Seminarieinbjudan: Vad kan vi lära av New York?

Dag: Måndag 1 juli
Tid: 15.00-16.30
Plats: Högskolan Gotland, Sal D22
Seminariet sänds direkt via följande länk: http://tryggaresverige.org/almedalen
Under de senaste åren har brottsligheten minskat kraftigt över hela USA och särskilt i New York. Samtidigt har utvecklingen i Sverige varit den motsatta. Den anmälda brottsligheten har sedan 1980-talet ökat med över 20 procent. Även om det delvis kan förklaras av en ökad anmälningsbenägenhet, ser vi en utveckling där grova våldsbrott har blivit vardag i vissa bostadsområden.
Frågan är därför vad polisen, politiker och andra aktörer har gjort i New York? Finns det saker att lära från deras arbete? Handlar det om fler poliser, hårdare tag och nolltolerans, eller finns det andra förklaringar? Vid seminariet beskriver Joseph R. Nugent (NYPD) och Cynthia Nikitin (organisationen PPS) framgångsfaktorerna för en minskad brottslighet och ökad trygghet.
Under seminariet kommer en ny rapport om brottsbekämpningen i New York att presenteras.
Deltagare: Joseph R. Nugent, NYPD Interagency Liaison Officer (NYPD/MTA), Vice VD Cynthia Nikitin (PPS), Utredningschef Göran Kellner (If), Kommunalråd Eva Öhbom Ekdahl (Nacka kommun), Polismästare Magnus Holmén (Polismyndigheten Gotland), Ordförande Karl-Åke Pettersson (Tryggare Sverige)
Moderator: Hasse Aro
Seminariet har bland över 2 000 seminarier blivit nominerat till priset ”Almedalens bästa möte” av Effektiva media http://www.dagensopinion.se/veckans-brief/2013/15-nominerade-till-almedalens-b%C3%A4sta-m%C3%B6te
Krönika på vardagsbrott.se av Magnus Lindgren ger utförligare beskrivning vad polisen lyckats med i New York.
Magnus Lindgren
Generalsekreterare
Mobil: 070-510 29 84
www.tryggaresverige.org
Följ oss på Twitter: @TryggareSverige
Caroline Uliana
Informationschef If
Mobil: 070-628 23 63
www.if.se
Följ oss på Twitter: @IfVardagsbrott, @ifsverige
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Lista: Efter krav om trafikförsäkring – här är de vanligaste skadorna för elsparkcyklar8.4.2025 08:45:18 CEST | Pressmeddelande
Elsparkcyklar och andra elfordon har blivit en permanent del av stadstrafiken. Enligt Ifs skadestatistik är stöld den vanligaste anmälda skadan, sedan kravet om trafikförsäkring på dessa elfordon infördes i slutet av 2023.
Flest antal sjukskrivningar på grund av stress på två decennier – se regionala siffror19.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan början av 2010-talet har antalet stressrelaterade sjukskrivningar ökat. I slutet av förra året var antalet sjukskrivna till följd av stress högre än på nästan två decennier, visar statistik från Försäkringskassan. – Arbetsgivare måste bli bättre på att skapa en hållbar arbetsmiljö, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.
Stenskottssäsongen är här – så stor är risken att drabbas i din region13.3.2025 09:48:57 CET | Pressmeddelande
Under våren ökar risken för stenskott och glasskador på vindrutan. En sammanställning från If visar att risken för att drabbas av stenskott under bilkörningen varierar stort beroende på var i landet man bor. – Gotlänningar löper minst risk att få rutan förstörd av grus och sten, trafikanter runt Stockholm och Uppsala är värst drabbade, säger If:s motorexpert Johan Granholm.
If varnar för ökat antal fysiska bedrägerier mot äldre19.2.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Ett flertal If-kunder har den senaste tiden utsatt för fysiska bedrägerier där gärningspersonerna gör hembesök och utger sig från att komma från bland annat If. De drabbade kunderna är främst äldre personer. – Vi vill understryka att varken vi eller andra seriösa aktörer gör hembesök på det sätt som sker i dessa fall, säger Ann Hassel Tano, utredningschef på If.
Backventil den mest hållbara åtgärden enligt unikt forskningsprojekt18.2.2025 08:02:00 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med forskningsinstituten CICERO och IVL Svenska Miljöinstitutet har If låtit undersöka hur hållbara olika åtgärder är för att skydda hem mot extrem nederbörd och för att förebygga skador. Analysen visar att backventilen är den åtgärd som mest sannolikt både minskar kostnader och utsläpp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum