Glädjebesked: Vallarna kovänder - öppnar för ny sommarshow

2Entertain - Part of Moment Group
Nu står det klart att Annika Andersson, Siw Carlsson, Stefan Gerhardsson, Jojje Jönsson och Mikael Riesebeck sätter upp 25-årsshowen ”Sommarbuskis”, för att manifestera den folkliga teatertraditionen på Vallarna. Den 4 juli är det premiärdags. Femtio shower väntar.
- Eftersom det kändes så bra med Amanda Linds besked och att vi dessutom är så spelsugna, känns det otroligt skönt att få öppna upp på Vallarna. Det här är en utmaning som känns kul, även om vi måste jobba dygnet runt nu, säger Annika Andersson som även skriver manus med gänget.
Den allra första showen på Vallarna hette Hemlighuset och spelades sommaren 1996. Fyra av årets medverkande var med redan då. Det är bara Mikael Riesebeck som anslutit på senare år. Sedan 1996 har miljontals åskådare besökt Vallarna, under tre decennier.
Greatest hits
Sveriges största sommarteater tackar för de gångna 25 åren genom att producera en greatest hits-show, där flertal av de äldre karaktärerna kommer göra comeback. Fast med helt nya skämt i rockärmen. Efter 25 år tillsammans blickar Stefan Gerhardsson tillbaka på minnesvärda somrar.
- Årets show skulle lika gärna kunna heta ”Samma skrot och korn”, men det låter ju inte lika festligt. Vi ska bjuda på nya kuligheter och gapskratt, med solsken i blick, säger Stefan.
Hans ungdom som sjungande buskistrubadur är vida omvittnat och en central del av berättelsen om vad som format Stefan & Krister till en av svensk teaterhistorias komiska giganter. Men att ta steget från att lyssna på idolernas skämt - framför allt Sten-Åke Cederhök och Olle i Skratthult (Hjalmar Peterson) - till att själv bli en stjärna var inte självklart, inte ens för honom.
Duon Stefan & Krister krånglade sig fram till berömmelse genom lokala spelningar på logar och festplatser, ända fram till att TV4 hörde av sig och ville spela in deras första sommarföreställning 1996.
Årets föreställning Sommarbuskis regisseras av Pär Nymark.
Producent Janne Andersson, 2Entertain.
Pressfrågor: Magnus Stråberg, 0705-16 60 90.
Premiär 4 juli 2021. Biljettsläpp 28 maj på showtic.se
Nyckelord
Kontakter
Annika CardellMarknads- och försäljningschef 2Entertain
annika.cardell@2entertain.comBilder






Länkar
Om
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Publikfest på Vallarna i sommar: 30 000 biljetter är sålda10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det råder farsfeber i lilla Falkenberg. Annika Anderssons comeback lockar storpublik - från hela landet. 36 föreställningar ska spelas på 42 dagar. Extrabiljetter släpps idag!
Pippi Långstrump firar 80 år med musikal på Astrid Lindgrens originalmanus – “Pippi flyttar in i Villa Villekulla” har premiär i höst.1.4.2025 10:44:03 CEST | Pressmeddelande
I höst intar Astrid Lindgrens älskade karaktär scenen när musikalen Pippi flyttar in i Villa Villekulla får premiär på Lisebergsteatern i Göteborg den 22 november. Föreställningen är en hyllning till Pippi Långstrumps 80-årsjubileum – fylld av skratt, sång och dans. Biljetterna släpps 2 april kl10:00.
Joyride The Musical kommer till Stockholm - succéföreställningen med Roxette-musik har premiär på China Teatern 11 september25.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter att ha gått för fulla hus på Malmö Opera kommer Joyride – The Musical äntligen till Stockholm. Succémusikalen, som har premiär på China Teatern den 11 september, är den här gången medproducerad av Per Gessle själv samtidigt som musiken nu får en intimare bandkänsla i stil med Roxette-originalen.
Försäljningsrekord brutet när komedilegender samlas på Oscarsteatern. Nu släpps FEM NYA DATUM för Trassel!21.3.2025 11:24:12 CET | Pressmeddelande
"Trassel" samlar en stjärnspäckad ensemble med Robert Gustafsson, Peter Dalle och Sussie Eriksson i huvudrollerna. Föreställningen, som har premiär den 13 september 2025, har redan slagit försäljningsrekord med 30 000 sålda biljetter bara två veckor efter biljettsläpp. Pjäsen, som är skriven av den prisbelönta komediförfattaren Ray Cooney, regisseras och översätts av succémakaren Edward af Sillén.
Högt tryck på biljetterna inför Moulin Rouge! The Musical - 70 föreställningar kommer nu att spelas i Göteborg!19.3.2025 12:01:04 CET | Pressmeddelande
Sedan tidigare står det klart att musikalsuccén Moulin Rouge! The Musical flyttar in på Rondo i Göteborg med start i september. Det är redan nu ett skyhögt tryck på platserna inför vad som komma skall och därför släpps idag ytterligare 28 föreställningar hos Showtic och Liseberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum