Veganska och djurvänliga trender visas upp på Vegovision i helgen

Årets stora nyhet på mässan är den uppdaterade Öppet Kök-scenen. Under hela lördagen kommer du kunna se riktigt duktiga kockar som visar hur gott och enkelt det är att laga veganskt. Chefredaktören Mattias Kristiansson från mattidningen VEGO modererar på scen och välkomnar gästkockar som Gustav ”Jävligt Gott” Johansson och bakdrottningen Karolina Tegelaar. Programmet innehåller allt från ”Så frälser vi köttälskarna med jävligt god vegomat” till "Olika sätt att baka med aquafaba”.
Förutom mat och inspiration innehåller programmet en rad föreläsningar om olika ämnen inom vego. Klockan 12.00 på stora scenen kan besökare själva ställa sina frågor om näringslära till nutritionisten Åsa Strindlund.
– Ett tips är att spana in programmet i förväg så att du inte missar någon favorit. Våra programpunkter täcker in många olika områden som mat, träning, djurvänlig kosmetika, föräldraskap och näringslära, säger Sakil Hossain, projektledare för Vegovision.
Vegovision handlar om att erbjuda inspiration som leder till flera djurvänliga val och mässan besöktes förra året av 10 000 personer i Göteborg, Umeå och Stockholm. Under 2019 arrangeras mässan i Göteborg, den 6 april i Eriksbergshallen, i Malmö, den 4 maj på Slagthuset och i Stockholm, den 2-3 november på Münchenbryggeriet.
I Göteborg har lokalerna och utbudet utökats för att möta upp fjolårets stora intresse.
– Förra året blev en stor publiksuccé! För att återupprepa succén men göra det ännu bättre för våra besökare har vi i år utökat både utrymmet, maten och antalet entréer. Vi vill att alla ska hinna ta del av vad Vegovision har att erbjuda, säger Sakil Hossain.
Vegovision Göteborg
Tid
Lördag 6 april kl. 10.00-18.00
Plats
Eriksbergshallen
Maskingatan 11
Göteborg
Inträde
Köps på plats för 120 kr - barn upp till och med 13 år och pensionärer går in gratis. Medlemmar i Djurens Rätt går in gratis och du kan givetvis bli medlem på plats på mässan.
Vill du besöka mässan som journalist eller bloggare? Maila press@djurensratt.se
Vegovision arrangerades för första gången 2008 och har växt för varje år som gått. Under 2019 arrangeras mässan; i Göteborg den 6 april i Eriksbergshallen, i Malmö den 4 maj på Slagthuset och i Stockholm den 2-3 november på Münchenbryggeriet.
Nyckelord
Kontakter
Sakil Hossain
Projektledare
08-555 914 20
sakil.hossain@djurensratt.se
Moa Richter HagertKommunikationsansvarig och presskontakt
Tel:070 649 20 41press@djurensratt.seBilder






Länkar
Om
Djurens Rätt är Sveriges största djurrätts- och djurskyddsorganisation med fler än 45 000 medlemmar. Vi är partipolitiskt obundna och arbetar för en värld där djur respekteras som kännande individer med rätt till sina egna liv. Djurens Rätt är beroende av frivilligt stöd för att kunna hjälpa djuren.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Panglistan 2025 – kommunerna som begränsar fyrverkerier17.12.2025 08:48:03 CET | Pressmeddelande
Inför årets nyårsfirande kommer 200 av Sveriges 290 kommuner – 69 procent – att begränsa privatpersoners användning av fyrverkerier. Dessutom uppger omkring 95 procent av kommunerna att de inte arrangerar fyrverkerier i kommunal regi. Trenden är tydlig: allt fler vill ha ett nyår som inte skrämmer eller skadar djur.
Förbudet mot vegoburgaren stoppat11.12.2025 15:55:00 CET | Pressmeddelande
Det omdebatterade förslaget om att förbjuda ord som burgare och korv för vegoprodukter har tillfälligt stoppats. "EU borde lägga sin energi på att förbättra för djuren och bygga en hållbar livsmedelsproduktion, inte att detaljstyra ordval för vegoprodukter", menar Djurens Rätt.
Nya bilder avslöjar djurplågeri i svenska grisfabriker27.11.2025 09:02:43 CET | Pressmeddelande
Halta, såriga och döda grisar. Djur som tvingas leva hela sina liv på hårda, smutsiga betonggolv i trånga boxar. Det visar nytt bild- och filmmaterial från fyra svenska grisfabriker i Västra Götaland som Djurens Rätt har tagit del av.
EU enas om nya välfärdsregler – men miljoner djur lämnas utan skydd26.11.2025 13:26:52 CET | Pressmeddelande
EU har tagit ett historiskt steg framåt för hundar och katter genom att enas om nya regler för deras välfärd. Djurens Rätt välkomnar överenskommelsen, men understryker att inte alla familjedjur omfattas.
Nytt svek mot djuren – regeringen tillåter virtuella elstängsel23.10.2025 17:22:33 CEST | Pressmeddelande
Idag har regeringen meddelat att de tillåter virtuella elstängsel för kor och får i Sverige – en lagändring som Djurens Rätt starkt kritiserar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
