LF Fastighetsförmedling

Ny analys av bostadsmarknaden i storstäderna visar: Göteborg hade störst prisuppgång under 2010-talet

9.3.2020 07:17:00 CET | LF Fastighetsförmedling | Pressmeddelande

Dela
Under det senaste decenniet var Göteborg den svenska storstad där bostadsrättspriserna ökade mest, med en uppgång på 103 procent. Sveriges dyraste stadsdelar ligger dock i Stockholm, med Vasastan och Östermalm i topp. Den stadsdelen är priserna steg allra mest var Angered-Bergsjön i Göteborg – upp 236 procent. Det visar en ny kartläggning gjord av Länsförsäkringar Fastighetsförmedling med siffror från Svensk Mäklarstatistik.
Under det senaste decenniet var Göteborg den svenska storstad där bostadsrättspriserna ökade mest, med en uppgång på 103 procent.
Under det senaste decenniet var Göteborg den svenska storstad där bostadsrättspriserna ökade mest, med en uppgång på 103 procent.

– Stark befolkningstillväxt och låga räntor är de främsta orsakerna till att bostadsrättspriserna i Göteborg ökat så kraftigt sedan 2010. Uppgången i Angered och Bergsjön beror till stor del på en modernisering av området samt försäljningen av ett ökat antal nyproducerade bostäder, vilket drar upp priserna som helhet, säger Nils Sigurd, fastighetsmäklare på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i Göteborg.

Med en ökning på 103 procent är Göteborg den av landets tre största städer där bostadsrättspriserna stigit mest. Priserna i Stockholm steg med 77 procent och uppgången i Malmö var 66 procent under 2010-talet.

– Gemensamt för områden med störst prisökning är jämförelsevis låga priser i kombination med bra förbindelser till centrum. Tuffa kreditvillkor och ökande priser gör det dock svårt för många att byta bostad efter behov. Omformulerade amorteringskrav och sänkt flyttskatt skulle öka rörligheten och därmed skapa en långsiktigt hållbar bostadsmarknad, säger Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.

Vasastan inte bara är Stockholms utan även Sveriges dyraste stadsdel, med ett kvadratmeterpris på 95 266 kronor, tätt följd av Östermalm. Den stadsdel som haft störst prisuppgången de senaste tio åren är Angered-Bergsjön i Göteborg, där priserna har ökat med hela 236 procent och kvadratmeterpriset nu ligger på 20 428 kronor.

Här har kvadratmeterpriserna ökat procentuellt mest under 10-talet:
1. Angered-Bergsjön (Göteborg) – 236 %
2. Kortedala-Nylöse (Göteborg) – 169 %
3. Norra Hisingen (Göteborg) – 155 %
4. Lundby (Göteborg) – 126 %
5. Askim-Frölunda-Högsbo (Göteborg) – 112 %
5. Farsta-Vantör (Stockholm) – 112 %

Sveriges dyraste stadsdelar:        
1. Vasastan (Stockholm) – 95 266 kr/kvm      
2. Östermalm (Stockholm) – 94 468 kr/kvm
3. Kungsholmen (Stockholm) – 86 683 kr/kvm
4. Södermalm (Stockholm) – 83 840 kr/kvm
5. Essingen (Stockholm) – 73 931 kr/kvm

För mer information och lokala kommentarer, vänligen kontakta:

Per Sangrud, PR- och kommunikationsansvarig
Tel. 073-441 04 07
E-post: per.sangrud@lansfast.se

Nils Sigurd, fastighetsmäklare i Göteborg
Tel. 073-518 88 63
E-post: nils.sigurd@lansfast.se

Emma Holst, Fastighetsmäklare Stockholm
Tel. 070-781 52 5015
E-post: emma.holst@lansfast.se

Peter Svensson, fastighetsmäklare i Malmö
Tel. 072-744 98 61
E-post: peter.svensson@lansfast.se

Marcus Svanberg, VD
Tel. 070-238 21 50
E-post: marcus.svanberg@lansfast.se

Pressbilder:
Marcus Svanberg, VD
Nils Sigurd, Göteborg
Emma Holst, Stockholm
Peter Svensson, Malmö
Genrebilder

