Hälften av Sveriges kvinnliga fotbollsproffs kan inte leva på sin lön

Kvinnor som spelar fotboll på elitnivå i Sverige tjänar betydligt mycket mindre än sina manliga kollegor. I en ny rapport om löner och villkor inom svensk fotboll från fackförbundet Unionen svarar nära hälften av de tillfrågade kvinnorna att de inte kan leva på sin inkomst från fotbollen. Samtidigt uppgav endast en av tio män att de inte kan leva av sin samlade inkomst från fotbollen.
– Kvinnliga fotbollsspelare tvingas att jobba extra vid sidan om sin proffskarriär. Det är inte rimligt! Fotbollens nyckelaktörer måste ta ansvar för kvinnliga fotbollsspelares arbetsvillkor och jämställdheten inom elitfotbollen, säger Martin Linder, ordförande för Unionen.
Undersökningen visar att närmare nio av tio manliga fotbollsspelare tjänar över 30 000 kronor som heltidslön per månad medan åtta av tio kvinnliga fotbollsspelare tjänar under 20 000 kronor omräknat till heltidslön per månad. Den vanligaste ersättningsnivån för kvinnor är mellan 5001-20 000 kronor omräknat till heltid.
– Det har varit förbjudet att lönediskriminera i snart 40 år. Sedan 1994 ska arbetsgivare göra lönekartläggningar för att upptäcka och rätta till osakliga löneskillnader. Det gäller även fotbollen, säger Martin Linder.
Unionen organiserar anställda idrottsutövare och kanslipersonal inom idrotten.
– Vi är inte bara Sveriges största fackförbund – vi är också idrottens fackförbund. Unionens ambition är att öka jämställdheten på arbetsmarknaden, och därmed också inom idrotten och inom elitfotbollen, säger Martin Linder.
Fakta rapporten Ojämn spelplan
Ojämn spelplan är en kartläggning av löner, villkor och förutsättningar inom svensk fotboll. Rapporten bygger på fyra olika undersökningar.
- Kartläggning av elitspelares löner och villkor: 76 damspelare och 59 herrspelare i landslaget och Allsvenskan som är medlemmar i Unionen eller Spelarföreningen svarade på frågor om jämställdhet. Undersökningen genomfördes av Novus i maj till oktober år 2018. Svarsfrekvens 46 procent.
- Intervju med nyckelpersoner: Novus har på uppdrag av Unionen genomfört djupintervjuer med sex nyckelpersoner inom elitfotboll i Sverige.
- Unga fotbollsspelare: 160 pojkar och 90 flickor mellan 10 till 16 år intervjuades av Novus. Undersökningen genomfördes i juni år 2018.
- Fokusgrupp killar, tjejer och fotbollsföräldrar: Fyra killar, åtta tjejer och åtta föräldrarna deltog i separata fokusgruppsundersökningar som genomfördes av PR-byrån Madder. Tjejerna och killarna var mellan 15-16 år.
Johanna Gréen
Pressekreterare
08-504 150 53
johanna.green@unionen.se
Unionen – vi skapar framgång genom utveckling, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen är Sveriges största fackförbund med 650 000 medlemmar. Följ oss på www.unionen.se – www.twitter.com/unionen – https://www.facebook.com/unionensverige - http://unionenopinion.se/
Kontakter
Erik WirkensjöPressekreterare
Tel:072-465 35 84erik.wirkensjo@unionen.seJohanna GréenPressekreterare
Tel:072-469 0591johanna.green@unionen.seTora HeckscherPress- och opinionschef
Tel:072-465 35 69tora.heckscher@unionen.seBilder
Länkar
Om
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 30 500 förtroendevalda på drygt 16 000 arbetsplatser.
Vi finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden.
Unionen finns i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar.
Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Tungt besked för Unionens medlemmar på Northvolt12.3.2025 09:20:37 CET | Pressmeddelande
Vi har nu fått besked av Northvolt att man ansökt om konkurs i Sverige. Det är såklart ett tungt besked och en väldigt mörk dag för alla oss som varje dag jobbat hårt och hoppats att bolaget ska ta sig igenom denna tuffa tid, säger Shaneika Jeffrey, vice ordförande för Unionen-klubben på Northvolt Ett i Skellefteå.
Unionen kräver en mer attraktiv handelsbransch26.2.2025 15:00:12 CET | Pressmeddelande
Unionen och Svensk Handel har växlat avtalskrav. – Våra avtalskrav gör handelsbranschen till en mer attraktiv bransch. Nu hoppas vi att motparten ser det på samma sätt, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen.
Kvinnor drabbas hårdast av vobbstressen12.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Att vobba (vårda sjuka barn och samtidigt jobba) har blivit en norm bland privatanställda tjänstemän. På många sätt kan möjligheten att vobba stödja livspusslet. Men priset kan bli högt och framför allt är det kvinnor som drabbas av vobbstress.
Riksbanken måste göra flera sänkningar av räntan under 202524.1.2025 12:02:00 CET | Pressmeddelande
I ett osäkert omvärldsläge förespråkar de fackliga ekonomerna i podden Fackliga skuggdirektionen att Riksbanken måste sänka räntan med 0, 25 procent vid kommande möte. De fackliga ekonomerna är också enade om att Riksbanken behöver göra fler än en sänkning under året.
Unionen kräver kortare arbetstid på Innovationsavtalet17.1.2025 13:16:26 CET | Pressmeddelande
Unionen och Innovationsföretagen har växlat avtalskrav. På kravlistan finns löneökningar, ökningar av lägstalöner, införande av arbetstidsförkortning och övertidskompensation för deltidsanställda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum