahandsuthyrningen av båtplatser. En lista över Säker Hamn-certifierade hamnar hittar du här https://www.if.se/web/se/privat/kundfordelar/sakerhamn/pages/lista.aspx

4. Dyra båtar bör utrustas med spårsändare kopplad till larmcentral.

5. Utrustning som t.ex. navigator, plotter, autopilot, VHF-radio och stereoanläggning som inte är fast monterad ska du ta med den hem efter båtfärden eller låsa in den i båten.

Källa: If Skadeförsäkring

För mer information om If följ oss på:

Facebook

Twitter

Instagram

Nyhetsrummet på if.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Så här såg de ut efter att motortjuvar varit igång natten till den 30 maj i Ljungskile, söder om Strömstad. Tjuvarna kapade kättingar och tog båtarna till land, där motorerna togs av. (Foto: Polisen Båtsamverkan Väst)
Så här såg de ut efter att motortjuvar varit igång natten till den 30 maj i Ljungskile, söder om Strömstad. Tjuvarna kapade kättingar och tog båtarna till land, där motorerna togs av. (Foto: Polisen Båtsamverkan Väst)
Ladda ned bild
Båt båtar segling
Båt båtar segling
Ladda ned bild

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655

If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.

If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

Stenskottssäsongen är här – så stor är risken att drabbas i din region13.3.2025 09:48:57 CET | Pressmeddelande

Under våren ökar risken för stenskott och glasskador på vindrutan. En sammanställning från If visar att risken för att drabbas av stenskott under bilkörningen varierar stort beroende på var i landet man bor. – Gotlänningar löper minst risk att få rutan förstörd av grus och sten, trafikanter runt Stockholm och Uppsala är värst drabbade, säger If:s motorexpert Johan Granholm.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye