Vägunderhåll glöms i infrastrukturpropositionen

LRF välkomnar dock att regeringen lyfter behovet av resurser till de enskilda väghållarna i sitt förslag och hänvisar till LRFs remissvar. Även om ingen exakt summa anges, så bådar det gott för att Trafikverkets förslag om långsiktig höjning av anslaget till enskilda vägar ska bli verklighet.
– Nio av tio lantbrukare använder det enskilda vägnätet i sin dagliga verksamhet. Vi vill därför att Trafikverkets förslag går igenom och ser att det förslag som regeringen idag presenterat möjliggör en ökning till enskild väghållning. LRF kommer att hårdbevaka denna fråga, säger Mikael Bäckström.
Den största andelen av infrastrukturpropositionen innehåller pengar till nyinvesteringar, vilket innebär exempelvis nya järnvägar. Även om inga specifika sträckor anges i förslaget, så medger budgeten att fler delar av nya stambanor för höghastighetståg byggs ut.
– Regeringen väljer att finansiera nya stambanor inom infrastrukturplanen, istället för att hitta en alternativ finansiering. Även om det sker ett stort tillskott på medel, så finns det ändå en risk att andra mer brådskande och effektiva åtgärder kommer att få stå tillbaka, säger Mikael Bäckström.
– LRF vill även påminna om vikten av att kunna kombinera nya stambanor med fortsatt brukande av jord och skog i berörda områden är det viktigt att välja byggalternativ som innebär mindre markintrång och möjliggör för djur och maskiner att kunna färdas under rälsen, säger Mikael Bäckström.
Nyckelord
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder
Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 70 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 143 miljarder kronor, vilket är 3,6 procent av landets BNP. Källa: SCB
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Tror Karin Karlsbro på allvar att LRF ägnar sig åt gatustrider i Bryssel?19.12.2025 14:50:22 CET | Pressmeddelande
LRF deltog tillsammans med tiotusen andra europeiska bönder i en fredlig manifestation Några kilometer därifrån förekom upplopp som utfördes av fristående grupper som agerade under täckmantel av bondeprotester. Dessa grupper hade ingenting med den gemensamma manifestationen att göra. Mot den bakgrunden är vi mycket frågande till att Karin Karlsbro offentligt påstår att LRF skulle stödja eller legitimera våldsamma eller terrorliknande handlingar. Tror Karin Karlsbro på allvar att Sveriges största företagarorganisation, med 115 000 medlemmar, ägnar sig åt gatustrider i Bryssel? Eller är detta ett försök att skapa uppmärksamhet genom att blanda ihop helt skilda händelser?
LRF i Bryssel: Nedskärningar i jordbrukspolitiken kommer göra maten dyrare17.12.2025 13:47:46 CET | Pressmeddelande
När EU nu förhandlar om sin långtidsbudget riskerar den gemensamma jordbrukspolitiken, CAP, att försvagas kraftigt. Över 20 procents neddragningar och minskad öronmärkning av jordbruksmedel hotar Europas och Sveriges förmåga att producera mat. Därför deltar LRF imorgon i manifestationen i Bryssel tillsammans med lantbrukare från hela Europa.
Traktorresa Bryssel för att kunna producera mer bättre mat15.12.2025 06:37:39 CET | Pressmeddelande
Sveriges bönder står redo att producera mer livsmedel, energi och bidra till biologisk mångfald. Men för att det ska bli möjligt krävs att politiken, i Sverige och i EU agerar. Ett minskat jordbruksstöd får konsekvenser ända ner på tallriken. Därför börjar LRF idag sin första traktorresa någonsin till Bryssel för att ansluta till manifestationen i Bryssel.
Allemansrätten och julgranen 20255.12.2025 15:04:08 CET | Pressmeddelande
Inför julen vill många skapa stämning med naturens material – mossa till julgruppen, granris på trappan eller en egenhuggen julgran. Men vad får man egentligen ta från skogen? Frågan återkommer varje år och är viktig för både naturen och markägare.
Svag lönsamhet bromsar investeringar1.12.2025 05:52:00 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen för gröna näringar försvagas med stora skillnader mellan branscherna under fjärde kvartalet 2025 (100,7 jmf 109,1 Q4 2024). Det samlade indexet faller, drivet av fortsatt nedgång inom växtodling och ett kraftigt ras inom skogsbruket. Samtidigt står animalieproduktionen stark, medan trädgårdsnäringen och förädlingssektorn uppvisar stabilitet. Kvartalet präglas av stora skillnader mellan branscherna, från rekordlåg lönsamhet till fortsatt starka positioner. LRF gröna näringslivsindex för fjärde kvartalet 2025 visar på att nödvändigheten att få till politiska beslut i närtid för att lantbruket ska kunna producera mer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

