VD-krönika september 2012: Vi förhandlar om service, skick och läge
11.9.2012 13:38:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Blogginlägg
På många orter startar nu förberedelserna för de kommande hyresförhandlingarna. Förra omgången ökade hyrorna i de allmännyttiga bostadsföretagens fastigheter i snitt med 2,6 procent, att jämföra med 2,3 procent hos de privata värdarna, enligt statistik från SCB. SABOs medlemsföretag satsar på hög kvalitet i sin förvaltning och god service med fokus på lyhördhet gentemot sina hyresgäster. Det har betalat sig och bör även framöver göra det.
Frågor som hyressättning och hyresnivåer är aktuella både här hemma i Sverige och i Frankrike. I dagarna har den svenske ekonomiprofessorn Assar Lindbecks memoarer diskuterats flitigt. Där skriver han bland annat om något som han kallar för en ”70 år lång katastrof” och syftar på de regler som råder för hyressättning här i landet. Låt mig vara mycket tydlig här: Ur mitt perspektiv är det en avgörande skillnad mellan å ena sidan ett system där staten bestämmer hyresnivåerna och å andra sidan ett system där fastighetsägare och hyresgäster förhandlar om hyrorna och där staten som en sista utväg kan gripa in om en enskild hyresgäst riskerar att betala oskälig hyra och kanske inte kan bo kvar. I Sverige sätts hyrorna i förhandlingar och det finns det en bred politisk enighet kring. I de förhandlingarna ska sådant som service, fastighetens skick och även läget spela roll. Om detta samarbetar lokala allmännyttiga och privata fastighetsägare samt hyresgästföreningen ofta på ett bra sätt med stöd av Plattformen för lokalt trepartssamarbete på hyresmarknaden som SABO, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen gemensamt arbetat fram.
I Frankrike finns inte vår motsvarighet till allmännyttiga bostadsföretag, där finns så kallad social housing. Där har de privata fastighetsägarnas organisation skickat in ett klagomål till EU-kommissionen. Deras syfte är att minska antalet personer som ska få omfattas av social housing och det kommer att leda till ett välfärdssystem som enbart omfattar de allra fattigaste, de som inte kan betala vad marknaden vill ha. Om detta går igenom kan det bli som i Holland, där medelklassen har svårt att få bostäder då de har för höga inkomster för att få bo i social housing-bostäderna men för låga för att ha råd att köpa sin bostad eller hyra av andra fastighetsägare. Den risken finns inte i
Sverige där vi valt att ha en allmännytta, där människor med olika inkomster kan hyra bostäder av allmännyttiga kommunala bostadsföretag som genom en egen lagstiftning har i uppdrag att kombinera samhällsansvar och affärsmässighet. Det är jag glad över.
Kurt Eliasson, VD för SABO (Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag)
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seOm
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Sex bostadsbolag kan vinna Allmännyttans bästa klimatinitiativ 202614.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
AI som styr ventilationen, återbruk av byggmaterial och renovering av gamla funkiskök. Nu står det klart vilka sex bostadsbolag som gått till final i Allmännyttans bästa klimatinitiativ 2026. Vinnarna utses den 3 november under Klimat- och Energikicken i Uppsala.
Nationell kraftsamling för tryggare bostadsområden2.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Social hållbarhet kan låta abstrakt, men i bostadsföretagens vardag är det konkret och handfast. Det kan handla om trångboddhet, brottsförebyggande insatser eller hur man kan stärka hyresgästernas inflytande. Det här är frågor som kommer att diskuteras i Sveriges Allmännyttas råd för social hållbarhet där vd från tio bostadsföretag från olika delar av landet ingår.
VA-taxorna fortsätter rusa – fortsatt mycket stora skillnader mellan kommuner1.7.2026 11:23:04 CEST | Pressmeddelande
Kostnaden för vatten och avlopp fortsätter att öka kraftigt i stora delar av landet. Samtidigt är skillnaderna mellan kommunerna fortsatt mycket stora. I den dyraste kommunen kostar vatten och avlopp över fyra gånger mer än i den billigaste. Det visar Nils Holgersson-gruppens årliga kartläggning av VA-taxorna.
Allmännyttans underhållsskuld uppgår till 686 miljarder kronor22.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allmännyttans bostadsföretag står inför ett växande ekonomiskt dilemma. Samtidigt som kostnaderna har ökat snabbare än hyresintäkterna under lång tid uppgår den samlade underhållsskulden nu till 686 miljarder kronor. Det visar ny statistik från Sveriges Allmännytta.
Elnätsavgifterna fortsätter stiga kraftigt – effektavgifterna slår hårt26.5.2026 09:53:03 CEST | Pressmeddelande
Elnätsavgifterna fortsätter att öka kraftigt och stiger med i genomsnitt 8 procent. På tre år har elnätsavgifterna ökat med mer än fem gånger inflationen. De bolag som infört effektavgifterna höjer elnätsavgifterna betydligt mer än övriga bolag, i flera fall med över 20 procent. Det visar Nils Holgersson-gruppens årliga kartläggning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
