World Animal Protection Sverige

Internationell undersökning av snabbmatsrestaurangers djurskydd

Dela
Den globala djurskyddsorganisationen World Animal Protection har undersökt några av världens största snabbmatsrestauranger. Undersökningen är den första någonsin där restaurangerna rankas efter hur de engagerar sig i välfärd för kycklingar.

Det beräknas att runt 40 miljarder slaktkycklingar föds upp varje år under dåliga förhållanden för att bli mat. I genomsnitt får de leva mindre än 40 dagar. De växer så snabbt att de ofta får problem med ben, hjärta och lungor.

Undersökningen the Pecking Order 2018 visar ett skrämmande resultat: Ingen av de stora snabbmatsrestaurangerna tar frågan om kycklingars välfärd tillräckligt seriöst. Burger King, Domino´s Pizza Group, Dominos Inc1, KFC, McDonalds, Nando´s, Pizza Hut, Starbucks och Subway har alla blivit föremål för undersökningen, som tittar på offentlig dokumentation från snabbmatsrestaurangerna utifrån tre kriterier; Intresse, ambition och transparens. Den visar följande:

Ingen av snabbmatsrestaurangerna har någon global policy om hur de ska förbättra välfärden för kycklingar. I många fall garanteras inte ens att kycklingarna har slaktats humant.

  • Ingen av restaurangerna når högre upp i rankingen än till ”poor”.

  • Bara tre av nio undersökta företag – Burger King, Starbucks och Subway – visar att de är intresserade av och har ambition att göra något då det gäller de största välfärdsproblemen. Men de utfästelser de gör gäller endast en region eller ett land.

  • Fem av dem – Domino´s Inc, Domino´s PLC, KFC, Nando´s och Subway når inte bättre upp i rankingen än ”failure”.

  • Snabbmatsrestaurangerna är generellt svaga vad gäller transparens. Alla ger mycket lite eller ingen information alls om hur de arbetar för att förbättra för välfärden för kycklingar.

    World Animal Protection driver en global kampanj för bättre villkor för kycklingar. Organisationen kräver nu att snabbmatsrestaurangerna tar sitt ansvar genom att anta internationella riktlinjer som kan förbättra för miljontals kycklingar.

     Minimikraven är följande:

  • Använd hybridraser som växer i en mer hälsosam takt

  • Kycklingarna ska ha tillräckligt med utrymme för att kunna bete sig naturligt. Burar får aldrig användas.

  • Stallarna ska vara berikade på ett sådant sätt att kycklingarnas möjlighet att bete sig naturligt främjas. Det ska finnas naturligt ljus och ströbädden ska vara av hög kvalitet.

  • Endast humana slaktmetoder ska få förekomma.

    - I Sverige kommer vi att kontakta alla snabbmatsrestauranger för att diskutera resultatet i ”the Pecking Order 2018” med dem. Sedan vill vi se förändringar, säger Julia Engqvist, kampanjansvarig på World Animal Protection Sverige. Vi kommer också att sprida undersökningen till konsumenterna, så att de kan göra medvetna val genom att välja bort de värsta restaurangerna.

    Rapporten kan läsas i sin helhet här (på engelska).

Nyckelord

Kontakter

Julia Engqvist
Kampanjansvarig
Juliaengqvist@worldanimalprotection.se
08-617 79 70
08-617 79 75
070-614 21 33

Bilder

Om

World Animal Protection Sverige
World Animal Protection Sverige
Hantverkargatan 5 s
11221 Stockholm

08-6177970https://www.worldanimalprotection.se

Vi är en av världens största djurskyddsorganisationer och arbetar målinriktat för att stoppa djurplågeri i hela världen. Vi samarbetar med organisationer, företag och enskilda runt hela världen och är rådgivare åt FN, EU, regeringar och myndigheter. Vi är insatta i djurskyddsfrågor, såväl i Sverige som globalt. 

Våra arbetsområden är djur i samhällenlantbruksdjurkatastrofdrabbade djur och vilda djur.

Följ World Animal Protection Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från World Animal Protection Sverige

Organisationer startar gemensam kampanj för kors rätt att beta2.10.2023 10:05:52 CEST | Pressmeddelande

Idag lanseras kampanjen Jag vill beta. Bakom kampanjen står Sveriges fyra största djurskyddsföreningar; World Animal Protection, Djurens Rätt, Djurskyddet Sverige och Svenska Djurskyddsföreningen samt konsumentorganisationen Vi Konsumenter. Syftet med kampanjen är att skapa opinion för den idag lagstadgade betesrätten för mjölkkor men att även utöka betesrätten till att gälla även kalvar och andra nötdjur.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye