Ingångslöner för ingenjörer 2021 – tipsen till första löneförhandlingen
27.4.2021 08:12:56 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

– När du som nyexaminerad ingenjör bestämmer vilken ingångslön du ska begära ska du ha i åtanke att arbetsgivarsidan tydligt pekat ut ett stort behov av ingenjörer. En kvalificerad teknisk kompetens ska också synas på lönen, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef Sveriges Ingenjörer.
För 2021 är Sveriges Ingenjörers rekommenderade ingångslön för en civilingenjör minst 36 300 kr. Som högskoleingenjör rekommenderas att begära minst 34 400 kr i månaden vid första anställningen. Dessa gäller anställningar med kvalificerade arbetsuppgifter för ingenjörer. Förbundet rekommenderar även att restids- och övertidsersättning ska tillkomma utöver lönen.
– Lönefrågan behöver inte tas upp förrän arbetsgivaren presenterat ett konkret jobberbjudande. När lönen väl kommer upp bör man som arbetstagare vara den som först säger en siffra, självklart med väl förberedda argument och statistik i ryggen, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef Sveriges Ingenjörer.
Ingångslönen är viktig för individens framtida löneutveckling. För att hamna rätt finns flera faktorer att ta hänsyn till, som även arbetsgivaren har ett stort ansvar för. Tjänstens innehåll och ansvarsområde samt den anställdes specifika utbildning, erfarenhet och kompetens är några exempel. Även frågan om det finns kollektivavtal på arbetsplatsen spelar in. Om det inte finns kan den anställde själv behöva förhandla om anställningsförmåner som tjänstepension och försäkringar.
– Även villkoren vid sidan om lönen bör tas med i förhandlingen. Men då är det viktigt att göra skillnad på vad som verkligen är förmåner och vad som är förutsättningar för att kunna göra sitt jobb. En mobiltelefon och en tjänstedator är exempel på det senare, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef Sveriges Ingenjörer.
Sveriges Ingenjörers rekommenderade ingångslöner 2021
Civilingenjör - minst 36 300 kr/mån
Högskoleingenjör - minst 34 400 kr/mån
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePressekreterare
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder



Länkar
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Sverige missar äldre ingenjörskompetens – vid 50 ökar arbetslösheten19.3.2026 06:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer i åldern 55–64 år är märkbart högre än i andra åldersgrupper på arbetsmarknaden, visar en ny analys. Risken för arbetslöshet för en 64-årig ingenjör är nästan fyra gånger högre än för en 44-åring. För att möta behovet av ingenjörer måste arbetsgivarna bättre ta tillvara ingenjörskompetensen genom hela arbetslivet.
Rekordsnabb återhämtning efter Northvolts konkurs12.3.2026 06:53:34 CET | Pressmeddelande
Efter Northvolts konkurs den 12 mars 2025 har arbetsmarknadsläget markant förbättrats i Västerbotten för Sveriges Ingenjörers medlemmar, som också blivit fler i länet, visar en ny analys. Detta tack vare att försvarsindustrin expanderar, att många ingenjörer anställs i infrastrukturprojekt och att distansarbetet skapar nya arbetsmöjligheter.
Historiskt många fick reallöneökningar – ingenjörerna är eftertraktade9.3.2026 07:37:27 CET | Pressmeddelande
Löneökningstakten blev lägre 2025 än året innan. Men eftersom inflationen minskade fick 87 procent av ingenjörerna reallöneökningar. Det är största andelen med reallöneökning som uppmätts sedan 2016. Det visade sig återigen lönsamt för ingenjörer att byta jobb.
Andelen elever på natur och teknik fortsätter att minska – regeringens mål nås inte6.3.2026 06:06:00 CET | Pressmeddelande
Inget län når regeringens mål om att 25 procent av förstaårseleverna på gymnasiet ska läsa naturvetenskaps- eller teknikprogrammet, visar Skolverkets senaste statistik som precis har kommit. Andelen elever på programmen fortsätter att minska från 21,1 procent 2024 till 20,9 procent 2025.
Rekordhög tillväxt – nu över 185 000 ingenjörsmedlemmar13.1.2026 07:37:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer har haft sin högsta medlemsökning i procent på 15 år. 2025 ökade fackförbundet och intresseorganisationen med 3,7 procent och har nu över 185 000 medlemmar. Antalet yrkesverksamma medlemmar har fördubblats de senaste 25 åren och antalet anslutna ingenjörsstudenter är rekordmånga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
