Einar Mattsson tar över förvaltning av anrik fastighet på Götgatan
9.9.2020 06:34:00 CEST | Einar Mattsson | Pressmeddelande

- Fastigheten har en spännande mix av både lägenheter och en rad större kommersiella lokaler med profiler som bland annat teatern Göta Lejon. Affären är ett kliv framåt i vår satsning på uthyrning och förvaltning av kommersiella lokaler i bostadsfastigheter, säger Magnus Molin, VD för Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Om fastigheten:
Fastigheten är belägen vid Götgatan, Folkungagatan och Kocksgatan på Södermalm i Stockholm.
- 128 hyreslägenheter
- 15 lokaler, bland andra Göta Lejon, Bolia, 7-Eleven och McDonalds
- cirka 8000 m2 BOA samt 7500 m2 LOA, totalt ca 15 500 m2.
För mer information:
Magnus Molin, VD Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
08-586 263 00
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seBilder
Länkar
Om
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar cirka 15 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 58 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 5 800 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
Einar Mattssons arbetsmiljö- och säkerhetsveckor 2026: ”Bättre och olika tillsammans”13.5.2026 05:52:00 CEST | Nyheter
Under koncernens årliga Arbetsmiljö- och säkerhetsveckor, samlas alla 320 medarbetare för att stärka säkerhetskulturen och arbetsmiljön genom föreläsningar, gruppaktiviteter och vissa praktiska insatser. Årets tema är ”Bättre och olika tillsammans”, med fokus på bemötande, ansvar och hur vi tillsammans skapar en trygg arbetsvardag.
“Redovisning är ett värdeskapande verktyg för att förstå hur en verksamhet mår och kan utvecklas” — fredagsporträttet med Elin Frisendahl8.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
I dagens porträtt möter vi vår vetgiriga, pigga och strukturerade ekonom Elin. Med självklarhet löser hon utmaningar med glädje, då problemlösning är en paradgren. Hon stortrivs på familjeföretaget och ser fram emot att utvecklas i koncernen framöver. Elin kopplar bäst av i naturen, springer och njuter gärna av solvarma klippor. Lär känna vår härliga ekonom här:
Hyresrätter på tak med trästomme gjorde Einar Mattsson-hus till finalist i “Årets Stockholms-byggnad”8.5.2026 06:02:00 CEST | Nyheter
Einar Mattssons fastighet Råttan 13 från 1963 stod inför renovering. Fastighets-koncernen Einar Mattsson är också en aktiv projektutvecklare som vill bygga fler hyresrätter. Så inför arbetet med att renovera fastigheten möjliggjordes en påbyggnad på taket, Råttan 14 med 23 nya bostäder. Förutom att tillföra fler bostäder i attraktivt läge ville familjeföretaget samtidigt varsamt förändra detaljer, material och utförande i den befintliga fastigheten. Det är återbruk i stor skala.
Einar Mattsson digitaliserar och objektifierar sina ytor med hjälp av AI30.4.2026 06:04:00 CEST | Nyheter
På ett seminarium nyligen användes Einar Mattsson som ett bra kundcase för att visa hur koncernen överför gamla ritningar från olika sekel till modern teknik med hjälp av AI. Samtidigt har det satts principer för benämningar och ytor mäts dessutom om med laser för att ge exakta mått. I maj är alla gamla ritningar införda i systemet. Dessa kan sedan byggas på med ytterligare lager med ny funktionalitet som att kunna göra energiberäkningar och liknande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

