Krisstöd till 48 idrottsföreningar i Jämtland-Härjedalen

Kompensationsstödet ska kompensera idrottsföreningens uteblivna intäkter och kostnader på grund av pandemin perioden januari till april 2021. I hela landet har över 2 500 idrottsföreningar tilldelas 513 miljoner.
– Det har varit en vinter och början på våren där idrotten fått stänga ner till stora delar. Tyvärr kan ingen bli fullt ut kompenserad. Men det känns ändå bra att vi nu kan betala ut ett stöd som betyder mycket för många och jag hoppas att det också kan ge föreningar och ideella ledare över hela landet energi så vi tillsammans orkar fortsätta kämpa för att nå så många som möjligt även framöver, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsförbundet har uppdrag att fördela det kompensationsstöd som regeringen har beslutat om till idrotten. Riksidrottsförbundets styrelse har fattat beslut om fördelningen av kompensationsstöd till idrottsföreningar.
Summerat för 2020 till och med april 2021 har över 5 500 unika föreningar i Sverige ansökt om 3,6 miljarder kronor i kompensationsstöd utan att kostnader för personal eller uteblivna sponsor- och mediaintäkter har räknats med. Riksidrottsförbundet har ungefär kunnat täcka halva det behovet via kompensationsstödet.
- RF-SISU Jämtland-Härjedalens uppdrag är att stötta den ideella föreningsidrotten på alla nivåer. I samverkan med regioner och kommuner, förbund och föreningar jobbar vi för stödja en återstart av föreningslivet. Statens stöd i form av kompensationsstödet är en mycket viktig ingrediens, säger Anna Ottosson Blixth som är distriktsidrottschef.
Resterande föreningar har sökt via sitt specialidrottsförbund och får besked från specialidrottsförbundet.
Kontakter
Anna Ottosson BlixthDistriktsidrottschefRF-SISU Jämtland-Härjedalen
Tel:070-609 00 76anna.ottosson-blixth@rfsisu.seBilder

Om
RF-SISU Jämtland-Härjedalen är en av Riksidrottsförbundets och SISU Idrottsutbildarnas 19 regionala organisationer. Vårt uppdrag är att stödja, leda, företräda, utveckla, bilda och utbilda idrottsföreningar och specialdistriktsförbund
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Nytt projekt sätter fokus på ungas ledarkompetenser22.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
RF-SISU Västerbotten har beviljats projektmedel från Svenska ESF-rådet (ESF+) och Region Västerbotten för att arbeta med att stärka ungas ledarskap. Projektet, Core Skills Västerbotten, ska utveckla framtidsfärdigheter och synliggöra de kompetenser som växer i föreningslivet – med fokus på att kompetenserna ska bli mer användbara i arbetslivet.
Så mycket kostar det för barn och ungdomar att idrotta i Västerbotten17.12.2025 12:03:16 CET | Pressmeddelande
En ny rapport som RF-SISU Västerbotten presenterar visar att medianen för barns idrottskostnader i länet är 15 000 kronor per år för respektive hushåll. Studien visar också att kostnaderna ökar i takt med husthållets inkomst, att det finns skillnader mellan pojkar och flickor, och att utrustning och cuper är de största utmaningarna.
Nytt stöd och samlad kunskap om idrottsanläggningar och idrottsmiljöer1.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Riksidrottsförbundet en ny webbplats platsföridrott.se – en ny webbplats som ska underlätta utvecklingen av anläggningar och idrottsmiljöer över hela landet.
Rörelsejulkalendern får tusentals barn att testa idrott1.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags för Riksidrottsförbundets årliga jultradition – rörelsejulkalendern. Bakom 24 luckor göms övningar som plockats fram med hjälp av 24 specialidrottsförbund. Få en bra start på dagen varje morgon.
Riksidrottsförbundet föreslår nya RIU- och EVL-utnämningar för 2026–203027.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet tar nu nästa steg i satsningen på elitidrottares dubbla karriärer och föreslår att totalt 24 lärosäten runt om i landet får rollen som Riksidrottsuniversitet (RIU) eller Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL) – en stark och växande nationell samverkan mellan idrott och akademi. Målet är att ytterligare stärka stödet till elitidrottare och utveckla samarbetet med högskolesektorn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
