M Sverige varnar för oseriösa försäkringsavtal
Svenskt Fordonsskydd marknadsför sig genom att skicka brev med inbetalningskort till bilägare med påstående om att fabriksgarantin för bilen har gått ut. Företaget erbjuder en ”förlängd garantiperiod” utan att ha någon koppling till vare sig försäljare eller tillverkare.
– M Sveriges och branschens uppfattning är att en garanti ska utställas av tillverkaren. Det finns ingen lagstadgad skyldighet att lämna garanti. Det gör tillverkaren för att visa att produkten är av en sådan kvalitet att man ersätter kunden om produkten skulle behöva repareras inom garantitiden, säger Fredrik Bruno, jurist på Riksförbundet M Sverige.
I vissa fall kan bilägaren få brevet trots att garantin fortfarande gäller eller har upphört att gälla sedan länge. Det är också lätt att förväxla ”erbjudandet” med en faktura eftersom det inte tillräckligt tydligt framgår att det rör sig om ett erbjudande.
Så sent som 2019 utdömde Patent- och marknadsdomstolen en marknadsstörningsavgift på 1,5 miljoner kronor mot ett annat företag, Svensk Fordonsgaranti, för att ha använt sig av ett snarlikt marknadsföringssätt.
– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan. Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år, säger Fredrik Bruno
Fakturan för den nya perioden skickas ut efter det att uppsägningstiden har löpt ut och då är det redan för sent att säga upp avtalet. Har du missat att göra uppsägningen inom den tid som anges i villkoren kan det ändå finnas skäl att bestrida fakturan för nästa period. M Sverige menar att tillvägagångssättet vid avtalets tecknande tillsammans med villkoret om automatisk förlängning vid utebliven uppsägning är oskäligt mot konsumenten. Ett oskäligt avtalsvillkor kan vid en rättslig prövning innebära att förlängningen av avtalet anses vara ogiltig och utan verkan mot konsumenten.
Nyckelord
Kontakter
Gunnel Cirveriuspressekreterare
Tel:072-077 60 40gunnel.cirverius@msverige.seFredrik Brunojurist
Tel:072-076 23 10fredrik.bruno@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med 90 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin nästan 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Landsvägarna är trots allt dödliga13.1.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande
– Under första halvan av 2025 såg det ut som att dödligheten bland skyddade trafikanter minskade snabbare än bland oskyddade. Nu vet vi att det blev tvärt om. Det flyttar fokus tillbaka till konkreta fysiska insatser för säkrare trafik, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige.
Extraljus – för trafiksäkerheten?22.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Extraljus har blivit en populär utrustningsdetalj på bilen. Men bidrar det till säker körning, eller är det mest för utseendets skull?
Årets smartaste bilköp 2025: En begagnad Toyota med Toyotas begagnatgaranti18.12.2025 16:24:14 CET | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige utser en begagnad Toyota med Toyotas begagnatgaranti till årets smartaste bilköp. Det är första gången som priset inte går till en helt ny bilmodell. – Det är väldigt vanligt att hushåll väljer att köpa en nästan ny bil, säger Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige.
Chans till riktigt säker jultrafik15.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Med en julafton som infaller på en onsdag har många möjlighet att vara flexibla med sina resor inför storhelgen. – Årets jul kan bli en av de minst olycksdrabbade om vi alla hjälps åt, säger Heléne Lilja, vd Riksförbundet M Sverige.
Tio år av släckta bilar ute i trafiken12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Släckta bakljus kommer att finnas med i trafiken under lång tid. – Släckta bakljus på bilar i trafik är farligt och irriterande, säger Jacob Sidenvall på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum