Om en flyktingresa hem till Sverige

2015 åker Lukas Orwin som volontär till den grekiska ön Leros. I flyktinglägret lär han känna två syrier som under dramatiska former just anlänt från havet. ”H” är en ung man från Damaskus som sett sina vänner skjutas på gatan under den arabiska våren. ”Z” är en ung kvinna som flytt inbördeskriget med sina fyra små barn. Trots stora olikheter är det starten på en stark vänskap mellan tre 25-åringar: en sunni, en shia och en ateist.
Med siktet inställt på Malmö får publiken följa deras resa från lägret, till profitörer i Aten, genom Balkankorridoren och Tyskland. En resa som ska visa sig allt svårare när de politiska vindarna vänder och gränserna stängs en efter en.
Lukas Orwin är skådespelare, utbildad vid Teaterhögskolan i Malmö och har tidigare arbetat på bland annat Malmö Stadsteater. Welcome to Sweden bygger på hans slutproduktion från Mastersprogrammet på Teaterhögskolan - Europa, vittrande fragment.
Pjäsen är skriven i samarbete med Fredrik Haller och det Malmöbaserade scenkonstkollektivet Teatr Weimar och Teaterhögskolan i Malmö. Föreställningen är en del av ett konstnärligt utvecklingsarbete kring migration och nya sceniska berättarformat.
Medverkande: Lukas Orwin
Text och koncept: Lukas Orwin i samarbete med Fredrik Haller
Regi och video: Fredrik Haller och Jörgen Dahlqvist
Musik och ljuddesign: Kent Olofsson
Welcome to Sweden, 13 oktober, Tornrummet.
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig
Tel:0703-72 61 47lena.torner@dramaten.seBilder

Om
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Interim vd är Ann-Sofie Lindahl och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Nobelpristagaren Svetlana Aleksijevitj till Dramaten12.3.2025 09:04:29 CET | Pressmeddelande
Den 25 mars, på Belarus frihetsdag, presenterar Dramaten.Doc Svetlana Aleksijevitjs bok Tiden Second hand som gestaltad läsning. Därefter sker ett exklusivt samtal mellan författaren och Dmitri Plax. På Lilla scenen.
Juloratoriet i regi av Linus Tunström27.2.2025 09:08:17 CET | Pressmeddelande
Relationen far och son är i fokus när Linus Tunström sätter upp Göran Tunströms minnesrika skildring av en familj i tre generationer. – Jag är nyfiken på vad denna rika familjeberättelse kan locka fram ur mig nu, själv pappa, i en annan tid, i ett helt annat sammanhang, säger Linus Tunström. Premiär på Stora scenen den 22 mars.
Hinkemann – absurd tragedi om krig och kärlek20.2.2025 09:24:12 CET | Pressmeddelande
Dramaten sätter för första gången upp Hinkemann, av den tyska dramatikern Ernst Toller. I händerna på den uppmärksammade regissören Anja Suša blir det en färgstark, samhällskritisk och absurd uppsättning i cirkusmiljö. Premiär på Lilla scenen 13 mars.
Dramaten och Nationalmuseum inleder samarbete18.2.2025 09:01:20 CET | Pressmeddelande
Carl Larssons takmålning Dramats skapelse visas för bebisar mellan 3-11 månader och medföljande vuxna under ledning av Nationalmuseums konstpedagoger. Högstadieelever erbjuds workshop om kroppsideal i utställningen Kroppen efter att ha sett Sandra Beijers pjäs Glow up på Dramaten. Detta är två inledande samarbeten mellan Unga Dramaten och Nationalmuseum under våren och hösten.
Dramaten sätter fokus på Ukraina6.2.2025 08:55:00 CET | Pressmeddelande
Dramaten.Doc, konceptet som presenterar gestaltade läsningar med anledning av aktuella händelser i världen, återkommer den 19 februari med Män i dagsljus av den ukrainska författaren Iryna Serebriakova. Hon skriver om att tvingas göra val, att stanna och strida eller lämna och rädda sitt liv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum