Lidl prisas för Årets Hållbarhetsinitiativ 2019
19.9.2019 23:51:11 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Priset bekräftar Lidls position som branschledande inom hållbarhet. Utnämningen under gårdagens gala är resultatet av ett outtröttligt hållbarhetsarbete som genomsyrar hela verksamheten.
– Vi är otroligt stolta över att branschen uppmärksammar och belönar vårt hållbarhetsarbete. Tack vare att hållbarhet är ett centralt fundament i vår affärsmodell lyckas vi bland annat med att minska vår klimatpåverkan, detta trots att vi växer snabbare än branschen överlag, säger Johan Augustsson, Sverigechef Lidl.
Motivering vinnare Årets Hållbarhetsinitiativ
“Genom att jobba smart och effektivt visar vår vinnare att hållbara val är vägen framåt - oavsett storleken på plånboken. De senaste åren har många små och stora kliv tagits med målsättningen att göra klimatsmart konsumtion enklare. Med sitt nyskapande arbete banar de väg för hållbara transporter, minskat matsvinn och framtidens klimatneutrala handelsmiljöer”.
Några av de insatser Lidl drivit under 2018 och 2019:
- Antagit målet att halvera matsvinn i butiker och lager till 2025
- Ökning av det ekologiska sortimentet med 75%
- Har antagit Fossilfritt Sveriges transportutmaning med målet fossilfria transporter till 2025
- Antagit målet att minska plastanvändningen med 20% till 2025
- Utfasning av engångsplastartiklar till 2019
- Matdonationer och julklappsinsamling i 40% av butikerna som bidragit med drygt 1 100 000 måltider och tusentals julklappar till behövande
- Påbörjat bygget av Sveriges första klimatneutrala matbutik på Gotland (NollCO2 tillsammans med SGBC)
- Minskat utsläppen totalt trots en kraftig expansion av butiksnät och ökad omsättning
- Klimatkompensation av den svenska verksamhetens klimatpåverkan sedan 2017
- Effektiv logistik med 50 % lägre koldioxidutsläpp från våra godstransporter de senaste två åren
Galan föranleds av flera månaders juryarbete där finalister utses i 20 kategorier. Jurygrupperna består av namnkunniga personer med anknytning till dagligvaruhandeln.
Nyckelord
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder


Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
”Jump of the Year”: Armand Duplantis hoppar över en 5,50 meter hög vägg av Lidl-produkter1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Armand ”Mondo” Duplantis har gjort det igen, men den här gången i ett experiment som världen aldrig tidigare skådat. Istället för en traditionell ribba utmanades världsrekordhållaren av Lidl att hoppa över en 5,50 meter hög och 12 meter bred solid vägg byggd av allt från havremjölk och äpplen till smörgåsjärn och cykelhjälmar. Efter en dramatisk krasch i första försöket lyckades han till slut ta sig över.
Lidl Sverige återkallar Dumplings med kyckling och Dumplings med biff och fläsk av märket Kuljanka22.5.2026 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar dumplings på grund av salmonella. Efter rutinmässig analys av produkterna har salmonella hittats i ett begränsat parti. Salmonella utgör ingen risk om livsmedlet hettats upp till minst 70 grader.
Lidl Sverige satsar långsiktigt på svensk ishockey och förlänger som Official Fresh Food Partner13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige fördjupar sitt engagemang för svensk ishockey och hälsosamma livsstilar genom att teckna ett avtal som förlänger samarbetet med Svenska Ishockeyförbundet med ytterligare fem år. Därmed fortsätter satsningen på allt från Tre Kronors Hockeyskola upp till landslag fram till 2031.
Full pott för Lidls klyftpotatis8.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
När Svenska Dagbladet testade fryst klyftpotatis fick Lidls variant från det egna varumärket Harvest Basket full pott – och utsågs till bäst i test. Med betyget 6 av 6 hyllades klyftpotatisen av panelen, som bland annat lyfte att “Lidl bjuder på riktigt krispiga potatisklyftor med en förvånansvärt mjuk och fyllig insida.”
Lidl Sverige summerar rekordår – kraftig ökning i omsättning och resultat28.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med ett rörelseresultat på 302 miljoner kronor når Lidl Sverige en historisk milstolpe. Omsättningen växte med 4,5 procent till närmare 20 miljarder kronor, vilket befäster bolagets position som en etablerad kraft på den svenska marknaden. Överskottet återinvesteras nu för att säkerställa marknadens lägsta priser och nå målet om 300 butiker.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
