Nya städavtal klart med Fastighets och SEKO

– Det har varit tuffa förhandlingar. Från arbetsgivarhåll har vi gått med på en låglönesatsning som är värd 0,3 procent, men vi har samtidigt uppnått flera viktiga förbättringar av de allmänna villkoren, säger Marcus Lindström, förhandlingschef på Almega Städföretagen:
– Bland annat har nattarbetsförbudet slopats och företagen får dessutom förenklade regler kring korta visstidsanställningar och schemaändringar. Det är viktiga förändringar som underlättar företagens verksamhet, vilket i slutändan gynnar både företag och medarbetare
Avtalen sträcker sig över 29 månader och har ett sammanvägt avtalsvärde om 5,4 procent, vilket är vad arbetsmarknadens parter är överens om.
– Som alltid i förhandlingar handlar det om ett givande och ett tagande, och summerar vi villkoren i det nya avtalet är vi nöjda med resultatet, säger Marcus Lindström.
Avtalen omfattar närmare 1 000 företag med totalt omkring 35 000 medarbetare.
Almega strävar efter de bästa förutsättningarna för både företagare och medarbetare. Att erbjuda attraktiva villkor är avgörande för tjänsteföretagens framgång. Tillsammans skapar vi en bra arbetsmarknad: under avtalsförhandlingarna, men framförallt varje dag på arbetsplatserna i samtal mellan företagare och medarbetare. I avtalsrörelsen 2020 tecknar Almega sammanlagt 130 avtal, flest av alla arbetsgivarorganisationer.
Nyckelord
Bilder

Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Nytt avtal för tjänstemän i bemanningsbranschen8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kompetensföretagen inom Almega har, tillsammans med Unionen och Akademikerförbunden, tecknat nya kollektivavtal för tjänstemän inom kompetensbranschen. Avtalet sträcker sig över 24 månader med ett totalt avtalsvärde på 6,4 procent.
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal (Grå avtalet) med Unionen och Sveriges Ingenjörer7.5.2025 17:30:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal för tjänstemän med Unionen och Sveriges Ingenjörer, Grå avtalet. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader med ett avtalsvärde på 6,4 procent. Kostnaden fördelas med löneökningar på 5,5 procent, en arbetstidsförkortning på 0,5 procent och avsättning till flexpension på 0,4 procent.
Säkerhetsföretagen tecknar nya tjänstemannaavtal7.5.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Säkerhetsföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal på tjänstemannaområdet med fackförbunden Ledarna och Unionen.
Ny rapport: Kortare arbetsvecka kostar tjänstesektorn 181 miljarder6.5.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
181 miljarder kronor och 260 miljoner arbetstimmar. Effekterna av 35 timmars arbetsvecka skulle bli allvarliga för den privata tjänstesektorn. Det visar en ny rapport från tjänsteföretagens organisation Almega, där även effekterna för enskilda tjänstebranscher har kartlagts.
Nytt kollektivavtal för Spårtrafik2.5.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tågföretagen inom Almega har tecknat nytt kollektivavtal för Spårtrafik tillsammans med de fackliga motparterna ST, SEKO, SRAT och Sveriges Ingenjörer. Det nya avtalet löper på 24 månader och har ett avtalsvärde på 6,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum