LRFs vd Anna Karin Hatt ny vice ordförande ICC

ICC, International Chamber of Commerce, är näringslivets världsorganisation där LRF är ett av de svenska medlemsföretagen. ICC:s mål är att underlätta internationell affärsverksamhet genom att förenkla handel och gränsöverskridande investeringar. LRF arbetar för att den svenska livsmedelsproduktionen ska öka med målet att öka den svenska livsmedelsexporten. I jämförelse med Danmark är Sverige fortfarande ett litet exportland på livsmedelssidan.
Anna Karin Hatt har en gedigen bakgrund för detta arbete, efter sin tid som verkställande direktör för Almega, tjänsteföretagens arbetsgivar- och intresseorganisation. Förutom vd- och koncernchefsrollen i LRF är Anna Karin Hatt också styrelseledamot i det börsnoterade fastighetsbolaget Castellum AB i styrelsen för Business Sweden.
ICC arbetar med att påverka politik och regler för att öka möjligheten att handla eller investera. Det kan vara genom att utveckla praktiskt fungerande standarder och avtalsmallar som företag kan använda i sina affärer. En viktig del i ICC:s arbete är utveckling av frivilliga regler i internationella affärer, en hjälp till självreglering för företagens ansvarstagande för bland annat miljö, klimat och antikorruption.
– Att förklara, försvara och utveckla den globala frihandeln, och en fortsatt välutvecklad och välfungerande handel mellan Sverige och andra länder, är oerhört viktigt och nu mer angeläget än på mycket länge. Fungerande frihandel bygger välstånd och kommer vara väldigt viktigt när ekonomier världen över ska återstartas, och i vissa fall till och med återuppbyggas, efter den viruspandemi som just nu pågår. Jag ser fram emot att som viceordförande för ICC Sverige få bidra till det, säger Anna Karin Hatt om sin nya roll.
Här finns nedladdningsbara pressbilder av Anna Karin Hatt:
https://www.lrf.se/om-lrf/press/pressbilder/anna-karin-hatt-pressbilder/
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder
Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 70 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 143 miljarder kronor, vilket är 3,6 procent av landets BNP. Källa: SCB
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Tror Karin Karlsbro på allvar att LRF ägnar sig åt gatustrider i Bryssel?19.12.2025 14:50:22 CET | Pressmeddelande
LRF deltog tillsammans med tiotusen andra europeiska bönder i en fredlig manifestation Några kilometer därifrån förekom upplopp som utfördes av fristående grupper som agerade under täckmantel av bondeprotester. Dessa grupper hade ingenting med den gemensamma manifestationen att göra. Mot den bakgrunden är vi mycket frågande till att Karin Karlsbro offentligt påstår att LRF skulle stödja eller legitimera våldsamma eller terrorliknande handlingar. Tror Karin Karlsbro på allvar att Sveriges största företagarorganisation, med 115 000 medlemmar, ägnar sig åt gatustrider i Bryssel? Eller är detta ett försök att skapa uppmärksamhet genom att blanda ihop helt skilda händelser?
LRF i Bryssel: Nedskärningar i jordbrukspolitiken kommer göra maten dyrare17.12.2025 13:47:46 CET | Pressmeddelande
När EU nu förhandlar om sin långtidsbudget riskerar den gemensamma jordbrukspolitiken, CAP, att försvagas kraftigt. Över 20 procents neddragningar och minskad öronmärkning av jordbruksmedel hotar Europas och Sveriges förmåga att producera mat. Därför deltar LRF imorgon i manifestationen i Bryssel tillsammans med lantbrukare från hela Europa.
Traktorresa Bryssel för att kunna producera mer bättre mat15.12.2025 06:37:39 CET | Pressmeddelande
Sveriges bönder står redo att producera mer livsmedel, energi och bidra till biologisk mångfald. Men för att det ska bli möjligt krävs att politiken, i Sverige och i EU agerar. Ett minskat jordbruksstöd får konsekvenser ända ner på tallriken. Därför börjar LRF idag sin första traktorresa någonsin till Bryssel för att ansluta till manifestationen i Bryssel.
Allemansrätten och julgranen 20255.12.2025 15:04:08 CET | Pressmeddelande
Inför julen vill många skapa stämning med naturens material – mossa till julgruppen, granris på trappan eller en egenhuggen julgran. Men vad får man egentligen ta från skogen? Frågan återkommer varje år och är viktig för både naturen och markägare.
Svag lönsamhet bromsar investeringar1.12.2025 05:52:00 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen för gröna näringar försvagas med stora skillnader mellan branscherna under fjärde kvartalet 2025 (100,7 jmf 109,1 Q4 2024). Det samlade indexet faller, drivet av fortsatt nedgång inom växtodling och ett kraftigt ras inom skogsbruket. Samtidigt står animalieproduktionen stark, medan trädgårdsnäringen och förädlingssektorn uppvisar stabilitet. Kvartalet präglas av stora skillnader mellan branscherna, från rekordlåg lönsamhet till fortsatt starka positioner. LRF gröna näringslivsindex för fjärde kvartalet 2025 visar på att nödvändigheten att få till politiska beslut i närtid för att lantbruket ska kunna producera mer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

