Nya ”försiktighetsåtgärder” kräver återinförda stödåtgärder

De nya åtgärderna avser bland annat rekommendationer avseende hemarbete samt vaccinbevis och deltagarbegränsningar för vissa verksamheter införs den 8 december och kan komma att utökas stegvis. Detta framkom under regeringens pressträff på tisdagen.
– Vi har full förståelse för att smittspridningen måste begränsas. Det är bra att regeringen förbereder stöd till företag parallellt med införandet av skärpta restriktioner och är transparenta med vilka åtgärder som kan bli aktuella. Viktigt är dock att regeringen när återinförandet av korttidsarbete förbereds, även förbereder för de ökade ersättningsnivåer som gällt hittills under pandemin, säger Andreas Åström, näringspolitisk chef på Almega.
Enligt Andreas Åström är det positivt att regeringen redan nu aviserar att staten kommer att täcka upp för sjuklönekostnader över de normala.
– Det vi ser nu är att pandemin verkar dra ut än längre på tiden. Den optimism vi såg i höstas ter sig nu allt grumligare och det anstånd som lämnats för skatteinbetalningar kommer att bli svårare att betala in i tid. Förlängningen av återbetalningstiden som regeringen nyligen meddelade måste ytterligare förlängas. Samtidigt som gamla skatter ska betalas in ska även nya betalas. Denna dubbla betalning riskerar att bromsa återstarten av ekonomin då investeringsutrymmet minskar, säger Andreas Åström:
– Dessutom saknar jag besked om omställningsstödet. Stödet täcker upp för vissa fasta kostnader, vilka givetvis kvarstår även om ett företag på grund av åtgärderna får sin verksamhet begränsad.
Bilder

Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Ny förbundsdirektör för Almega Säkerhetsföretagen22.12.2025 14:31:33 CET | Pressmeddelande
Maria Elinder blir ny förbundsdirektör för Säkerhetsföretagen. Hon kommer närmast från en tjänst som utvecklingschef inom Almega och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Tjänsteindikatorn: Jobben blir fler i tjänstesektorn16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i tjänstesektorn fortsätter att stärkas. Under det tredje kvartalet ökade produktionen med 2,6 procent jämfört med samma period i fjol, och Almegas tjänsteindikator pekar på att uppgången håller i sig även nästa kvartal.
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