Här kan du följa oss:

Webb: www.lansfast.se
Blogg: www.bostadskoll.com
Facebook: @lansfast.ab
Instagram: @lansfast.ab
Twitter: @lff_ab

Om statistiken:
Statistiken hämtas från Svensk Mäklarstatistik och baseras på överlåtelser av bostadsrätter i Stockholms, Göteborgs och Malmös stadsdelar. I sammanställningen redovisas dels det nuvarande kvadratmeterpriset samt en jämförelse av prisutvecklingen mellan försäljningar gjorda under helåret 2009 och helåret 2019.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Under det senaste decenniet var Göteborg den svenska storstad där bostadsrättspriserna ökade mest, med en uppgång på 103 procent.
Under det senaste decenniet var Göteborg den svenska storstad där bostadsrättspriserna ökade mest, med en uppgång på 103 procent.
Ladda ned bild

Dokument

Om

LF Fastighetsförmedling
LF Fastighetsförmedling
Tegeluddsvägen 21
106 50 Stockholm

https://www.lansfast.se/

Om Länsförsäkringar Fastighetsförmedling:
Länsförsäkringar Fastighetsförmedlings vision är ”Trygga bostadsaffärer genom livet”. Idag är vi Sveriges snabbast växande fastighetsmäklare och den tredje största aktören i branschen. Med 176 bobutiker och över 800 hängivna medarbetare runt om i Sverige finns vi alltid nära våra kunder. Under 2019 förmedlade företaget cirka 23 500 objekt till ett försäljningsvärde av 52,4 miljarder kronor. Vi tycker att den lokala närheten är viktig och tror att det är en av anledningarna till att vi för fjärde året i rad har Sveriges nöjdaste kunder enligt Svenskt Kvalitetsindex 2019.

Om Länsförsäkringar:
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna en helhet av bank- och försäkringstjänster. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.

Följ LF Fastighetsförmedling

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från LF Fastighetsförmedling

Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Villor i täten på hetare bostadsmarknad5.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande

I maj steg villapriserna i Sverige med 1,2 procent medan bostadsrättspriserna fortsatte svagt uppåt och ökade med 0,3 procent. Antalet försäljningar av bostadsrätter ökade med över 13 procent det senaste kvartalet. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling. Med lättade amorteringskrav, skattesänkningar och högre tillväxt i ekonomin väntas en hetare sommar på bostadsmarknaden.

LF Fastighetsförmedling i Almedalen: Unga och bostadsmarknaden – hur sänker vi trösklarna?3.6.2026 07:31:00 CEST | Pressmeddelande

Höga bostadspriser, hårda kreditregler och brist på små bostäder gör det allt svårare för unga vuxna att köpa sin första bostad. Samtidigt bromsar låg rörlighet på bostadsmarknaden flyttkedjor och gör att många blir kvar hemma längre än de önskar. Under Almedalsveckan samlar LF Fastighetsförmedling forskare, journalister och branschföreträdare för ett samtal om hur trösklarna till bostadsmarknaden kan sänkas för unga.

Klyftan mellan storstad och landsbygd ökar26.5.2026 07:24:32 CEST | Pressmeddelande

För första gången på 25 år uppger fler kommuner att de har överskott på bostäder än balans, enligt ny statistik från Boverket. Samtidigt visar statistik från SCB, som LF Fastighetsförmedling sammanställt, att pandemiårens stora flyttströmmar mot mindre orter nu vänt tillbaka mot storstäderna. I dag är flyttnettot i Stor-Stockholm nästan nere på noll och i Stor-Göteborg flyttar nu fler till än från regionen.

Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Frisk vind i seglen på bostadsmarknaden8.5.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande

I april steg bostadsrättspriserna i Sverige med 0,8 procent, och storstadsområdena driver uppgången med kraftiga prisökningar. Även villapriserna fortsatte uppåt och ökade med 1,0 procent. Antalet försäljningar av bostadsrätter ökade med nära 10 procent det senaste kvartalet. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling. Med lättade amorteringskrav, skattesänkningar och högre tillväxt i ekonomin väntas bostadsmarknaden nu växla upp.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye